Askerlik Erteleme – Lise

Lise Mezunu Askerlik Tecil Ettirme

Lise Mezunu Askerlik Tecil Ettirme

Her Türk erkeği mutlaka kendine gelen askerlik kâğıdı ile birlikte askerlik şubelerine başvurmalıdır. Askerlik yaşı olarak bilinen 20 yaş sınırı liseden 2 sene sonra başlamaktadır. 4 yıllık lise eğitimi 18 yaşında bittiği için 2 sene sonra askerlik kâğıdınız elinize gelecektir. Eğer üniversiteye devam ederek iki yıllık eğitim programlarından birine katılabiliyorsanız ya da askere gitmek için herhangi bir engeliniz var ise askerlik şubelerinde tecilinizi yaptırmak zorundasınız. Okumak isteyen her Türk öğrenci için nerede olursanız olun devlet ve askeriye size 3 yıl askerlik tecil ettirme süresi vermiştir. Eğer ki bu 3 yılın sonunda herhangi bir eğitim kurumuna kaydınız var ise askerliğiniz kendiliğinden ertelenmiş yani tecil edilmiş olacaktır.

3 yıl açıkta gezen gençler üniversiteye dışarıdan da olsa kayıt yaptırmışlar ise lise mezunu askerlik tecil ettirme işlemleri devam edecektir. 3 yılın sonunda eğer ki herhangi bir yerde kaydınız yok ise direkt olarak yoklama kaçağı gözükeceksinizdir. Bu da sizin herhangi bir kamu kurumunda işinizi yaptırırken veya işe girerken asker kaçağı olarak yakalanmanızı gerektirmektedir. Bu durumu yakından takip ettiğiniz takdirde yoklama kaçağı olarak görünmeksizin lise mezunu askerlik tecil ettirme haklarınızı gözlemleyebilirsiniz. Yoklama kaçağı olan kişiler askerlik şubesine kendi tecilleri ile ilgili soru sormaya gittiğinde bile yakalanma olanakları vardır.

Lise mezunu askerlik tecil ettirme işlemleri her genç için 29 yaşına kadar sürmektedir. Liseden sonra 3 yıl ve devam eder eğitim süresince yapacağınız tesciller sonucunda 29 yaşına kadar bir eğitim kurumunda okuyarak tecil ettirme yapabilirsiniz. En iyisi yaşınız geldiğinde askere gitmemiştir ne de olsa genç olduğunuz için askerlik dönemini daha iyi kaldırabilirsiniz. Aynı zamanda 4 yıllık eğitimi alan öğrenciler askerlik süresini kısaltabilmektedir. Devlet üniversite mezunu olan öğrencilere 6 ay askerlik yapma süresi göstermiştir. 2 yıllık öğrenim gören öğrencilerin askerlik süresi normal askerler gibi gösterilmektedir. Yaş sınırı sadece lisans tamamlayan öğrenciler için 35 olarak gösterilmektedir. Lisanslı sporcular için de yaş sınırı 33 olarak gösterilmiştir.  Gençlerin eğitim hayatına göre düzenlenebileceği askerlik tecil hakları başarmış olduğu spor faaliyetleri nedeniyle de göz önünde bulundurulmaktadır. Milletin yararına özel bir spor dalında hizmet verilmesi de tecile etki eden nedenlerden olabilir.

Tecil işlemlerinde öğrenci kimliği öğrencinin mezun olduğuna dair diplomasinin aslı veya noterden onaylı örneği elinizdeki evrakların ve nüfus cüzdanının dörder adet fotokopisi 6 adet fotoğrafınız istenmektedir. Size verilen formları eksiksiz ve net bilgilerle doldurmalısınız. Eğitim dışında farklı nedenlerden dolayı askerlik tecili yaptıran kişiler gerekçelerini açık olarak belirtilmelidirler. En son olarak tecil hakkınızın kaç yıl olduğunu belirtmeniz gerekmektedir. Liseden sonraki askerlik haklarınızı 40 yaşına kadar kullanmak için gerekçelerinizin yerinde olması gerekmektedir.

#lisemezunuaskerliktecil #lisemezunlarıaskerlik

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1