Askerlik Erteleme Çeşitleri

Öğrenim durumuna göre farklı tecil hakları

Öğrenim Durumuna Göre Farklı Tecil Hakları Var mı?

Askerlik tecilinde en büyük nedenlerden biri kişilerin hali hazırda öğrenci durumunda bulunmalarıdır. Eğitim dönemini yarıda bırakmamaları adına ve kişinin bu konuda mağdur olmaması adına verilmiş tecil hakları bulunmaktadır. Eğitim dönemini tamamlamak isteyen herkes askerliğini erteleyebilir yani tecil işleminde bulunabilir.

Öğrenim durumuna göre farklı tecil hakları var mı

ve ne kadar süre ile tecil işlemleri geçerli olur gibi sorular sıklıkla sorulmaktadır. Öncelikle okuduğunuz okulun kaç yıllık olduğuna ve yaşınızın kaç olduğu olgusuna dayanan tecil işlemleri duruma göre uzayıp kısaltılabilir. Hastalıklar, eğitim durumları, sağlık problemleri tecil için yeterli şartlardandır. Öğrenci olmayan bir kişi sağlık problemleri yaşıyorsa bu konu kapsamındaki tecil süresine göre tecil işlemleri yapabilir.  Örneğin,  askere gidecek olan bireyin askerlik yaşının gelmesine rağmen aşırı kilolu olma halinde ise yapılan kontrol neticesiyle verilecek karara göre askerliği ertelenebilir. Bu 1 yıllık süre ile de olabilir. Kişi kilo verme gayretinde olur da erteleme süresi sonunda askerliğe gitmesinde herhangi bir sorun görünmezse tecil işlemi tekrarlanmaz ve askere gidebilir.

Öğrenim durumuna göre farklı tecil hakları var mı

diye soracak olursanız, elbette sağlanan tecil yılı açısından farklı durumlar bulunabilir. Öğrenciler 29 yaşına kadar öğrenime devam etmeleri halinde tecil hakkına sahiptirler. Okulu verilen süre ile değil de geç bitirmeleri neticesiyle de tecil işlemi uygulanır. 4 yıllık bir okulu 5. yıla geçtiği halde hala bitirememiş olan kişiler zorunlu olarak askere çağırılmamaktadır. Okuduğu okul örgün eğitimse böyle bir durum söz konusu değildir. Kişi 29 yaş sınırını geçmemek suretle eğitimi için askerliği tecil ettirebilir. Bu durumda yüksek lisans ya da doktora öğrencileri için yaş sınırı daha yüksektir. Belirlenen yaş sınırını aşmamak şartı ile tecil işlemleri yapabilirsiniz.  Örneğin 29 yaşını doldurmanız halinde hala üniversite öğrencisiyseniz gerekli görüldüğünde okulunuza ara vererek askere gidebilirsiniz. Eğer lise okuyorsanız ya da liseyle eş değerde herhangi bir okul okuyorsanız tecil hakkınız 3 yılla sınırlıdır. Bu 3 yılı kullandıktan sonra eğer üniversite kazanırsanız ek tecil süresi tarafınıza tanımlanabilir. Yasada belirtilen bir diğer husus, kişinin üniversiteyi bitirdiği halde 2 yıl daha tecil hakkına sahip olması durumudur.

Öğrenim durumuna göre farklı tecil hakları var mı

konusuna tekrar dönecek olursak, bu konudaki bir diğer farklılık yüksek lisans ve doktora öğrencileri içindir. Bu durumdaki öğrenciler için belirlenen yaş sınırı 35’tir. Bu kişiler 35 yaşını doldurduklarında askere gitmekle yükümlü olurlar. Yurtdışı eğitimlerinde eğitim gören kişi iki ülke arasındaki denkliği almalıdır. Denklik sağlandığında askerlik tecil işlemlerini yerine getirebilmektedir.

Mezun olunan üniversiteye ek olarak aynı statüde ya da daha aşağısında olan bir ikinci üniversite okumak için tecil hakkı bulunmamaktadır. Yan dal ve benzerleri gibi durumlarda askerlik şubelerine bilgi verilmelidir. Açık öğretim okuyan kişiler okullarını verilen süre içerisinde bitirmelidirler. Uzatılan açık öğretim yılları askerlik tecil işlemlerinde sıkıntılı durumlar yaratabilir.

#askerliktecilhakları #askerliktecilşartları

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1