Askerlik Erteleme İşlemleri – Lise Seviyesi

Lise Mezunu askerlik tecili

Lise Mezunu Olanların Askerlik Tecili

Askerlik tecilinde en önemli sebeplerden birisi eğitim hayatıdır.

Lise mezunu olanların askerlik tecili, üniversite okuyan kişilerin askerlik tecili ya da yüksek lisans ve doktora yapan kişilerin askerlik tecili ne şekilde ve ne kadar bir süreyle olur merak edilen konular arasında yer almaktadır. Askerlik yaşı gelen bireyle askere gitmekle yükümlüdür. Ülkemizde 20 yaş askerlik yaşı olarak belirlenmiştir. 20 yaşına gelen erkek bireyler askere gidebilmektedir. Ancak bu yaş tam olarak eğitim dönemimize denk gelmektedir. Eğitim ya da başka bir sebeple askere gitmeme durumunu seçmeyen kişiler 20 yaşında askere gitmektedirler. Ancak bu herkes için geçerli değildir. Kişiler askere gitmeye engel durumları bulunduğu zaman askerliğini tecil ettirirler. Tecil için belirli süreler vardır. Her konunun kendisine ait belirlenmiş yaş sınırları mevcuttur. Sürelerin geçmemesine dikkat ederek askerlik tecil hakkınızı kullanmanızda bir sorun yoktur.

Lise mezunu olanların askerlik tecili kendilerinin seçecekleri yollara bağlıdır. Eğer bir sınava hazırlanma düşüncesindeler ise ya da askerlik tecili yaptırıp belirlenen süre boyunca çalışmak istiyorlarsa bu tecil işlemlerini gerçekleştirebilirler. Liseden mezun olan kişilerin kendilerine verilmiş olan askerlik tecil süresi 3 yıldır. Lise mezunu kişiler 3 yıl askerliklerini erteletebilir. Bu sürenin daha fazla uzamasını isterseniz bir üniversite kazanmanız yeterli olacaktır.

Liseden mezun olduktan sonra 3 yıl askerliğiniz tecilli olur ama üniversite kazanıp, kazandığınız üniversiteye kayıt yaptırırsanız tecil sürenize ek olarak yenileme gelir. Normalde eğitim gören öğrencilerin 29 yaşına kadar tecil hakkı bulunur. Üniversite hayatınızı da noktaladıktan sonra askere gidebilirsiniz. Eğer üniversiteden sonra yüksek lisans ve doktora yapmayı düşünüyorsanız bu durumda sizlere tekrardan tecil hakkı sunulur.

Sunulan tecil hakkını kullanıp kullanmamak sizin tekelinize bağlı bir durumdur. Üniversite ya da lise mezuniyeti sonrasında isteyen kişiler askerliklerini tekrar tecil ettirmeden askere gidebilirler. Liseden sonra üniversiteye gitme planınız doğrultusunda kayıt yaptırdığınız üniversite aracılığı ile askerliğiniz tecil ettirilir. Ancak üniversite okuma planınız yoksa lise mezuniyeti sonrası sizlere verilen 3 yıllık tecil hakkını kullanmak istiyorsanız askerlik şubelerine gidip kendiniz tecil işlemlerinizi yaptırabilirsiniz.

Lise mezunu olanların askerlik tecili kendi yapacakları başvuruyla gerçekleşir. Mezuniyet sonrası bir üniversite kazanmadıysanız ve askere gitmeyi düşünmüyorsanız bu durumu derhal askerlik şubesine bildirmeniz gerekir. Aksi halde cezai işlemlere maruz kalmanız olasıdır. Askerlik şubesinin sizden istediği belgeler eksiksiz bir biçimde toparlamanız gerekir.

Askerlik tecil işlemlerinizin aksamadan ilerlemesini istiyorsanız bu durum çok önemlidir. Nüfus cüzdanınızın aslı ile birlikte 4 adet fotokopisi, lise diplomanızın aslı ve 2 adet fotokopisi ayrıca 3 tane vesikalık fotoğraf tecil işlemleri için istenen belgeler arasındadır. Bu belgelere ek olarak askerlik şubesinde sizlere doldurmanız için verilecek bazı formlar olabilir. Bu formları da eksiksiz bir biçimde doldurmanız gerekir. Sonrasında askerliğiniz tecil edilir. Askerlik tecilinizin süresi geçmeden yapacağınız tercihlere göre tekrar tecil hakkı kazanmanız olası görülebilir.

#lisemezunuaskerliktecil #lisemezunlarıaskerlik

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1