Yüksek Lisans Nedeniyle Askerlik Tecilli

Yurtdışı Eğitim Kılavuzu

merak edilen konular arasında yer almaktadır. Askerlik 20 yaşına gelen her erkek birey için vatani görev hükmündedir. Bu görevi er geç yerine getirmekle yükümlülerdir. Yalnızca 20 yaşına geldiği halde askere gitmesine engel olacak sebeplerin varlığı neticesinde askerliklerini tecil ettirme haklarına sahiptirler. Bu hak herkese tanınan bir haktır. Elbette bu hakkın kullanılması için belirli sebepleri dayanak göstermek zorunludur. Tecil için gösterdiğiniz sebeplerin durumuna bağlı olarak askerliğinizi ne kadar süre ile tecil ettireceğinize karar verebilirsiniz. Her sebep için belirli yaş sınırları vardır. Bu yaş sınırlarını geçtiğinizde askere alınmanız olasıdır. Belirli tecil sürelerinden sonra tekrar tecil yaptırma hakkınız bulunmamaktadır. Tecil sürelerinizi iyi değerlendirmeniz gerekmektedir.

Eğitim tecil sebepleri arasındaki en önemli konudur. Ülkemizde askerlik yaşı hemen hemen her bireyin üniversite yıllarına denk gelmektedir. Kişi kazandığı üniversiteyi ve eğitimini askerlik sebebi ile yarım bırakmak istememektedir. Bu sebeple askerliğini tecil ettirme yolunu seçmektedir.

Askerlik tecili eğitimden başka sağlık sebepleri ya da o an içinde bulunulan özel durumlar neticesiyle de tecil ettirilebilir. Askerlik tecilini askerlik şubelerinden yaptırabilirsiniz. Ancak bir üniversite kazandınız ve kazandığınız üniversiteye kayıt yaptırdıysanız, üniversite askerliğinizi sizin için tecil ettirebilir. Bu Savunma Bakanlığı’na yazacakları bilgilendirme yazısı ile sağlanacaktır. Böylece üniversite okuyan bir kişinin askerliği tecil ettirilmiş olacaktır. Üniversite okuyan kişi askerliğini 29 yaşına kadar tecil ettirebilir. www.mfa.gov.tr/ adresinden seçtiğiniz ülkenin başkonsolosluğuna randevu alarak başvuru yapmanız gerekmektedir.

29 yaşından önce eğitimini tamamlayan kişi tekrar askerlik tecili yaptırmak isterse 2 yıllık tecil hakkını kullanabilir. Bu tecil hakkını askerlik şubelerine yapacağınız tecil başvurusu sonrasında elde edebilirsiniz. Üniversiteyi bitirdikten sonra eğitiminizde çıtanızı yükseltmek isteyebilirsiniz. Bu istek herkesin en doğal hakkıdır. Üniversiten sonra yüksek lisans yapma fikriniz olabilir.

Yüksek lisans sebebiyle askerlik tecili

yapılabilmektedir. Yüksek lisans sizin askerliğinizi ertelemeniz için olası bir sebeptir. Elbette bunun da bir yaş sınırı vardır. Yüksek lisans yapan bir birey askerliğini 35 yaşına kadar tecil ettirebilir. Aynı şekilde yapacağınız doktora ve staj için de tecil yaş sınırınız 35 olarak belirlenecektir. Eğitim döneminizi bitirdiğiniz zaman sizler için bir sıkıntı olmaz. Ancak eğer eğitiminizi verilen süreler içerisinde bitiremezseniz bu sebeplerle tekrardan bir tecil hakkına sahip olmanız mümkün olmayacaktır.

Yüksel lisans sebebiyle askerlik tecili

yaptırdıktan sonra size verilen 35 yaş sınırını dikkatli kullanmanız gerekir. Sonrasında bu sebeple herhangi bir tecil hakkınız bulunmadığından, eğitim hayatınızın sekteye uğramaması için programlarınızı zamanında tamamlamanız gerekir. Eğitim döneminiz bittiği zaman askere gitmeniz gerekir. Sizler de askerlik için gerekli bilgileri askerlik şubelerine iletmelisiniz. Askerlik şubelerini bilgilendirmek önemli bir husustur. Aksi halde bir cezai işlemle karşılaşabilirsiniz. Tecil için belirlenen yaş sınırından önce eğitimini tamamlamış olan kişi, askerlik görevini yapıp sonrasında hayallerine kaldığı yerden devam edebilir.

#yükseklisansaskerlikşartları #yükseklisansbedelliaskerlik

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1