Yunanistan: Giriş Şartları

Pasaportsuz Yunanistan’a Gidilir Mi

Pasaportsuz Yunanistan’a Gidilir Mi?

Komşu ülke statüsünde bulunan Yunanistan’a yapılacak seyahatler farklı yerler görme amacı için oldukça uygun bulunmaktadır. Her yıl sayısız kişi Yunanistan’ı seyahatlerinde tercih etmektedir. Bu kapsamda pasaportsuz Yunanistan’a gidilir mi şeklinde pek çok arama yaparız. Pasaport işlemleri ile uğraşmak yerine kimi zaman pasaportsuz sadece kimlikle giriş çıkış yapabileceğimiz ülkelere gitmek isteriz. Farklı coğrafyalarda farklı insanlar tanımak bizlere oldukça iyi gelmektedir. Yeni yerler keşfetme ve bir şeyler öğrenme amacı taşıyan insanlar her yıl sayısız ülkeye seyahat etmektedirler. Ulaşım açısından yakınlığı ve ülkelerin uygunluğu da bizlerin tercihlerinde oldukça önemli rol oynamaktadır.

Peki, pasaportsuz Yunanistan’a gidilir mi? Yunanistan AB üyeliği bulunan bir ülke konumundadır. Maalesef Türkiye’den bu ülkelere pasaportsuz geçiş yapmak pek mümkün değildir. Yunanistan da seyahatlerimizde bizlere pasaport şartı sunmaktadır. Pasaportsuz giriş çıkış yapamayacağınız için herhangi bir Yunanistan seyahati planınız varsa öncesinde pasaport çıkarmanız gerekmektedir. Türkiye’de pasaport başvurularınızı Nüfus Müdürlükleri’nde yapmanız gerekmektedir. Öncesinde alacağınız randevu ile birlikle sizlerden istenilen belgeleri eksiksiz toplamanız gerekmektedir. Belgeleriniz ile birlikte sizlere verilen randevu gün ve saatinde kurumda olmanız gerekmektedir. Pasaport başvurunuzdan sonra eğer bir aciliyet durumu varsa pasaportunuz 3 gün içerisinde sizlere teslim edilmektedir. Böyle bir durum yoksa 7 ila 10 gün içerisinde pasaportunuza sahip olabilirsiniz. Yunanistan pasaport şartını KKTC giriş çıkışları sebebiyle yok saymamaktadır. KKTC’ye yapacağınız seyahatlerden hemen sonra Yunanistan’a pasaportsuz geçiş yapmanız mümkün olmayacaktır. Bu şekildeki geçişlerde bazı durumlarda ayrıcalık tanınmaktadır. Bu durum kişinin Yunanistan vatandaşı olması ile alakalı bir durumdur. Yunanistan Schengen Vizesi ile alım yapmaktadır. Oradan gideceğiniz başka bir ülke için de pasaport ve vize şartı devam etmektedir. Yunanistan sağlanan fırsatlar da bulunmaktadır. Bu fırsatlar belirlenmiş adalar için vize uygulamasını kaldırmasıdır.  Yaklaşık 5 adası için vize uygulamasında fırsatlar tanımaktadır. Böylelikle yapacağınız ada ziyaretlerinde vize almanıza gerek kalmayacaktır.  Ancak yine yanınızda pasaport bulunması gerekmektedir.

Pasaportsuz Yunanistan’a gidilir mi sorusu kafamızı karıştırsa da böyle bir uygulama olmadığını bilmemizde yarar var. Yapacağınız gezilerde yanınızda pasaportunuzun bulunması gerekmektedir. Ayrıca yurtdışında pasaportunuzu kaybetmemek için oldukça özverili davranmanız gerekmektedir. Pasaportunuzun kaybolması sizleri güvenlik açısından oldukça zor duruma düşürebilmektedir. Böyle bir durum yaşanırsa derhal yetkililere pasaportunuzu kaybettiğinizi bildirmeniz gerekmektedir. Böylece geçici pasaport başvurusu da yapabilirsiniz. Yunanistan gezileriniz için pasaport sürelerinizin yeterli olup olmadığını da kontrol etmeniz gerekir. Zaten pasaport süreniz ile kalış süreniz birbirini tutmuyorsa ülkeye giriş yapmanız mümkün olmayacaktır. Süresi biten pasaportlarınız için de tekrar pasaport başvurusu yapmanız gerekmektedir. Yapacağınız başvuru ile sizlere yeni pasaport teslimi yapılacaktır. Pasaport belgelerini kuruma verirken süresi geçen pasaportlarınızı da teslim etmeniz gerekmektedir. Yunan Adlarına giderken kapıda vize başvurusu yapma imkânınız da bulunmaktadır.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1