Yurtdışında Makine Mühendisliği Eğitimine Hazır mısınız?

Yurtdışında Makine Mühendisliği Eğitimine Hazır mısınız?

Üniversite Eğitim Rehberi

Yurtdışında eğitim herkesin en büyük hayalidir. Eğitimin pahalı olduğu düşünülmekte ve öğrenciler bu nedenle yurtdışı eğitimden çekinmektedirler. Ancak durum hiçte öyle değildir. Her bütçeye uygun ülke ve üniversiteler mevcuttur. Öğrenciler bu üniversitelere sınavsız bir şekilde kabul edilmektedirler.  Köklü üniversitelerde kaliteli ve uygulama ağırlıklı öğrenim görmekte ve geleceğe hazırlanmaktadırlar.

Yurtdışında makine mühendisliği eğitimleri ile öğrenciler kendileri ile aynı alanda mezun olan öğrencilerden çok daha farklı tecrübeler edinirler. Uluslararası tecrübe kazanan mühendisler hem ülkemizde hem de Avrupa’da staj ve iş olanakları bulabilmektedirler.

Makine mühendisliği lisans eğitimleri ülkemizde olduğu gibi 4 yıl sürmektedir. Seçeceğiniz ülkenin dilinde eğitim alabilmektesiniz. Üniversitelerin hazırlık sınıflarında öğrencilere dil eğitimi olanağı sağlanmaktadır. Öğrenciler ülkede de aynı dilin konuşulması ve profesyonel eğitimcilerin hazırlık sürecinde ki yönlendirmeleri ile tüm akademik eğitimlerini tamamlayacak kadar dil öğrenebilmektedirler.  Yurtdışında eğitim alan öğrenciler mavi diplomaya sahip olmaktadır. Bu diploma ile Avrupa’da yüksek lisans eğitimine devam edebilir ya da çalışabilirler. Yurtdışı eğitim almaya karar verdikten sonra gideceğiniz üniversitenin YÖK tanınırlığını mutlaka sorgulatmanız gerekmektedir. Yüksek öğretim kurumuna dilekçe ile başvuruda bulunarak üniversiteniz ile ilgili kendi adınıza tanınırlık belgesini temin edebilirsiniz. Tanınırlığı olan üniversitelerden mezun olduğunuzda denklik başvurusu yapabilirsiniz. Tanınırlığı olmayan bir üniversiteden mezun olursanız ülkemizde denklik alamazsınız. Tanınırlığı olan üniversitelerden ise rahatlıkla denklik başvurusu yapabilirsiniz.  Böylece Yurtdışında Makine Mühendisliği YÖK Diploma Denkliği alarak ülkemizde çalışma hayatına dahil olabilirsiniz.

Yurtdışında Makine Mühendisliği YÖK Diploma Denkliği alabilme şartları Yükseköğretim kurumu yönetmelikleri çerçevesinde belirlenmektedir. Öğrenciler mezun olduklarında ki yönetmeliğe göre denklik sürecine dahil olmaktadırlar. Eğitim aldıkları üniversitenin ilk öğrenime başladıkları yıl tanınırlığı olması ve daha sonra iptal edilmesi durumunda öğrencinin kazanılmış hakları dikkate alınmaktadır. Yani bu tanınırlık iptallerinden öğrenci etkilenmemektedir. Türkiye’de Makine mühendisliği mezunu olan öğrencilerle eşit bilgi ve tecrübeye sahip olmanız beklenmektedir. Bu sebeple her meslekte olduğu gibi yurtdışı staj ve eğitim deneyimi sizi makine mühendisliği mezunlarının da kendi alanlarında rahatça iş bulmalarını sağlayacaktır.

Yurtdışında Makine Mühendisliği YÖK Diploma Denkliği almak isteyen öğrenciler eğitim aldıkları alan ile ilgili yeterliliklerini test edecek bir çoktan seçmeli sınava tabi tutulabilmektedirler. Bu sınavın %40 başarı göstermek yeterli olacaktır. Ayrıca Türkiye’de ki Makine Mühendisliği Fakültelerinde eğitim müfredatında yer alan fakat öğrencinin yurtdışında görmediği dersler mutlaka olacaktır. YÖK eğitimde eksik bir konu kalmasını istemeyecektir. Bu sebeple bu derslerin özel öğrenci statüsünde alınmasını talep etmektedir. Devlet ve özel üniversitelerimizde bu şekilde özel öğrenci statüsünde ilgili dersler rahatlıkla alınabilmektedir.

Yurtdışında lisans ve yüksek lisans eğitimi alarak Avrupa’ya açılmak, daha geniş olanaklara sahip olabilmek için siz de makime mühendisliği eğitiminize yurtdışında başlayabilirsiniz. Hemen bize ulaşın ve kendinize iyi bir gelecek yaratın.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1