Yök Denklik Aşamaları

Yök Denklik Aşamaları

Eğitim Kılavuzu

YÖK denklik işlemlerine başlayan öğrencileri uzun bir süreç bekleyebilmektedir. Kimi zaman 6 aya kadar uzayabilmekte olan bu süreç içinde öğrencilerin birçok farklı evrak temin etmeleri ve yaşanan sorunları da en kısa zaman içinde gidermeleri gerekmektedir. Bu işlemler hakkında neler yapmaları gerektiğini bilmeyen kişiler her zaman bizlerle iletişime geçebilir ve kendilerine vereceğimiz bilgiler ile amaçlarına kısa zaman içinde ulaşabilmektedirler.

Bizler Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak bugüne kadar birçok öğrenciye bu konu hakkında neler yapması gerektiği hakkında gerekli bilgileri verip en doğru adımları atmalarını sağladık. Denklik işlemlerini sorunsuz bir şekilde yapmak isteyen kişiler öncelikle bu sürecin uzun olacağını bilmeli ve aynı zamanda gerekli evrakların mutlaka zamanında temin edilmesine dikkat etmelidirler.

YÖK denklik işlemlerindeki aşamalar şu şekilde ilerlemektedir;

 • Ön başvuru
 • Başvuru ve evrak kontrolü
 • DBYS kaydı
 • Diploma kayıt işlemleri
 • Yurtdışı kalış sürelerinin hesaplanması
 • Bilim alanı danışma kurulu incelemesi
 • Üniversite görüşü
 • Varsa eksik evrakların talebi
 • Komisyon raporunun hazırlanması
 • Tanıma ve denklik komisyonu
 • Kurul işlemleri

YÖK Denklik İşlemlerin De Takip Edilmesi Gereken Adımlar

Tüm bu aşamaları sorunsuz bir şekilde atlatan kişiler sahip oldukları diplomaları ve yurtdışı eğitimlerini tescil ettirmiş olmaktadırlar. Aldıkları diplomaların ülkemizde kullanabilmek ve mesleki hayatlarında sorun yaşamak istemeyen kişiler mutlaka bu işlemleri yapmalıdırlar. Ülkemizin dünyanın birçok farklı ülkesi ve üniversitesi ile denklik anlaşması olması sebebi ile insanlar genellikle bu konuda sorun yaşamamaktadırlar. Ancak yine de insanlar bu tarz durumlarda mutlaka tam bilgi sahibi olmalı ve aynı zamanda hangi belgeleri ne zaman temin etmeleri gerektiği hakkında uzman yardımı almalıdırlar. Bizler de uzun zamandan bu yana bu alanda insanlara verdiğimiz bilgiler ile zaman kaybı yaşamadan denklik işlemleri aşamalarını kısa zaman içinde aşabilmelerine yardımcı oluyoruz.

Ülkemiz de randevu sistemi ile verilmekte olan bu hizmetler de amaç insanların yurtdışındaki eğitimlerinden sonra aldıkları diplomaları ülkemizdeki tüm iş alanlarında sorunsuz bir şekilde kullanabilmelerini sağlamaktır. Eğitimlerini yurtdışında almak isteyen kişiler kesinlikle denklik işlemlerini ne zaman ve nasıl yapmaları gerektiğini bilmelidirler. Bunun yanında görülen eksiklerin de en kısa zaman içinde tamamlanması ve ilgili kuruma teslim edilmesi gerekmektedir.

Denklik İşlemlerinin Sekteye Uğramaması

için öncelikle tüm evrakların sağlamlığını kontrol etmek gerekmektedir. Yapılan kontrollerde yıpranan, silinen, yırtılan veya zarar gören belgelerin kabul edilmeyip yenilenmesi isteneceğini unutmamak gerekmektedir. Denklik işlemlerinde en önemli aşama inceleme aşamasıdır. Burada çok titiz hareket edilmekte ve her türlü sorun da başvuru sahibine geri dönüş yapılarak sorunu gidermesi istenmektedir. Bu da ciddi bir zaman kaybına neden olacağı için çok titiz bir şekilde hareket etmek ve önceden nelere dikkat edilmesi gerektiği hakkında araştırma yapmak gerekmektedir.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1