Açık Öğretim Fakültesi Askerliği Erteler mi?

Askerlik Tecili – Açık Öğretim

Günümüzde askerlik yaşının gelmesiyle beraber askere giden kişilerin yanı sıra gitmeyen kişiler de bulunmaktadır. Bu durum askerliğini yapmamak olarak yorumlanamaz. Herhangi bir engel durum yoksa kişi askerlik yaşının gelmesiyle askere gidebilir. Bu tercih meselesi değil aslında. Tercih meselesi olmaması belirlenen kurallar doğrultusunda ilerlemesiyle alakalıdır. Tercihen gidilmemesi durumu şu şekilde açıklanabilir. Kişi okuduğu okulu bırakıp askere gitmek istemeyebilir. Böylece tercihen o esnada askere gitmeyip askerlik tecil hakkını kullanabilir. açık öğretim askerlik erteleme sürecine dair tüm merak edilenleri sizler için derledik.

Tecil hakkını kullanma kişinin kendi istekleri doğrultusunda ilerlemez. Belirlenmiş kalıplar ve engel teşkil edecek durumlar neticesiyle askerlik tecili yapabilir. Bu sebepler yasalarla belirlenmiştir. Açık öğretim fakültesi askerliği erteler mi? Yüksek lisans ya da doktora askerliği erteler mi? Üniversiteyi bitirmede herhangi bir askerlik tecil hakkı tanınıyor mu? Sağlık sebebiyle ne kadar süre askerlik tecil ettirilir? Tüm bu soruların cevapları basit bir biçimde açıklanmaktadır. Bizler de bu sorulara yanıt vereceğiz. Kendi haline uygun tecil sebeplerinden faydalanmak her bireyin hakkıdır.

Açık öğretim fakültesi askerliği erteler mi

sorusunun cevabı evet erteler şeklindedir. Fakat ne kadar erteler ve ne yapılması gerekir. Eğitim sebebiyle 29 yaşına kadar askerliğinizi tecil ettirebilirsiniz. Bu durum açık öğretim ya da örgün eğitim şeklinde ayrılmaz. Örgün eğitimde yer alan bir kişi de açık öğretim okuyan bir kişi de askerliğini tecil ettirme hakkına sahiptir. www.mfa.gov.tr/ web sayfasından yararlanarak askerlik erteleme işlemlerinizi gerçekleştireceğiniz başkonsolosluk adresini öğrenebilirsiniz.

Açık öğretim fakültesinde okuyan bir kişi askerliğini 29 yaşına kadar erteleme hakkına sahiptir. Örgün eğitimle beraber açık öğretim okuma hakkınız vardır. 4 yıllık örgün eğitimde okuyan bir kişi aynı anda açık öğretime kayıt yaptırıp okuyabilir. Bu durumda denklik meselesi önemlidir.

Örneğin 2 yıllık bir bölüm okuyup mezun olduysanız ve tekrardan açıktan bir bölüm okumak istiyorsanız öncelikle bu bölümün okuduğunuz 2 yıllık bölümden yüksek olması gerekir. Yani 2 yıllık bir bölüm okuduysanız açık öğretimden 4 yıllık bir bölüm okumanız gerekir. Ancak bu şekilde askerlik teciliniz için yeni süre eklenir. Eğer ki 2 yıllık bir örgün ya da açık öğretimden mezun olduysanız tekrar 2 yıllık bir açık öğretim bölümü okumanız bir şeyi değiştirmeyecektik. Buradaki en önemli kıstas okuduğunuz bölümün bir üst kademesi olmasıdır.

Eşit derecede yapılan eğitim durumları ek olarak bir tecil hakkı sunmayabilir. Yine bir örnek verecek olursak 4 yıllık örgün eğitim mezunu bir kişi tecil yaşını doldurduysa 4 yıllık bir açık öğretim bölümüne kayıt yaptırması ek olarak bir tecil hakkı doğurmaz. Ancak 4 yıllık bir açık öğretim ya da örgün eğitim bitirdiyse yapacağı yüksek lisans ve doktora kişiye ek tecil hakkı doğurabilir.

Okurken Askerlik Nasıl Ertelenir?

başlığındaki bu yazımızda askerliğin ne şekilde ertelenebileceğini ele aldık. Önemli bir husus vardır ki açık öğretim mezunları kişilerin bir yoklama kaçağı durumuna düşmemesi ve asker kaçağı sayılmamasına dikkat etmesi gerekir. Gerekli bilgilerin askerlik şubesine verilmesi bu konu kapsamında önemlidir.

açık öğretimde askerlik tecili

#açıköğretimaskerlikşartları #açıköğretimaskerlikerteleme

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1