Yükseklisans Öğrencilerinin Burs Borçlarını Ertelemesi

Yükseklisans Öğrencilerinin Burs Borçlarını Ertelemesi

Yurtdışında Üniversite Eğitimi

Eğitim almak her zaman avantajlıdır ve eğitimin sınırı yoktur. Kariyerinizi yapmanız için hedefleriniz varsa, size sadece lisans eğitimi yeterli gelmeyebilir. Üniversite öğrencisi olmak günümüzde gerçekte kolay değildir. Yurt giderleri, bazı okullardaki harçlar, yol gideri kaynak kitapların alınması, bilgisayar ve internet kullanımları derken, gerçekten her noktada öğrencilerimizi masraflar beklemektedir. Öğrencilerimize bir nebze olsun yardımcı olmak için devletimiz birtakım düzenlemeler getirmektedir. Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde, önemli kurumlarımızdan olan Kredi Yurtlar Kurumu, KYK, öğrencilerimizin öğrenim kredisi ve burs almaları için yardımcı olmaktadır. Bu şekilde, çok sayıda öğrencimize yardımcı olan kurum, gerçekten önemli bir hizmeti yürütmektedir. Yurtiçinde üniversitelerimizde eğitim gören öğrencilerimiz, KYK’nın her sene yurtiçinde eğitim gören öğrenciler için belirledikleri ilan sürelerini ve başvurularını takip ederler. Buna göre, e devlet üzerinden başvurularını yaparlar.

Yurtdışında eğitim veren öğrencilerimiz için de yine rakamlar belirlenir ve başvuru süreleri söz konusudur. Öğrencilerimiz hem yurt içinde, hem de yurtdışında başvurularını yapabilirler. Her ülke için ayrı düzenleme ve rakamlar belirlenmektedir. Bunları takip ederek, başvurunuzun kabulü durumunda ne kadar ödeme alacağınızı da öngörebilirsiniz. Öğrencilerimiz için eğitim yılları boyunca, burs ve kredi ödemeleri sunulmaktadır. ATM kartınızla atm ya da şubelerden ödemelerinizi alabilirsiniz. Burs ödemeleri geri talep edilmemekle birlikte, kredi ödemelerinde geri ödeme söz konusudur. Normal şartlarda, kredi borçlarının geri ödenmesi, öğrencilerin mezuniyetlerinden sonra iki yıldır.

Yüksek lisans öğrencilerinin burs borçlarının ertelenmesi noktasında ayrık durumlar bulunmaktadır.

Yüksek lisans öğrencilerinin burs borçlarının ertelenmesi

düzenlemesinde amaç, Lisans eğitimlerinden sonra, bu şekilde eğitimlerine devam edecek gençlerimizin maddi anlamda zorlanmadan eğitimlerini yapmalarına olanak sunmaktır. Bu durumda, yani üniversitenin lisans sınıflarından normal şartlarda mezun olan gençler, doğrudan yüksek lisans eğitimlerine devam etmeleri durumunda, öğrenci kredi ödemeleri dört sene ertelenmektedir. Bu dört senelik süre ise, lisans mezuniyet tarihinden başlamaktadır. Yüksek lisans bitimi ile değil, buna dikkat edilmesi gerekir. Bu dört yıllık süre içinde, öğrenci kredisi ödemesi dondurulur, sürenin bitmesinden sonra ödemeleri başlar.

Yüksek lisans öğrencilerinin burs borçlarının ertelenmesi öğrencilerimizin master gibi son derece önemli bir eğitim programına maddi zorlukları düşünmeden devam etmelerini sağlar.

Erteleme konusunda, bir diğer düzenleme ise, askerlik yapması gündemde olan gençlerimiz için düşünülmüştür. Buna göre, ödeme dönemleri askerlik görevlerine denk gelen gençlerimiz, askerlik şubelerinden bir belge alarak bunu KYK’na beyan edebilirler. Askerlik görevi olan gençlerimizin ödemeleri ise askerlik vazifeleri sonuna kadar ertelenir. Bir diğer düzenleme ise, ssk ve benzer bir sigorta kaydı olmayan gençlerimiz, borç ödeme vadelerinin gelmemiş olması, ya da ödemelerinin düzenli olması durumunda, borcun ödenmesi için bir sene erteleme isteyebilirler. Bu şekilde, ferahlatıcı düzenlemelerin yapılması ile ödemeler başladığında,  borçların mutlaka düzenli ödenmesi çok önemlidir.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1