Dövizdeki Yükselme Öğrencileri Nasıl Etkiliyor?

Öğrencilerin finansal durumu

Dövizdeki Yükselme Öğrencileri Nasıl Etkiliyor? Aslında yurtdışında eğitim alacak olan öğrenciler için çok fazla fark etmiyor, sadece okul ve konaklama veya diğer masraflar için öğrencilere maddi anlamda destek veren aileleri daha fazla etkiliyor. Türkiye’den öğrenci gönderen aileleri düşündüğümüzde, Türkiye için aslında yurtdışında bir öğrenci okumak neredeyse lüks denecek kadar güzel bir deneyim.

Öğrenciye aile para gönderiyor, fakat aile parayı gönderirken döviz bazlı ve Türk Lirasını karşılaştırarak düşünmek ve hesaplamaları gerekiyor. Döviz aslında yurtdışında bulunan kişileri, gerek öğrenci veya değil, çok fazla etkilemiyor, çünkü orada zaten döviz kullanılıyor. Dolayısıyla döviz yurtdışına çıkanları değil, daha fazla o ülkeye para gönderenleri etkiliyor. Sonuçta her yıl veya her ay bir miktar öğrenciye para gönderilmesi gerekecek, fakat ailenin aldığı para genellikle Türk Lirası olacaktır.

Ülkemizde artan döviz kurları özellikle yurtdışında eğitim almak isteyen gençlerimiz için elbette yaşam ve eğitim masraflarının maliyetleri bir nebze de olsa artmaktadır. Dövizin yükselmesi demek TL cinsinden daha fazla yaşam maliyeti manasına gelmekte olduğundan bu tip yükselmeler gençlerimizin ve ailelerinin bütçelerine olumsuz şekilde yansımaktadır. Bu tip durumlar yüzünden zorluk çeken gençlerimiz bütçelerine daha uygun okulları ve ülkeleri tercih ederek hem eğitim, hem de yaşam maliyetlerini çok daha düşük rakamlara karşılayabilirler yahut yurtdışında eğitim planları bir süreliğine ertelenebilir.

Bu genel durumun dışında özellikle Bosna Hersek, Ukrayna, Moldova, Kosova, Gürcistan, Azerbaycan, Romanya ve Bulgaristan gibi ülkelerin sayın eğitim kurumlarında okumak isteyen gençlerimiz döviz yükselmelerinden aşırı derecede etkilenmezler. Bu ülkelerin yaşam koşulları çok uygun ve ekonomik olduğundan pek çok gencimiz döviz artışı nedeniyle büyük bir olumsuzlukla karşılaşmazlar. Ülkemizdeki koşullara göre çok daha uygun yaşam maliyetleri ve eğitim giderleri olan ülkeler olması nedeniyle tercihler çoğunlukla bu ülkelerden yana yapılmaktadır. Türk gençlerinin son yıllarda en yoğun ilgi gösterdiği bu okullarda okumak maliyet açısından son derece avantajlıdır.

Türk Lirasını öğrenciyi gönderdiği ülkenin para birimine göre hesapladığında, çoğu zaman kazancının üzerinde bir rakam olacaktır. Yurtdışına eğitim almaya giden öğrencinin aylık masrafları haricinde, aynı zamanda gerektiği takdirde konaklaması ve eğitim masrafı olacaktır ki eğitim masrafı genel anlamda yurtdışında peşinen ödenmektedir. Bu sebeple örneğin bir yıllık peşin ödedikten sonra, döviz kuralları değiştiği zaman, yeni yılın ödemesini yaparken, tekrar baştan aşağı hesaplamanız gerekiyor, çünkü bir yılda döviz kuralları ciddi anlamda değişebiliyor ki birkaç yıldır gördüğümüzde bu dur. Öğrenciye nereden para gönderilirse gönderilsin, aslında döviz gönderen kişi veya kişileri daha fazla etkilemektedir. Özellikle döviz yükseldiği zaman, bu aileleri çoğu zaman zorlayabiliyor. Okul ve konaklama ve diğer masraflarının ne kadar olacağı ve dövizin ne kadar etkileyeceği konusunda, Eurostar gibi yurtdışı eğitim danışman firmalarından yardım alabilirsiniz.

Yurtdışı eğitim danışman firmaları, aracı oldukları okulların fiyat ve gerekli bilgilerine sahip oldukları için, size kolaylıkla okul ve ücretler hakkında bilgi verebileceklerdir. Bir yılda masraflar ne kadar tutuyorsa, ona göre yeni yılda aşağı yukarı ne kadar olacağı ile alakalı bir bilgi sahibi olacaklardır. Yurtdışında okumak zor değil, okutmak aslında zor olan kısmıdır. Özellikle maddiyat okutmak için gerekli olan bir durum. Burslu veya destekle yurtdışına eğitim almaya giden öğrenciler de var, fakat bu herkese sunulan imkân değildir. Bu sebeple çok sağlam hesaplamaların yapılması gerekiyor. Yurtdışında okumak güzel ve güzel bir deneyim de olacaktır, fakat bunu yapabilmek için hem maddi hem de manevi desteğe ihtiyacınız oluyor.

Bazı durumlarda yurtdışı eğitim danışman firmaları, öğrencilerin ailelerini ikna etmeleri için de yardımcı olabiliyor. Yurtdışı eğitim danışman firmaları, yurtdışında öğrencilerinin okumasının büyük bir avantaj olduğunu, iyi bir deneyim olacağını, kaçırmaması gerektiği gibi benzeri konuşmalarla aileleri ikna edebiliyorlar. Bu tür iknalar ihtiyaç duyuluyor, çünkü birçok öğrenci gerçekten yurtdışında okumak istiyor. Sadece yeni bir yer keşif etmek için değil, aynı zamanda yeni arkadaşlıklar kurmak için, birazda farklı bir ortamda bulunmak ve dil öğrenmek için gitmek istiyorlar. Dolayısıyla burada ne olursa olsun aslında ailelere büyük bir iş düşüyor ve gerçekten hakkı ile yurtdışında eğitim almak isteyen öğrenciler için, döviz kurallarına bakmaksızın ailelerin destek vermeleri gerekiyor.

Dövizdeki Yükselme öğrenci

#dövizkurları #euro #dolar #öğrenciyaşamı

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1