YÖK Denklik Birimi Telefon

YÖK Denklik Birimi Telefon

Eğitim Kılavuzu

Yurtdışında eğitim alan öğrencilerimizin ülkemizde diplomalarını onaylatmaları son derece önemlidir. Üniversitelerimizin ve öğrencilerimizin, ayrıca yurtdışında eğitim alan öğrencilerimizin bağlı olduğu bir kurulumuz bulunmaktadır. Bu kurul, YÖK Yüksek Öğretim Kurulu olarak geçmektedir. Bir öğrencinin üniversite eğitiminin yasal olarak geçerli olması için kesinlikle o üniversite diplomasının YÖK tarafından geçerli olması ve geçerliliğin kabul edilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde öğrenciler lise mezunu ya da ön lisans mezunu olarak kabul edilmektedir. Bu durum yurt içi üniversitelerimizde eğitimlerini alan öğrenciler için sorun olmaz, çünkü ülkemiz sınırları içinde tüm özel ve devlet üniversiteleri YÖK’e bağlıdır. Yurtdışında eğitim gören öğrencilerimiz denklik başvurularını yapmalarında fayda var.

YÖK denklik işlemlerini her zaman sadece Mayıs ayları dışında kabul etmektedir. Yılın 11 ayı başvurularınızı yapabilirsiniz. İletişim kanalları her zaman açık olan kurum, telefon iletişime de açıktır. Kurumun genel telefon numarası olan 0 850 470 0 965 numarası üzerinden mesai saatleri içinde aramalarınızı yaparak aklınızdaki soruları yöneltebilirsiniz. Öte yandan, YÖK denklik birimi telefon numaraları da bulunmaktadır. 444 8 965 numaralı telefon üzerinden bağlantıya geçebilirsiniz. YÖK denklik birimi telefon üzerinden başvurularınızı takip edebilirsiniz. Başvuru yapmanız için yapmanız gereken işlemleri ve bazı sorularınız varsa onları da çağrı merkezi üzerinden öğrenebilirsiniz. Bu şekilde, eksiklerinizi tamamlama noktasında güncel hareket etmiş olursunuz.

YÖK Denklik Birimi Telefon Numarasına Nasıl Ulaşabilirim?

hatları, 08.00 ile 20.00 saatleri arasında hizmet sunmaktadır. Bu işlem merkezi, öncelikle denklik işlemleri ile ilgili işlemleri düzenlemektedir. Bundan başka, YÖKDİL yani internet tabanlı dil eğitimi ve YÖKSİS ortak veri tabanı sistemi işlemleri, Öğretim üyesi yerleştirme programı işlemi, eğitim ve öğretim dairesi işlemleri ile ilgili soruları da yanıtlamaktadır. Ancak bu merkezin öncelikle ve ağırlıklı olarak denklik birimi olduğunu belirtmek gerekir. Aklınızda olan sorulara anlık cevap almak sorun çözümünde etkili olacaktır.

Yurtdışında ön lisans eğitimi, lisans tamamlama, lisans ya da master, doktora eğitimlerinizi almış olabilirsiniz. Bu eğitimleri almak öğrencilerimiz için gerçekten büyük şanstır. Yurtdışında, köklü ve elit üniversitelerinde, önemli akademik kadroların elinde, medeni ortamda kendinizi geliştirmek için fırsat bularak eğitimlerinizi göreceksiniz. Rakam olarak, ülkemizdeki özel üniversitelerin rakamlarının çok daha altında rakamlara eğitiminizi tamamlayabilirsiniz. Mezun olduktan sonra yapmanız gereken ise, ülkemizde resmi yüksek öğrenim kurumumuz olan YÖK’e resmi şekilde başvurarak bir an önce denklik işlemlerinizi tamamlamak olacaktır. Bu başvurularınızı online olarak ya da bizzat form doldurarak yapabilirsiniz. Yaklaşık iki aylık bir bekleme sürecinin ardından durum size bildirilecektir. Denklik işlemlerinizi tamamlamanız, üniversite eğitimlerinizin ülkemizde de resmi anlamda kabul edilmesini sağlamaktadır. Bir başka deyişle, ülkemizde de yurtdışındaki üniversite eğitiminiz ülkemizde de geçerli olacaktır. İşlemleri sizden istene belgeleri hazırlayarak yapmanız ve her aşamada kurumlarımızdan yardım almanız mümkündür.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1