Dil Seviyemi Kim Nasıl Belirleyecek?

Dil seviye belirleme sınavı

Yurtdışına eğitim almaya gideceksiniz. Gerek bir dil okuluna veya üniversiteye ve bazı ülkelerde ve özellikle örneğin Amerika veya Almanya’ya gidebilmeniz için belirli bir seviyeye kadar İngilizce veya Almanca bilmeniz gerekiyor ve bunun için genellikle konsolosluklarda bulunan, vize biriminden bir kişi ne kadar İngilizce veya Almanya bildiğinizi kontrol etmektedir. Bu çok normal bir durumdur, çünkü nereye giderseniz gidin, mutlaka kendinizi ifade edecek kadar dili bilmeniz çok önemlidir. Özellikle bir dil okuluna gidecekseniz veya üniversiteye eğitim almaya gidecekseniz dil önemlidir. Gideceğiniz eğitim kurumu da aynı şekilde dil seviyenizi kontrol edecektir. Sonuçta orada kendinizi ifade etmeniz gerekiyor, gerekli kişilerle iletişim kurabilmeniz gerekiyor.

Dil bilmek her anlamda önemlidir. Eğitim almaya gittiğiniz ülkede bazen tek başınıza kalabilirsiniz. Böyle bir durumda kendinizi ifade edemezseniz nasıl orada durabilirsiniz ki? Unutmayın ki turist değilsiniz. Turistseniz kitaplar ve rehber kitapları ile beraber gitmek veya yapmak istediğiniz şeyleri jestler ve mimikler veya kâğıtlara bir şeyler çizerek anlatabilirsiniz, fakat çalışmak veya eğitim için gittiğinizde kendinizi ifade edebilmeniz gerekir. Bunun için de vize başvurunuzu yaparken mutlaka bir dil mülakatından geçeceğinizi bilmeniz gerekir. Her ülke için aynı şey geçerli değildir, fakat bazı ülkeler dil konusunda katı ve disiplinli olmaktadır.

Dil seviyemi kim nasıl belirleyecek diye sorarsanız, sizi mutlaka bir personel veya memura yönlendireceklerdir.

Bir söz vardır “Bir dil bir insan, iki dil insan” diye. Bu çok doğru bir sözdür. Siz ne kadar çok dil bilirseniz, o kadar çok fazla kişilerle muhatap olabilir, iletişim kurabilirsiniz ve bu çok önemlidir. Kendi dil seviyenizi bilmek ciddi anlamda önemlidir.

Dil seviyemi kim nasıl belirleyecek diye sormadan önce eğer kendinizi bir dil konusunda geliştirirseniz ve kim olursa olsun, kendinizi ifade edebilecek şekilde o dile hâkim olduğunuzu anladığında, tamamdır. Bu sebeple dil gerçekten çok önemli bir araçtır. Hatta insanoğlunun en önemli araçlarından bir tanesi diyebiliriz. İnsanlarla iletişim kurmak önemlidir. Bunun için de konuşabilmeniz ve sadece konuşabilmek değil, aynı zamanda dil bilmeniz önemlidir.

Şunu unutmayın ki nereye gidecek olursanız olun, İngilizceyi bir seviyeye kadar, yani kendinizi ifade edebilecek seviyeye kadar bilmeniz önemlidir. İngilizce biliyorsunuz ki uluslararası bir dil olduğundan, İngilizceyi her şekilde bilmeniz çok önemlidir. Bunun yanı sıra nereye gidecekseniz, oradaki dilde kendinizi ifade edebilecek kadar konuşabilmek olmasa bile, cümleler ve kelimeler bilmeniz önemlidir. Biz nasıl ki Türkiye’ye gelen yabancı bir kişiye, Türkçe bilmiyor musun veya kendini şu şekilde ifade edebilirsin diye öğretmeye çalışıyorsak, eğitim almak için gideceğiniz ülkenin dilini az çok ve kendinizi ifade edebilecek kadar bilmeniz gerekir. Farklı bir ülkeye gideceksiniz ve dili bilmiyorsunuz. Bırakın başkalarının sizi anlamamasını, kendinizi bile çok yabancı ve ne yapacağınızı bilmeyerek duracaksınız.

dil seviyemi kim belirleyecek

#dileğitimi

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1