Dünyada En Çok Konuşulan Diller

Dünyada En Çok Konuşulan Diller

Dünyada En Çok Konuşulan Diller

Dünyada En Çok Konuşulan Diller

Dünyada en çok konuşulan diller hakkında UNESCO’nun yaptığı güncel araştırmalar, dünyada binlerce dil kullanıldığını gösteriyor. Bu var olan dillerin bir kısmı dünya genelinde diğerleri ise dünyanın küçük bölgelerinde konuşuluyor. Dünyada var olan bu dillerden en çok konuşulanı hangileridir? Bu konu üzerine küçük bir araştırma yaptık ve 2023 dünya dilleri sıralaması yaptık. İşte iletişim kurmak için dünyada insanlar tarafından tercih edilen dilleri sıraladık. Bu diller şunlardır:

  1. İngilizce
  2. Çince (Mandarin)
  3. Hintçe
  4. İspanyolca
  5. Fransızca
  6. Arapça
  7. Rusça
  8. Almanca
  9. Bengalce
  10. Portekizce

Dünyada en çok konuşulan dilleri bilmek,  yeni bir dil öğrenmeye karar veren kişilere fikir verebilir. Bu araştırmada önemli olan kısım; dünyada en çok konuşulan diller ve bu dillerin hangi coğrafyada kullanıldığına dair doğru bilgilere ulaşmak ve bu dillerin yüzde kaç oranında anadil olarak kullanıldığını tespit etmektir. Aşağıda dünyada en çok konuşulan dillerden ilk 10’da yer alan diller hakkında kısaca bahsettik.

1. İngilizce

İngilizce, 2023 yılı güncel verilerine göre dünyada en çok konuşulan diller sıralamasında 1. sıradadır. Dünyada 379 milyon insan İngilizce’yi anadili olarak kullanmaktadır. İngilizce’yi anadili olmayan 753 milyon insan kullanmaktadır. Bu veri, İngilizce’nin dünyada ne kadar önemli olduğunu ve İngilizce’nin bugünün evrensel dili olduğunu göstermektedir. Eğitim, uluslararası ticaret, turizm, teknoloji gibi daha birçok alanda tercih edilen İngilizce’yi öğrenmek ve konuşmak kariyer açısınadan oldukça önemlidir. Siz de bu dil üzerine ciddi bir eğitim almak istiyorsanız dil okullarımızdan yardım alabilirsiniz..

2. Çince (Mandarin)

Çince, Çin Halk Cumhuriyeti’nin ve Tayvan’ın resmi dilidir. 918 milyon insan Çince’yi anadili olarak; 199 milyon insan ise ikinci dil olarak konuşmaktadır. İstatistiklere göre Çince, dünyanın en çok konuşulan ikinci dili olmaktadır.

3. Hintçe

Dünyanın en kalabalık nüfuslarından birine de Hindistan sahiptir dolayısıyla anadili Hintçe olan insan sayısı oldukça fazladır. Ana dili Hintçe olan insan sayısı 341 milyon;  274 milyon insan ise Hintçe’yi ikinci dil olarak kullanmaktadır.

4. İspanyolca

İspanyolca konuşanların sayısı hızlı bir şekilde artmaktadır. İspanyolca’yı dünyada 534 milyon insan konuşmaktadır. Bunlardan  460 milyon insan anadili;  74 milyon insan da ikinci olarak İspanyolca konuşmaktadır.

Bu dili öğrenmek için ya da İspanyol dili ve edebiyatı bölümüne 500 euro karşılığında kayıt yaptırmak için iletişime geçebilirsiniz.

5.  Fransızca

Dünyada en çok konuşulan diller arasında Fransızca önemli bir sıralamaya sahiptir. Fransızca’yı anadili olarak konuşan 77 milyon; 203 milyon insan da ikinci dil olarak konuşmaktadır.

Uluslararası ticaretle birlikte dünyaya yayılan Fransızlar, farklı kıtalarda 29 ülkenin resmi dili olmuştur. Bununla birlikte Fransızca sanatın ve kültürün dili olarak öne çıkmaktadır.

6. Arapça

Dünyada dilleri arasında Arapça da yer almaktadır. Son zamanlarda Arapça daha popüler hale geldi ve bu dili anadil olarak konuşan 245 milyon insan vardır. İkinci dil olarak da 29 milyon insan Arapça konuşmaktadır.

Arapça, dünyada  26 ülkenin resmi dilidir.  Arapça,  İslâm dininin âyin dilidir. İslâm dininin âyin dili olamasının yanında Arap Yarımadası’sında ticaret faliyetlerinin artmasıyla da Arapça’ya verilen değer artmıştır.

7. Rusça

Rusya’nın dünya üzerinde kapladığı alanı göz önünde bulundurursak Rusça’nın dünyada en çok konuşulan dilller arasında yer alması gayet normaldir. Rusça, dört ülkenin resmi dilidir ancak eski Sovyetler Birliği’nin bir parçası olan tüm ülkelerde konuşulmaya devam edilmektedir. Aynı zamanda Rusça,  Avrupa’da anadili en fazla olma özelliğine de sahiptir. Anadili Rusça olan insan sayısı 154 milyon iken 104 milyon insan da ikinci dil olarak bu dili konuşmaktadır.

8. Almanca

Dünya dilleri arasında Almanca önemli bir yere sahiptir. Almanya, Avusturya ve İsviçre gibi ülkelerde Almanca resmi dil olarak kullanılmaktadır. Almanya, Avrupa Birliği üyesi olan bir ülke olduğu için Almanca; Avrupa Birliği içinde yaygın olarak konuşulan bir dildir.  Almanya, Avusturya ve İsviçre gibi ülkelerde eğitim ve iş dünyasında Almanca önemlidir.

9. Bengalce

Dünyada en çok konuşulan diller arasında yer alan Bengalce’nin ana kökeni Bangladeş’tir. Dünyada bu dili 243 milyon insan konuşuyor. Hint-Ari kökenli olan bu dil, 4 ülke tarafından konuşuluyor. 2019 yılı istatistiklerine göre 6. sırada olan Bengalce, 2023 istatistik sıralamasında 7. sırada bulunuyor. Bengalce konuşan insan sayısı  273 milyon insana ulaştı.

10. Portekizce

Avrupa sömürge döneminde geniş bir alana yayılan dillerden biri de Portekizce’dir. Portekizce; Avrupa, Amerika, Afrika ve Asya kıtalarına yayılmış ve dünya üzerinde 9 ülkenin resmi dilidir. Portekizce, güney yarım kürede en çok konuşulan dil olması bakımından önemlidir. Dünyada 221 milyon insan Portekizce’yi anadili olarak konuşuyor bunun yanı sıra ikinci dil olarak konuşan 13 milyon insan vardır.

 

Sık Sorulan Sorular

1-) Türk dili kaçıncı sırada?

cevap : Ethnologue’a göre Türkçe, yaklaşık 83 milyon konuşuru ile dünyada en çok konuşulan 16. dildir. Türkçe Türkiye, Kıbrıs Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs’ta ulusal resmî dil statüsüne sahiptir.

cevap : Bazı öngörülere göre Afrika’daki yüksek nüfus artışına bağlı olarak Fransızca yükselişe geçecek; bazı teorilere göre ise Hindistan ve Çin ekonomilerinin büyümesiyle birlikte Hintçe ve Çince hâkim dil olacak. Diğer yandan, İngilizcenin daima tercih edilen ve en yaygın dillerden birisi olacağı da öngörülüyor.
Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1