Yurtdışında Burs Başvuruları – Sınavları

Yurtdışında Burs Başvuruları – Sınavları

Üniversite Eğitim Rehberi

Yurtdışında üniversite ve dil eğitimi almak tüm gençlerin hayalini kurduğu bir konudur. Ancak eğitim masrafları, yolculuk, vize, konaklama ve yeme içme derken birçok bütçe için bu maliyet ağır gelmektedir. Ancak yurtdışında burs imkânları öğrencileri bu yükten ve endişenden kurtarmaktadır. Yurtdışından burs alabilmek için öncelikle burs başvuruları-sınavları yakından takip etmek gerekir. Eğer bu gelişmeleri takip ederseniz mutlaka sizin işinizi çözümleyecek bir burs hakkını kazanacaksınız. Yurtdışında verilen burs çeşitlerini 3 ana gurupta ele almak mümkün. Birinci sırada ülke hükümetinin verdiği devlet burslarıdır. Özel üniversite bursları ve öğrencinin sosyal ve spor alanlarında gösterdiği başarıya göre verilen burs seçenekleri bu gurupta ele alınabilir.

Öncelikle yurtdışında burs başvuruları-sınavları için yoğun bir rekabet ortamında olduğunuzu bilmeli ve başvurunuzda dikkatli olmalısınız. Farklı ülkeler ve istediğiniz ülke için defalarca tercih yapıp takibi sıkı tutmalısınız. Yurtdışı bursları genel olarak maddi durumu iyi olmayan ancak başarı durumu iyi olan öğrenciler için verilir. Dil konusunda başarılı olanlar için de burs verilir. Verilen burslarla eğitim sürecinde hiçbir ücret ödemeden eğitime devam edebilirsiniz.

Başvuruda lisans için, üniversite veya dil eğitimi için başta olmak üzere hangi sebeple burs istediğinizi belirtmelisiniz. Her ülke her ülke öğrencisi için burs vermez. Türk öğrenciler için burs imkânı tanıyan ülke sayısı oldukça fazladır. Örneğin İngiltere ve Amerika Türk öğrenciler için lisans ve lisansüstü burs olanakları tanımaktadır.

Yurtdışında burslu üniversite okumak için erken başvurunun önemi büyüktür. Hazırladığınız öz geçmiş tamamı ile sizi ve ideallerinizi anlatacak bir kompozisyon şeklinde ve etkileyici bir yazı olmalıdır. Lise başarı puanlarınız da burs almak için öncelik sağlayacağınız unsurların başında yer almaktadır. Burs başvuruları-sınavları internet üzerinden o ülkenin resmi kurumlarına yapılır. Posta yoluyla da başvuru talebinde bulunabilirsiniz. Amerika ve İngiltere için burs olanakları biraz zorlayıcı olsa da başarılı her öğrenci için burs olanağı vardır. Avrupa ülkelerinde ise eğitim ücretleri bu ülkelere nazaran daha düşüktür. Aynı zamanda öğrencilere burs vermek için devlet her türlü kolaylığı da sağlamaktadır. İtalya, Fransa, Almanya, Avusturalya ve İsviçre burs almanın en kolay olduğu gelişmiş ülkelerin başında yer alıyor.

Burs imkânları için istenen bilgi ve belgeler ülkeden ülkeye farklılık gösterse de genel hatları ile aynıdır. Lisans ve üniversite için diploma verilmesi gereken başvuru belgesidir. Yüksek lisans için ise üniversite diploması gereklidir. GPA akademik not ortalaması, belirlenen yaş sınırlarına uygun olması, TOEFL veya IELTS puanları da başvuru için istenen belgelerdir. Ve daha önce belirttiğimiz gibi yazacağınız niyet mektubunun da o ülke tarafından dikkat çekici ve önemli bir hedefi belirttiğini göstermesi gerekir. Üniversitelere iletişime geçerek bu işlemleri hızlandırabilirsiniz. Eğer İngilizce biliyorsanız belgesini sunmanız da burs başvurunuza alacağınız cevabı olumlu yapacaktır.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1