Pasaport İşlemleri – Öğrenci

Öğrenci Pasaport Harçları Nereye Yatırılır

Öğrenci Pasaport Harçları Nereye Yatırılır?

Yurtdışı eğitimleri herkes için kaçınılmaz fırsatlar olarak görünür. Çoğu insan kendi eğitim aldığı ülkeden farkı bir ülkeye giderek eğitimini yükseltmek ister. İyi bir eğitim almak her bireyin hakkıdır. Bu konuda kişinin eğitim alma özgürlüğü elinden alınamaz. Kişi dilediği ülkeye gidip dilediği eğitimi almakta serbesttir. Kendisi için en uygun eğitim programlarını oluşturan kişiler yurtdışına çıkabilir. Yurtdışı çıkışlarda isterseniz öğrenci olun isterseniz herhangi bir birey, her iki koşulda da sizlerden pasaport talep ederler elbette pasaport talep etmeyen ülkeler vardır ancak bunların sayısı oldukça sınırlıdır. Eğitim almak ya da gezip görmek amaçlı gittiğiniz ülkelerin çoğu sizlerden pasaport bekler. Hem ülkenin güvenliği hem sizin güvenliğiniz açısından pasaport isteyen ülkelerde gidiş dönüş sırasında pasaportunuzun kaybolmamasına dikkat etmeniz gerekir. Aksi halde kötü durumlarla karşılaşmanız an meselesi olur. Öğrencilerin pasaport konusu hakkında en merak ettiği soru, öğrenci pasaport harçları nereye yatırılır sorusudur.

Peki, öğrenci pasaport harçları nereye yatırılır? Bu kapsamda devletin öğrencilere sunduğu eşsiz bir fırsat bulunmaktadır. Çoğu kişi bu durumdan habersizdir. Ancak bilgisi olan kişiler bu durumdan kolaylıkla faydalanmaktadır. Devlet tarafından öğrencilere sunulan bu fırsat, harç yatırmadan pasaport sahibi olmaktır. Bu fırsat sadece öğrenciler için geçerlidir.  Öğrenciler için geçerli olan bu durumun tek bir sınırı bulunmaktadır. Bu sınır yaş aralığıdır. Eğer öğrenci bir birey 25 yaş altında ise harçsız öğrenci pasaportundan faydalanabilir. 25 yaşını aşan öğrenciler için bu durum söz konusu değildir. Öğrenci pasaportu diğer pasaport çeşitlerinden farklı değildir. Pasaport için başvuruda bulunan öğrenciler bordo pasaport almaktadır. Öğrenci pasaportu başvurusu da bordo pasaport başvurusundan pek farklı değildir sadece istenilen evrakta farklılık bulunur. 25 yaş altı öğrenciler harçsız pasaport için sadece belirlenen defter bedelini yatırmakla yükümlüdür. Bu defter bedeli anlaşmalı bankalara yatırılır. Bu bankalardan birkaç tanesini belirtecek olursak bunlar, TEB, Yapı Kredi Bankası, Garanti Bankası, HSBC, Türkiye İş Bankası, Denizbank, Akbank, Türkiye Halk Bankası, Ziraat Katılım Bankası vb. Defter bedeli bu bankalara yatırılabilir. Öğrenciler defter bedelini yatırdıktan sonra ıslak imzalı dekontu kesinlikle almalıdır. Ayrıca başvuru için öğrenci belgesi de gerekmektedir. Bu öğrenci belgesini e-devlet ya da okuduğunuz okuldan alabilirsiniz. Aldığınız öğrenci belgesi okuduğunuz okul tarafından imzalanmalıdır. Bununla birlikte başvuru esnasında nüfus cüzdanınızın aslı ile 2 adet biometrik fotoğrafınız ve varsa eski pasaportunuz yanınızda olmalıdır. Öncelikle randevu alarak başvurunuzun ilk adımını atmalısınız. Pasaportlar Nüfus Müdürlükleri tarafından verilmektedir.

25 yaş üstü öğrenciler için, öğrenci pasaport harçları nereye yatırılır sorusunun yanıtı olarak, defter bedeli için saydığımız bankalara harç bedellerini yatırabilirler. Harç bedelleri alacağınız pasaport süresi açısından farklılık göstermektedir. Sürenizin yurt dışında bitmemesine dikkat ederek pasaport başvurusu yapabilirsiniz.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1