Bosna Hersek’te Üniversite Okumak İçin Gerekli Şartlar Nedir?

Saraybosna’da Üniversite Eğitimi

Kaliteli ve son derece cüzi rakamlara eğitim şansı sunan Bosna Hersek’te Üniversite leri her yıl Türk gençlerine de avantajlarla dolu bir üniversite eğitimi hakkı sunmaktadır. Tamamen sınavsız şekilde öğrenci kabul eden ülkeye gençlerimiz yalnızca mezun oldukları liselerden aldıkları diplomalar ile başvuruda bulunabilmektedirler. Taban puan gibi bir durum olmadığı için de gençlerin önünde herhangi bir engel yoktur. Diploma notu da kayıt için geçerli değildir. Bosna Hersek Üniversitelerinde lisans eğitimi almak isteyen gençlerimiz yabancı dil sınavına da girmezler. Eğitimlerini ister Türkçe, Boşnakça veya İngilizce olarak sürdürebilirler.

Bosna Hersek’te Üniversite lerde Tıp Fakültesi, Mimarlık, Eczacılık veya Diş Hekimliği gibi gençlerin yoğun ilgisini çeken bölümler de aynı koşullara sahiptir ve bu bölümlerde eğitim almak için de sadece lise diploması olması yeterlidir. Düz lise, Anadolu lisesi veya meslek lisesi mezunu olmanın lisans eğitimi için başvurmakta herhangi bir önemi yoktur. Uluslararası akreditasyona sahip üniversitelere kayı yaptıran gençlerimiz Bologna Eğitim Kriterleri’ne uygun olarak eğitim alır ve mezun olduklarında da ülkemizce tanına ve tüm dünyada geçerli olan mavi diploma sahibi olurlar.

Bosna Hersek'te Üniversite

Eğitim, herhangi bir ulusun sosyal gelişimini şekillendirmede çok önemli bir faktör olmuştur. Bir ulusun gelişiminin ayrılmaz bir bileşenidir ve herhangi bir siyasi ve eğitim sisteminin başarısı için kritik öneme sahiptir. Kitleleri eğitmek, teknolojik büyümeyi teşvik eder, iletişimi ve bilgiyi artırır ve temel değerler konusunda farkındalık yaratır. Tüm insanları eğitmek esas olmasına rağmen, Boşnakları veya Bosna-Hersek ulusunun üyelerini eğitmek, ulus içinde bir ulus olarak benzersiz statüleri nedeniyle özellikle önemli olmuştur. Bosna-Hersek’teki eğitim sistemi savaş nedeniyle kesintiye uğradı, ancak şu anda yeniden inşa ediliyor.

Bosna-Hersek’teki eğitim sistemi savaş tarafından bozuldu. UNESCO’ya göre 1961’de ülkede 464 ilkokul ve 247 ortaokul vardı. Ancak çatışma sırasında bu kurumlar ya bombalanarak yok edildi ya da can kaybı olmaması için kapatıldı. Sonuç olarak, birçok genç eğitimlerini tamamlayamamış veya tamamlamamayı tercih etmiştir. Bosna-Hersek İstatistik Enstitüsü’ne göre, 1960’larda Bosna-Hersek’teki Boşnakların sadece %36’sı okuryazardı. Birçok genç, eğitim olanaklarına erişimleri olmadığı için okulu bitirmedi. Boşnaklar için eğitim fırsatları, okulları bir kez daha işlevsel hale geldikçe ve kamu eğitim tesisleri onarıldıkça yavaş yavaş gelişiyor.

Eğitim sektöründe gerçekleştirilen hükümet reformları, Bosna-Hersek genelinde üniversite ile birlikte dokuz akademik birimin (Kantonlar ve İlçeler) kurulmasını içeriyordu. -seviye durumu. Bu reform, yetenekli insanları üniversite düzeyi yerine ortaöğretim düzeyinde öğretmeye teşvik ederek Boşnaklar için daha iyi eğitim fırsatlarını teşvik etmek için tasarlandı. Bir başka reform, okul öncesinden üniversite düzeyine kadar tüm eğitim seviyelerinde müfredat planlaması için kurallar geliştirmeyi içeriyordu. Bu reformlar, zaman içinde Bosna-Hersek’teki öğrencilere fayda sağlayan daha etkili öğretim yöntemlerine yol açtı.

Ne yazık ki, bu reformlar Boşnaklar için ancak son zamanlarda anlamlı sonuçlara yol açtı. UNESCO verilerine göre, 2010 yılına kadar tüm okulların açılmasına rağmen Boşnakların %57’si hala okuma yazma bilmiyor. Bu sadece Bosna’nın eğitim sistemi için bir sorun değil; eğitimli işçi sayısının yetersiz olması işletmeye de zarar vermektedir. Bu sorunu çözmek için gençler, savaştan sonra kurumlarını yeniden inşa ettikten sonra okullara geri dönüyorlar. Ancak, savaş zamanı işgalinden çok daha fazla eğitim zamanı olan öğrencilere yetişmeye çalıştıkları için zor bir görevle karşı karşıya kalırlar.

Tüm insanları eğitmek esas olmasına rağmen, Boşnakları eğitmek, bir ulus içinde bir ulus olarak benzersiz konumlarından dolayı özellikle önemli olmuştur. Birçok genç, savaş nedeniyle eğitimlerini tamamlayamadı – ancak şimdi okullar yeniden faaliyete geçtiğinden, daha fazla vatandaş eğitim birliklerine geri dönüyor. Gençler, ülkelerinin hem akademik hem de ticari düzeyde başarılı olabilmesi için hem okulda hem de çalışmalarında çok çalışıyorlar.

Puanla
[OY: 2 Ortalama: 2.5]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1