Pasaport Almak İstiyorum

Pasaport Nasıl Alabilirim?

Pasaport Nasıl Alabilirim?

Yurtdışına çıkarken pasaport alma sorunu size büyük bir problem olarak görünebilir. Pasaport alma işlemleri fazla detaylı gibi görünse de aslında öyle değildir. Yorucu bir detayı olmamakla birlikte neler yapmamız gerektiğini bilirsek çok az bir zaman dilimizi bu işleme ayırabiliriz.

Pasaport nasıl alabilirim, ne tür belgeler istenmekte ya da pasaport kaç gün içerisinde elime ulaşır şeklindeki düşünceler bizleri çıkmaza sokmak zorunda değildir. Aslında birkaç basit işlemle pasaport sahibi olabiliriz.

Pasaporta sahip olduğunuzda vize istemeyen ülkelere de rahatça giriş çıkış yapabilirsiniz.

Pasaport nasıl alabilirim derseniz öncelikle pasaport almak için randevu almanız gerekir. Nüfus müdürlüklerinden randevu alarak pasaport almak için ilk adımı atmış olursunuz. Sonrasında sizden istenen belgeleri eksiksiz bir biçimde toparlamanız gerekir. Bu belgeler, 2 adet biometrik fotoğraf, nüfus cüzdanınızın aslı, pasaportunuzun harç ve defter bedelini yatırdığınızda sizlere verilecek ıslak imzalı dekonttur. Bu belgelerle birlikte randevu aldığınız tarihte nüfus müdürlüklerine giderek pasaport başvurusunda bulunabilirsiniz. Başvuru esnasında parmak iziniz eğer kayıtlı değilse tekrar alınır. Sonrasında işlemleriniz tamamlanır ve en geç 1 hafta içerisinde pasaportunuz elinize geçer.

Yeşil pasaport almak için belirlenmiş statülerde olmak gerekir. Yeşil pasaport alma hakkına sahipseniz bu pasaport için başvuru yapmalısınız. Yeşil pasaport bordo pasaporttan seyahatte daha fazla ayrıcalık sunar. Bu pasaportu almak için talep yazısında bulunmanız gerekir. Bu yazıyı çalıştığınız kurum ya da kuruluşlara imzalatmanız şarttır. Yazacağınız talep yazısı İçişleri Bakanlığı’na hitaben olmadır. Alacağınız yeşil pasaport için pasaport harcı yatırmanıza gerek yoktur. Borda pasaporttan farklı olarak yeşil pasaport harçsız olarak alınır. Yeşil pasaportta geçerlilik süresi yani veriliş yılı 5 yıl olarak sınırlandırılmıştır. Yine bordo pasaportta olduğu gibi biometrik fotoğraf, nüfus cüzdanı aslı yeşil pasaport için şart belgelerdendir. Pasaport harcı yatırmaya gerek yoktur fakat defter bedelinin yatırılması ve bunun dekontunun alınıp imzalatılması önemlidir. Alacağınız dekont istenilen belgeler arasındadır. Gri pasaport bordo pasaportu olan birine de verilebilir. Bu bir görev amaçlı verilebilen pasaporttur. Kişinin bordo pasaportu olsa dahi görev için gönderileceği sebebiyle gri pasaport verilebilir. Siyah pasaport ise devletin en üst kademelerinde görev yapan kişilere mahsustur.

Bordodan farklı olarak pasaport nasıl alabilirim derseniz, gri pasaport almak için yine İçişleri Bakanlığı’na talep yazısı yazmanız gerekir.  Siyah pasaport başvurusu yapılamamaktadır. Bu pasaport belirli kişilere verilmektedir. Gri pasaport için harç bedeli yatırmanıza gerek yoktur. Yalnızca defter bedeli yatırmanız yeterlidir. Bordo ve yeşil pasaport en geç 1 hafta içerisinde elinizde olurken, gri pasaportun teslim tarihi gideceğiniz ülkenin vizeli ya da vizesiz olduğuna göre değişiyor. Eğer vize şartı olan bir ülkeye gidiyorsanız gideceğiniz tarihten 25 gün, eğer vize isteyemeyen bir ülkeye gidiyorsanız da gideceğiniz tarihten 15 gün önce elinize geçmektedir.

#pasaportnasılalınır

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1