Pasaport Fiyatları

Pasaport Ücretleri

Pasaport Ücretleri

Kişinin herhangi bir aksi durum yoksa yasaların ve kanunların belirlediği durumlardan birini taşımıyorsa, pasaport alma özgürlüğü vardır. Herkesin seyahat etme özgürlüğü bulunur. Dilediğiniz yere gidip yeni yerler keşfetme özgürlüğünüz vardır. İsterseniz gezme amaçlı olsun isterseniz eğitim amaçlı… İnsan bulunduğu bir ülkeden başka bir ülkeye geçiş yapmak istiyorsa bulunduğu ülkeden ayrılırken yanına pasaportunu alması gerekir. Tabi ki vizesiz giriş yapılan ülkeler gibi pasaportsuz giriş yapılan ülkeler de mevcuttur. Ama bu sınırlı sayıdaki yerler yerine daha başka yerlere gitmek zorunda ya da arzusunda olan kişiler pasaport çıkartmak zorundadır. Pasaport çıkarırken pasaport ücretleri, pasaport için gerekli belgeler, pasaport çıkarmak için randevu alacağımız yer ne yapmamız gerektiği kimi zaman bizleri ufak çıkmazlara sürükler. Zor gibi görünen bu durumlar aslında sandığımızdan daha basit yollarda ilerler. Yapılan her işlem sonunda bu durumu bu kadar büyütmemizin bir anlamı olmadığını anlarız. Bu işlemler gerçekten de bizi aşırı yoracak işlemler değildir. Pasaport çıkarma işlemleri sandığımızdan daha kolaydır.

Pasaport Harcı

Defter bedeli her yıl için ayrı bir şekilde fiyatlanır. Her yıl aynı defter bedeli alınmayabilir. Belirlenen defter bedelleri harç ücretlerine eklenir. Toplamda vereceğiniz para bu şekilde olur. Defter bedeli harç bedeliyle aynı değildir. İkisi arasında fiyat farkı vardır. Tıpkı pasaportun yıllık alımlarındaki harç fiyat farkı gibi. 2018 pasaport ücretleri yıllara göre farklılık göstermekteydi. 1 yıllık pasaport ücreti 200,80 TL, 2 yıllık pasaport harcı 327,00 TL, 3 yıllık pasaport harcı 465,00 TL, 4 ila 10 yıllık pasaport harcı 656,00 TL dir. Tüm bu harç bedellerine ek olarak belirlenen 108,00 TL defter bedeli harç bedelinin üzerine eklenmekteydi.

Örneğin alacağınız 1 yıllık pasaport için 200,80 TL harç bedelini yatırınca 108 TL olan defter bedelini de yatırmanız gerekmekteydi. Böylece toplamda 308,80 TL bir ücret ödemeniz gerekmekteydi. 2018 yılına ait pasaport ücretleri 2019 yılına ait yeni belirlenen pasaport ücretleriyle farklılık göstermektedir. Yani belirlenen pasaport harçları 1 yıl için 248,26 TL, 2 yıllık pasaport için 405,00 TL, 3 yıllık için 575,00 TL, 4 ila 10 yıllık pasaport harçları ise 811,00 TL olarak belirlenmiştir. Tüm bunlara ek 2019 yılına ait defter bedeli 133,00 TL olarak belirlenmiştir. Böylece alacağınız 1 yıllık pasaport ücreti 381,26 TL’dir. Tüm bu ücretler kesinleşmiş ücretlerdir. 2019 pasaport harçları Resmi Gazete’de yayımlanmıştır.

Fiyatı Değişir mi?

2018 yılına göre zamlı bir şekilde önümüze çıkmaktadır. 2018 yılına ait pasaport ücretleri 2019 yılında asla geçerli olmayacaktır. Belirlenen ücretler herkes için geçerlidir. Yalnızca 25 yaş altı öğrenciler harç bedellerinden muaf tutulmaktadır. Dileyen öğrenci gidip harçsız pasaport için başvurur. Pasaport harçlarını dilerseniz internetten dilerseniz de anlaşmalı bankalara gidip ödeyebilirsiniz. Ödediğiniz harç ve defter bedellerinin dekontunu mutlaka almalısınız.

Pasaport süresi dolan vatandaşlar alo 199 vatandaş etkileşim merkezini arayarak itibaren nüfus müdürlüklerinden randevu almalılar. 2019 pasaport cüzdan bedeli ve defter ücreti yeni dönemde değişmiştir. Güncel pasaport harç ücretlerini Nüfus Müdürlüklerinin internet sayfalarında yer alan numaraları arayarak ya da ilgili sayfaları okuyarak öğrenebilirsiniz.

#pasaportücretleri #2019pasaportbedeli #yenipasaportücretleri

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1