Yurtdışında Pasaport İşlemleri

Pasaport Süresini Yurtdışında Uzattırabilir Miyim?

Pasaport Süresini Yurtdışında Uzattırabilir Miyim?

Yurtdışına giriş çıkışlarda pasaport kullanılması hemen hemen her ülkede zorunludur. Pasaportsuz giriş ayrıcalığı tanıyan ülkeler haricinde diğer bütün ülkelere pasaport ile gidilmesi zorunludur. Pasaportun yanında vize isteyen ülkeler de bulunmaktadır. Pasaport yurtdışında kişinin kimlik belgesi niteliğinde görülmektedir. Bu sebeple pasaportunuza sahip çıkmanız çok önemlidir. Pasaport süreleri de bu konu kapsamında son derece önem arz etmektedir.

Pasaport süresini yurtdışında uzattırabilir miyim nereye başvuru yapmam gerekir şeklinde kafa karışıklığı yaşamamız da olasıdır. Önlem almanıza karşı elinizde olmayan sebepler neticesiyle bu işlemlerinizi yurtdışında yaptırmanız da mümkündür.

Pasaport süresi uzatma işlemleri artık yurtiçinde yapılmamaktadır. Bunun yerine yeni pasaport başvurusu yapmanız gerekmektedir. Yurtdışında bu durum farklılık göstermektedir. Yurtiçin yapacağınız pasaport başvuruları ile Nüfus Müdürlükleri alakadar olmaktadır. Randevu sistemi ile çalışan bu kurum pasaport sürenizi uzatma işlemi yapmamaktadır. Bunun yerine sizlere yeni pasaport alma işlemleri sunmaktadır. Bu sebeple eski ve süresi geçmiş pasaportlarınızı kuruma iade etmeniz gerekmektedir. Ancak yurtdışına çıkan kişiler için bu durum değişkenlik göstermektedir. Pek çok açıdan farklılıklar gözlemlenebilmektedir.

Pasaport süresini yurtdışında uzattırabilir miyim? Bu sorunun cevabı evet olarak yanıtlanabilmektedir. Elinizde bulunmayan sebepler nedeni ile kalma sürenizde farklılıkla meydana gelmiş ve pasaport sürenizin yetmeyeceğini öngörmüş olabilirsiniz. Bu sebeple gittiğiniz ülkedeki temsilciliklere başvuru yapmanız gerekmektedir. Yurtdışında ülkemizin vatandaşlarına hizmet veren başkonsolosluk ya da ataşeliklerde her türlü işleminizi yapmanız mümkündür. Bunun için sizlere en yakın olan temsilciliklerden randevu almanız gerekmektedir. Alınan randevu sonrasında sizlerden istenilecek belgeleri kuruma ibraz etmeniz beklenir. U gibi durumlarda yeni pasaport başvurusu yapmanız da olasıdır. Konsolosluklarda belirlenen harç ücretleri birbiriyle ve kendi ülkemizle değişkenlik göstermektedir. Bulunduğunuz ülkenin koşullarına göre belirlenen harç ücretlerini ödeyerek yeni pasaporta sahip olmanız mümkündür. Konsolosluklarda tüm işlemlerinizi randevu alarak halletmeniz mümkündür. Bulunduğunuz ülkede yoğunluklara göre işlemler yapılmaktadır. Pasaportunuzun kaybolması halinde eğer dönüşleriniz yakın bir tarihte olacak ise sizlere geçici pasaport belgesi verilmektedir. Bu belge yalnızca 30 gün geçerli olmaktadır. Herhangi başka bir ülkeye geçişinizde geçerli olmayacaktır yalnızca kendi ülkenize dönüşte kullanabileceğiniz bir evrak konumunda yer almaktadır.

Pasaport süresini yurtdışında uzattırabilir miyim? Yeni alacağınız pasaportunuzun süresini dilediğiniz gibi belirleyebilirsiniz. Belirlenen harç ücretlerini yatırıp sizlerden istenilen belgeleri vermeniz dâhilinde yeni pasaportunuz sizlere ulaştırılacaktır. Süresi de uzamış bir şekilde kullanımınıza hazır durumda bulunacaktır. Yurtdışı pasaport işlemleri yurtiçi pasaport işlemleri ile fazla farklılık göstermemektedir. Yalnızca bulunulan koşullara göre istenilen belgelerde farklılık olacaktır. Süresi biten pasaportunuz yanınızda olacağı için sizlerin tanınması ve hakkınızda bilgi edinilmesi daha kolay olacaktır. Bu gibi durumlarda alacağınız randevunun günü de önemlidir. Herhangi bir güvenlik problemi ile karşılaşmamak adına süresi biten pasaportunuzla fazla zaman kaybetmemeniz gerekmektedir.

#pasaportsüresi #yurtdışıpasaportuzatma

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1