Yurtdışı Eğitim Bursları MEB

Üniversite Rehberi

Yurt dışında yüksek lisans programının kayıt yaptırmak isteyen öğrenciler çeşitli vakıfların verdiği burs programı tercih edebilirler. Doktora bursları için yine vakıfların açtığı burs programlarına kayıt olmanız mümkündür.

Yurtdışı eğitimi her öğrencinin hayalidir. Herkes iyi okullarda iyi eğitimler alabilmek için çeşitli hayaller kurar. Kimileri bunu gerçekleştirebilir kimileri de bir başka zamana erteler. Yurtdışı eğitimleri bazı durumlarda bizleri oldukça zorlamaktadır. Maddi açıdan çok fazla külfeti bulunan ülkelerde eğitim alan kişilerin maliyetlerini karşılamaları güç bir durum halini almaktadır. Gidilecek ülkelerin para birimi aile yardımlarınızı bile çok az seviyeye indirebilmektedir. Ailelerimiz her zaman bizlere destek olmak isterler. Ancak yurtdışı eğitimleri bu destekleri yetersiz kılabilmektedir. Bu durumda öğrenciler kendilerine ek bir destek arama ihtiyacı duyarlar. Yurtdışı bursları bu konuda öğrencilerin kurtuluş noktası olmaktadır.

Yurtdışı eğitim bursları MEB tarafından ya da herhangi bir kurum tarafından verilmesi ile birlikte öğrencilere yüklenen maddi zorluklar hafiflemektedir.

Yurtdışı eğitim bursları MEB tarafından akademik yıllarda lisansüstü eğitimler için verilmektedir. Öğrencileri 76 ülkeye kaliteli eğitim almaları için göndermektedirler. Bu kişileri yapacakları sınavlarla belirlemektedirler. Bu sınav YLSY adı altında gerçekleşmektedir. Yurtdışına eğitim alma amaçlı gönderilen kişiler Türk eğitim sonunda ülkeye dönmek zorundadırlar. Döndüklerinde MEB bünyesinde ya da üniversitelerde çalışabilmektedir. YLSY sınavındaki başarı sıralamanıza göre kurum sizlere burs tahsis edecektir. Gidecek kişiler yüksek lisans ya da doktora yapabileceklerdir. Döndüklerinde zorunlu olarak belirlenmiş yıllar için kurum bünyesine katkı yapmaları gerekmektedir. Ayrıca öğrencilerin gittikten 4 yıl sonra ülkeye dönüş yapmaları zorunludur. MEB kendi sitesi üzerinden yapılan başvuruları değerlendirmeye almaktadır. Bu konuda önemli olan yapılacak başvuruların başvuru tarihleri arasında yapılmasıdır. Ülkelere göre de başvuru tarihleri açılmaktadır. Hükümet bazlı bu burslar sizler için sunulan son derece iyi bir imkândır. Bu imkânı kaçırmamak için burs başvuru tarihlerini de kaçırmamanız önemlidir. Kurumun vereceği bu burs ile ülkenin ihtiyaç duyduğu bilim ve teknoloji açığını kapatmaktır. YLSY’nin açılımı yurtdışına lisansüstü öğrenim amacıyla gönderilecek öğrencileri seçme ve yerleştirmedir. Bu sınav yurtdışında eğitim görmek isteyen kişiler son derece önem arz etmektedir. Sadece yüksek lisans eğitimi için giden kişiler kurumun vereceği izin ile birlikte doktora yapma hakkına da sahip olabilmektedirler. Bunun için kurumla iletişime geçip izin almanız gerekmektedir. Lisans ya da ön lisans eğitimleri kurumun burs konuları arasında yer almamaktadır.

Yurtdışı eğitim bursları MEB tarafından karşılıksız sunulmaktadır. Yani geri ödemeli şekilde değildir. Yalnızca verdikleri burs için kurum bünyesinde çalışma zorunluluğu sunmaktadır. Zaten kurum yurtdışına eğitim için öğrencileri bu sebeple göndermektedir. Eğitimlerini tamamlayıp geri dönen kişiler belirli kademe ve derece ilerlemesine göre değerlendirilecektir. Direkt olarak memur sayılmama halleri de bu sisteme göre belirlenmektedir. Mecburi hizmet süresi kişinin yurtdışında gördüğü eğitim süresinin iki katı olarak belirlenmiştir. Eğitim görülebilecek ülkelerin seçimi tamamen kişiye bırakılmamaktadır. Yani her yıl belirlenen ülkeler bulunmaktadır. Bu ülkeler her yıl yayımlanan YLSY Kılavuzunda yer almaktadır. Belirlenmiş ülkelere göre başvuru yapmanız mümkün olacaktır. Bu sınav için belirlenen şartlara uygun olmanız gerekmektedir. Lisans eğitiminizi iyi bir not ortalamasıyla tamamlamanız ve 31 yaşından gün almamış olmanız gerekir. Ayrıca ALES’ten en az 70 puan almanız gerekir. Ve diğer hükümlere de uygun olmanız şarttır. Birçok üniversite ingilizce eğitim vermektedir.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1