2019 Yeni Pasaport Bedelleri Nedir?

2019 Yeni Pasaport Bedelleri Nedir?

2019 Yeni pasaport bedelleri nedir? Nasıl pasaport sahibi oluruz? Pasaport çıkarma işlemleri kafamızı karıştırabilir. Günümüzde pasaport çıkarma işlemler aslında sandığımız kadar karışık değildir. Pasaport isteyen ülkelere giriş çıkış yapabilmek için mutlaka pasaport sahibi olmamız gerekir. İlk kez pasaport çıkaran kişiler de birkaç defadan fazla pasaport çıkaran kişilerde pasaport alırken aynı maliyetle karşı karşıya kalırlar.  Pasaport defter ve harç bedellerini belirlenmiş tutarlar üzerinden yatırılır. Bu tutarlar her yıl değişim gösterebilmektedir. Pasaport defter ve harç bedellerini Maliye Bakanlığı belirlemektedir.

Belirlenen pasaport defter ve harç bedellerinden bazı durumlarda muaf olmak mümkündür. Bu durum alacağınız pasaport türüne de bağlı olmaktadır. Örneğin 25 yaş altı bir öğrenciyseniz öğrenci pasaportu alabilirsiniz. Bu pasaport normal bordo pasaporttur ancak sunduğu ayrıcalık sebebiyle harçsız öğrenci pasaportu adını almaktadır. Harçsız öğrenci pasaportunda harç ödeme işlemlerinden muaf tutulursunuz. Sadece defter bedelini yatırmanız gerekir. Başka bir örnek verecek olursak yeşil pasaport alımını değerlendirebiliriz. Yeşil pasaport alma hakkına sahip biriyseniz pasaport harç bedellerinden muaf tutulursunuz. Sadece defter bedelini yatırmanız beklenir. Pasaportunuz sizin kimliğinizdir. Yurtdışında en dikkat etmeniz gereken şey pasaportunuzu kaybetmemektir. Pasaportunuzu kaybettiğinizde herhangi bir suça bulaşmış olarak görülebilirsiniz. Kötü niyetli kişiler tarafından ele geçirildiğinde başınıza bazı dertler açılabilir. Bu sebeple eğer pasaportunuzu kaybederseniz güvenlik birimlerine bildirmeniz de fayda var. Ayrıca yurtdışında pasaportunuz kaybolduysa konsolosluklara ya da büyükelçiliklere başvuru yaparak geçici pasaport alabilirsiniz. Pasaportlarımızı belirli bir süre aralığı için alırız. Yani kimi 1 yıllık pasaport alırken kimi de 10 yıllık pasaport alabilmektedir. Pasaportunuzun süresi biterse yeni pasaport almak zorunda kalırsınız. Süresi biten pasaportlarınızı yenilemeniz gerekir. Bu durumda pasaportunuzu yeni alıyormuş gibi işlemlere tabi tutulursunuz. 2019 Yeni pasaport bedelleri nedir?  Yeni pasaport alırken de ödemeniz gereken defter ve harç bedelleri bulunmaktadır. 2019 yılı için belirlenmiş pasaport harç ve defter bedelleri bulunmaktadır. Yeni pasaportunuzu alırken sizlerden istenilen evrakları eksiksiz bir biçimde toparlamanız gerekmektedir. Ayrıca yeni pasaportunuzu almak için randevu almanız da gerekir. Randevuyu Nüfus Müdürlüklerinden almanız gerekir. Dilerseniz internet üzerinden dilerseniz telefon üzerinden randevu almanız mümkündür. 2019 için belirlenen pasaport harç bedelleri, 1 yıllık için 248,26 TL, 2 yıllık pasaport 405,00 TL, 3 yıllık pasaport 575,00 TL, 4 ve üzeri yıllar için 811,00 TL olarak belirlenmiştir.

2019 Yeni pasaport bedelleri nedir? Pasaport bedellerinin ödemesi anlaşmalı bankalara yapılmaktadır. Pasaport harç bedellerinin yanı sıra 2019 yılı için belirlenen defter bedeli de 133,00 TL’dir. Yatırdığınız ücretlerin hesap belgesini almanız oldukça önemlidir. Pasaport başvurusu sırasında bankadan aldığınız dekontlar sizlerden istenilen belgeler arasında yer almaktadır. Bununla birlikte 2 adet biyometrik fotoğrafınız ve nüfus cüzdanınızın da yanınızda bulunması gerekir.  Bunlara ek olarak eski pasaportlarınızı da yanınızda götürmeniz ve sizinle ilgilenen görevliye diğer belgelerle birlikte iade etmeniz gerekmektedir.

#2019pasaportücretleri

1 Yorum

  1. hakan alp | 3 Mayıs 2019 at 10:39

    Merhaba,Pasaport çıkartmak istiyorum.Ücretleri hakkında bilgi alabilir miyim?

    Cevapla

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

whatsapp1