Moldova’da Üniversite Okumak İçin Gerekli Şartlar Nedir?

Moldova’da Üniversite Okumak

Moldova’da Üniversite Okumak İçin Gerekli Şartlar Nedir?

Eğitimi ve doğal güzellikleri ile adından sıkça söz ettiren Moldova Üniversiteleri Türk öğrencileri ve Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden gelen gençler için kapılarını aralıyor. Yurt dışında okumak isteyen ve bu ülkeyi tercih eden gençlerimiz özellikle lisans eğitimi için başvuruda bulunabiliyor. Kayıt işlemleri için herhangi bir sınav şartı bulunmayan ülkede herhangi bir başka sınav da olmadığından lisans eğitimine hemen başlanabiliyor. Bunun için sadece lise diplomasına sahip olmak gerekiyor. Bu anlamda ülkemizdeki düz liselerden mezun olan veya Anadolu lisesi, teknik lise mezunu olan gençlerimiz sahip oldukları diploma ile hemen başvuruda bulunabiliyor.

Medeni insanların yaşadığı ve gençlerimizin de ekonomik koşullarla eğitimini sürdürebildiği Moldova’da üniversite okumak için taban puan uygulaması da bulunmuyor. Yani gençlerimiz sınava girmek ve herhangi bir puan almak zorunda değiller. Aynı zamanda diploma notu da ülkedeki eğitim kurumlarında lisans başvurusu için bir gösterge değildir. Aranan tek şart lise diploması bulunması ve 25 yaş altında olmaktır. Her yıl belirlenen kontenjanlar dahilinde hemen başvuru işlemlerini başlatmak ve sonrasında kayıt yaptırmak mümkündür.

Moldova’da Üniversite

Moldova’daki uluslararası öğrenciler, eğitim seçenekleri hakkında bilgi bulmakta zorlanıyor. Moldova’daki çoğu eğitim kurumu özel sektöre aittir ve bu da doğru bilgiyi bulmayı zorlaştırır. Devlet okullarının çoğu, uluslararası öğrencileri eğitmek için temel olanaklardan yoksundur. Uluslararası öğrenciler bir kolej veya üniversite seçmeden önce Moldova’da eğitim almayı öğrenmelidir.

Moldova’daki uluslararası öğrencilerin yerel dili ve kültürü öğrenmeleri gerekmektedir. Bu, tüm eğitim seviyelerindeki tüm akademik programlar için zorunlu bir gerekliliktir. Yeterli dil becerisine sahip olmayan öğrenciler, çalışmalarında herhangi bir ilerleme kaydetmek için mücadele ederler. Bu nedenle, bir kolej veya üniversite programına başvurmadan önce yeni bir dil öğrenmeye odaklanmak önemlidir. Bunu yapmak, ihtiyaçlarınıza uygun bir kursta yer bulma şansınızı artıracaktır.

Moldova eğitim sistemi, öğrencileri işgücü piyasasında başarıya hazırlamak için tasarlanmıştır. Orta öğretimi tamamladıktan sonra, uluslararası öğrenciler hangi eğitim seviyesine ihtiyaç duyduklarını belirlemek için bir yetenek sınavına girmelidir. Daha sonra bu teste ve kariyer hedeflerine göre bir program seçerler. Birçoğu, bir meslek kursuna kaydolduktan sonra ne kadar öğrendiklerinden emin olmadıkları için bu sistemi sinir bozucu buluyor. Bununla birlikte, birçoğu mevcut iş pozisyonlarını doldurmak veya mezun olduktan sonra kendi işlerini kurmak için mesleki kursları gerekli bulmaktadır.

Moldova’da yerel bir bakış açısıyla okumak çok uygun; çoğu kursun maliyeti yılda 200 dolardan azdır. Düşük eğitim maliyeti, birkaç yıl kalmayı planlayan uluslararası öğrenciler için Moldova’da eğitim almayı akıllıca bir karar haline getiriyor. Ortaöğretim sonrası eğitim, öğrenci kredisi ücretleri ve yaşam maliyetleri hesaba katıldıktan sonra bile çok uygun fiyatlı kalır. Yerel genç yetişkinlerin çoğu, denizaşırı bir kariyer yoluna başlamadan önce bir lisans derecesi alır. O zamana kadar, Moldova veya uluslararası kolej ve üniversitelerde akademik bir programa devam etmek için yeterli dil becerilerine sahipler.

Herhangi bir eğitim seviyesinde akademik bir programa devam etmek istiyorsanız, Moldova’da okumak mükemmel bir plandır. Uluslararası öğrencilerin ihtiyaçlarınızı karşılayan bir kursa başvurmadan önce yerel dili ve kültürü öğrenmeleri gerekir. Bu sorunlar, gündüz saatlerinde yerel bir kolej veya üniversitede dil dersleri alarak kolayca çözülebilir. Eğitiminizi erken tamamlamak, oturma izinlerini geride bıraktıktan sonra uygun iş bulmayı çok daha kolay hale getirecektir.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1