Bedelli Askerlik Yurtdışında Yüksek Lisans

Yüksek Lisans için Askerlik Kriterleri

Yurtdışında yaşayanlar ve yurtdışında eğitimlerini tamamlayanlar için Türkiye Cumhuriyeti Devleti bedelli askerlik dönemini başlatmıştır. Yeniden gündeme gelen bedelli askerlik yurtdışında yüksek lisans yapan öğrenciler için bulunmaz bir nimet olmuştur. Öğrencilerin eğitimlerini aksatmayacak hem de vatanlarında askerlik görevlerini yerine getirmelerine yardımcı olacak bu hizmet şekli yurtdışındakileri mutlu etmiştir. Askerlik sebebiyle ile ülkeye giriş yapamayanlar artık özgürce ülkelerine gelebilirler. Havaalanlarında gösterilen bilgilere göre asker kaçağı sayılıyorsanız hemen askere alınmanız gerekir. Ancak bedelli kayıtlarınız oluşmuş ise sizin için sorun yoktur. Öğrenciler dışında iş adamları için de uygulanan uygulamada özel görevlere tabi tutulan kişilerde bu hakları alabilirler. Kendinize göre ayarlayabileceğiniz askerli döneminiz hiçbir işinizin aksamasına engel olmayacaktır.

Yurtdışında en az 3 yıl sürekli kalan kişiler bedelli askerlik yapmak için uygun görülmüştür. Yabancı ülkelerde oturum iznine sahip kişiler işverenler işçiler sanatkârlar mesleklerine burada devam edenler öğrenciler için gösterilen bu imkân dâhilinde olan kişiler askerlik görevlerini yerine getireceklerdir. Belirlenen ücret karşılığında ve 25 yaş üstünde olmak şartıyla Türk vatandaşı olan herkes bu imkândan faydalanabilmektedir. 21 gün olarak belirlenen süre içinde askerliğe yönelik temel kurallar öğretilecek gösterilecektir. Savunma Bakanlığınca aktarılan bilgiye göre asker kaçaklarının fazlalaşan bu durum bedelli geçerliliğinin ortaya çıkmasına neden olmuştur.

Yurtdışında Yüksek Lisans Yapanların Bedelli Askerlik Süreci

programlarında olan öğrenciler bedelli tercihinde bulunduklarından başvuru yaptıkları yere durumlarını da anlatmalıdırlar. Öğrencilere eğitim ayları dışında yapılacak istemlerin tarihinin ayarlanması için bu gerekli olacaktır. Özellikle yaz aylarında öğrencilerin askerlik yapılması denk getirilerek eğitimde akşama olmamasına dikkat edilmektedir. Liseyi bitirdikten sonra yirmi yaşına kadar iki yıllık üniversitelerde okuyan gençler eğitimlerini yurt dışında tamamlayabilir kere. Bu durumda tam askerlik çağında yurt dışı eğitimlerinde başlayacağının mutlaka tecil ettireceklerini devam eden eğitimlerde bir de yüksek lisans yaparlarsa bu otuz yaşına kadar devam eden bir eğitim olacaktır. Ki askerliği sürekli tecil ettirmeleri gerekir. Tam eğitimdeki en güzel verimleri alacağı zamanda askerliğin önlerine geçmesini istemeyen öğrenciler için bedelli düşüncesi oldukça olumlu olacaktır. Aynı zamanda çalışma hayatına yeni başlayan öğrenciler için de bu mutlak olması gereken bir durum sayılır. Yüksek lisanstan doktoraya geçenler sınavları ertelemek zorunda kalmadan verecekleri bilgiler ile askeri hizmetlerinde yer alabilirler. Ayrıcalıklı olacakları bedelli durumlarından yararlanabilirler.

Bedelli Askerliğe Başvurmak İçin Yapılması Gerekenler

Bedelli askerlik yurtdışında yüksek lisans başarıya engel olmak istemeyen devletimiz tarafından öngörülmüştür. Böylelikle hem ekonomik hem de manevi ihtiyaçlar giderilmiş olacaktır. Devletin ön gördüğü bu durumlarda acele ederek bedelli ücretini hemen yatırıp yoklamanızı acilen yaptırmalısınız. Eurostar merkezlerimizin bildirileri ile bu durumdan haberdar olabilirsiniz. İletişim numaralarınızı güncellemeniz yeterli olacaktır. Askerlik formlarınızı internet aracılığı ile doldurabilir ya da Türkiye’ye gelerek askerlik şubelerinden onay alabilirsiniz.

yüksek lisans bedelli askerlik

#yurtdışındaskerlik #yurtdışındayükseklisans #yurtdışımezunlarınaaskerlik

Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1