Pasaport İşlemleri ne kadar sürer?

konPasaport Başvurusu İşlem sürecisoloslukta-pasaport-basvurusu-islemi-ne-kadar-surmektedir

Konsoloslukta Pasaport Başvurusu İşlemi Ne Kadar Sürmektedir?

Farklı birçok nedenden dolayı pasaport çıkarma işlemi yapılmaktadır. Pasaportu çalınan yada yıpranan kişiler pasaportlarını değiştirebilirler yada yeniden çıkartılmasını isteyebilirler. Acil durumlarda geçici pasaport düzenlemesi de yapılabilmektedir.

Pasaport alabilmek için konsolosluktan randevu alabilirsiniz. Haftanın her günü 24 saat boyunca konsolosluk çağrı merkezini arayarak randevu alabilirsiniz. Pasaport başvurusu yapan kişi kendi bilgilerini elektronik ortama iletmektedir. İletilen bilgiler sırası ile işleme alınmaktadır. E-pasaport başvuru süresi oldukça kısadır. 10-15 dakika içerisinde işlemler tamamlanabilmektedir. Pasaport, belirli nedenlerle yurtdışına çıkılabilmesi için ihtiyaç duyulan uluslararası kimlik belgesidir. Konsolosluktan randevu alarak pasaport başvurusu yapmanız gerekmektedir.

Konsoloslukta yapılabilecek pasaport başvuruları şu şekilde maddelenmektedir:

Umuma Mahsus Pasaport Başvurusu: Yeni Pasaport Başvurusu, Kaybından Dolayı Yeni Pasaport Başvurusu, Pasaportsuz (Yasadışı Yollardan) Yurtdışına Çıkanların Pasaport Başvurusu umuma mahsus pasaportlar için gerekli başvuru işlemleridir.

  1. Hususi Pasaport Başvurusu
  2. Hizmet Pasaportu Başvurusu
  3. Pasaport Teslim Başvurusu
  4. Geçici Pasaport Başvurusu

Bütün bu işlemleri, randevu aldıktan sonra kişisel olarak başvuru yaparak pasaport işlemleri başlatılmaktadır. Pasaport başvurusu için TC nüfus cüzdanı, önceden alınmış pasaport var ise o pasaport, 1 adet biyometrik fotoğraf gereklidir. 18 yaşından küçük çocuklar içinse resimli okul belgesi, ebeveynlerin kimlik belgeleri ve ebeveynlerin ikisininde başvuru yapması gerekmektedir. Eğer ebeveynler ayrıysa,  velayeti gösteren mahkeme kararı belgesi gerekmektedir.

Pasaport çıkarmak için randevuya gitmeden önce pasaport harç parası ödenmelidir. Anlaşmalı bankalardan ödenebilen pasaport harç parası, defter bedeliyle beraber ödenmektedir. Pasaport defter bedeli, bütün pasaport süreleri için aynı tutardadır.

Türkiye Cumhuriyeti Konsolosluğu’ndan yeni pasaport başvurusu yaptığınız takdirde, başvuru işlemi yaklaşık olarak 5 – 10 dakika içinde tamamlanmaktadır. Başvuru esnasında, başvuruyu yapan kişilerden alınan bilgiler yaklaşık olarak 30 saniye gibi bir sürede güvenli elektronik bir ortamdan Ankara’nın Gölbaşı ilçesinde bulunan tanzim merkezine iletilmektedir. Başvuru, burada da baskı/yazım işlemlerinin yapıldığı kişiselleştirme sırasına girmektedir.

Büyükelçilikler ya da Başkonsolosluklar, iletilmiş olan yeni pasaport başvurularını işlem yoğunluğuna bağlı olarak kontrol etmektedir. E-posta hizmet süresinin de etkili olduğu bu durumlara göre başvuru işlemleri, 10 – 15 gün arasında sonuçlanmaktadır. E-pasaportların yurtdışı başvuru merkezleri olan başkonsolosluklara ya da büyükelçiliklere 5 – 7 gün içerisinde iletilmesi istense de, başvuru yoğunluğu ve e-posta hizmet süresi, iletim süresini etkilemektedir.

Pasaport süresi uzatma işlemi artık yapılmamaktadır. Eski pasaport veya yeni pasaport farketmeksizin pasaportların süresi dolduğu takdirde, yeni bir pasaport çıkartılmalıdır. Bunun için de Türkiye Cumhuriyeti Konsolosluğuna müracaat edilmelidir.

Pasaport işlemleri için Türkiye Cumhuriyeti Konsolosluk İşlemleri’nin sitesi olan Konsolosluk adresine bakabilirsiniz. Ayrıca buradan işlemler için randevu da alabilirsiniz. 7 gün 24 saat boyunca arayabileceğiniz +09 312 292 29 29 numaralı Konsolosluk Çağrı Merkezi’nden de randevu alabilirsiniz.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1