Pasaport olmadan seyahat

Pasaportsuz Gidebileceğiniz Ülkeler

Pasaportsuz Gidebileceğiniz Ülkeler

Pasaport, iş, turistik gibi amaçlarla yurtdışına gitmek isteyenlerin kimlik bilgilerinin yazılı olduğu uluslarası bir kimlik belgesidir. Birçok ülke için pasaport çıkartılması gerekmektedir. Fakat Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), Gürcistan ve Ukrayna için pasaport çıkartılması gerekmez, kimlikle gidilebilir.

2017 yılında Türkiye ve Ukrayna arasında yapılan bir anlaşma ile artık Ukrayna’ya vizesiz gidilebilmekte, hatta pasaportsuz sadece kimlikle gidebilmek mümkündür. Tek şart kimliğinizin yeni olmasıdır. Bilindiği gibi ülkemizde çipli kimlikler kullanılmaya başlanacak. Yurtdışına çıkmak istiyorsanız da kimliğinizi yenilemeniz gerekmektedir. Avrupa’nın en ucuz ülkelerinden biri Ukrayna’dır. Çok harcama yapmadan gezmek isteyenlerin favori yeridir. Ukrayna’nın en gözde şehri ve belki de en güzel şehri Kiev’dir.

Ukrayna’nın başkenti ve en büyük kentidir. Tarihi müzeler, değişik konseptli kafe ve barlarıyla meşhurdur. Yeşil alanların çok olduğu, ekonomik ve hareketli bir gece hayatı için en uygun yer, Ukrayna’nın batısında yer alan Lviv şehridir. Deniz tatili yapmak isteyenler ise, Ukrayna’nın güneybatısında yer alan ve karadeniz kıyısındaki en büyük limanlardan birine sahip olan Odessa şehrini tercih etmelidir. Ayrıca hareketli bir gece hayatı mevcuttur. Ukrayna’nın ikinci en büyük şehri olan Kharkiv, Avrupa’daki en büyük şehir merkezine sahip yerdir. Uygun fiyatlarla dikkat çekmektedir. Genel olarak Ukrayna, gece hayatıyla bilinse de çok fazla tarihi ve kültürü olan bir ülkedir.

Komşumuz olan Gürcistan, Türkiye’den pasaport, vize istememektedir. Tek şart, kimlik kartınızın yenilenmiş olmasıdır. Ayrıca son düzenlemelere göre, kimlikle Gürcistan’a seyahat ederseniz, 1 yıl kadar ülkede kalabilirsiniz. Ekonomik olmasıyla beraber, Türkler tarafından son 2 yıl içerisinde çok fazla seyahat edilmiştir. Çünkü Batum’a geçiş fazlasıyla kolaydır. Gürcistan’ın başkenti olan Tiflis, tarihi İpek Yolu üzerinde bulunmakta ve sanayi, sosyal ve kültürel olarak merkezi olan bir şehirdir. Karadeniz kıyısındaki liman şehri olan Batum, Gürcistan’ın özerk cumhuriyeti Acara’nın başkentidir. Kendilerine has leziz mutfakları ve doğasıyla dikkat çeken bir şehirdir. Bakuriani, adeta bir kayak merkezidir. Kışın gidilebilecek şahane bir tatil yeridir. Gürcistan’ın ikinci büyük şehri olan Kutaisi’de bulunan Gelati Manastırı ve Bagrati Katedrali turistler tarafından özel ilgi görmektedir. Ayrıca bu tarihi yapıtlar, UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde bulunmaktadır.

Gece hayatları, üniversiteleri ve turistlik yerleriyle dikkat çeken Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, pasaportsuz gidebildiğimiz ülkelerden bir tanesidir. Akdeniz’in üçüncü büyük adasıdır. Tarihi yapıtlarıyla, koyları, plajları, eğlenceli mekanlarıyla öne çıkmaktadır. Kuzey Kıbrıs’ın liman şehri olan Girne, turizm başkenti olup en çok tercih edilen tatil şehirlerindendir. Adanın ortasında yer alan Lefkoşa, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile Kıbrıs Cumhuriyetinin başkentidir. En kalabalık şehri olan Lefkoşa, kültür, sanayi, ticaret, ulaşım merkezlerinde önem arz etmektedir. Liman kenti olan Gazimağusa da ise, ortaçağ avrupa mimarisini anımsatan eserlerle tanınan bir şehirdir.

#vizesizgidilenülkeler #vizesizülkeler

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1