Askerlik Tecil İçin Gerekli Belgeler

Askerlik tecil için gerekli belgeler nedir?

Askerliğinizi tecil ettirmek için gerekli birkaç evraka ihtiyacınız vardır. Tecil yani erteleme işlemlerinizi kendi isteğiniz doğrultusunda yapabilirsiniz. Bunun için elinizde bulunması gereken belgeler vardır. Askerlik şubesine tecil işlemi için gittiğinizde bu belge ya da evrakları yanınızda hazır bir şekilde bulundurmanız gerekmektedir. Şayet eksik bir belgeniz varsa şube size istediğiniz işlem hakkında yeterli hizmet veremeyebilir. Zor durumda kalmamak ve istediğiniz işlemin sağlıklı sonucunu alabilmek adına belgelerinizi toparlamalı ve hazır etmelisiniz.

Yaşı gelmiş Türk vatandaşlarının herhangi bir engeli yoksa askerliğini yaşında yapma yükümlülüğü vardır. Eğer çeşitli özel sebeplerden dolayı askerliğini zamanında yapamıyorsa, tecil sebepleriyle kişinin askerliğe gitme durumuna engel olan sebepler birbiriyle bağdaşıyorsa, tecil yani erteleme hakkına sahiptir.

Askerlik tecil için gerekli belgeler vardır ve bunları toparlaması gerekir. Gerekli olan evraklardan başlıcalar,  kimliğinizin aslı ile beraber 4 adet fotokopisi, ehliyetiniz varsa eğer aslı ile birlikte 4 adet fotokopisi, okuduğunuz okula ait diplomanızın aslı ve A4 boyutunda fotokopisi, en az 3 tane vesikalık fotoğraf gerekmektedir. Bazı şubelerde fotoğraf çekim işlemi yapılmaktadır. Ancak yanınızda her halükârda bulundurmalısınız. Bu evraklar değişkenlik gösterebilir .

Sağlık problemleri olanlar ve bu sebeple askerliği tecil ettirmek isteyen kişiler askeri hastanelerde muayene olmaktadır.  Bu muayene sonrasında kurulun vereceği karar doğrultusunda tecil işlemleri gerçekleşmektedir. Sağlık problemi olan kişiler 1 yıl arayla tekrar muayene edilir. Herhangi bir sebep yoksa ve tecil için başka bir nedeni yoksa askerliğe gitmektedir. Sürekli devam eden hastalıklar durumunda askerliğe engel durum ortaya çıkıyorsa sağlık sorunu hakkında bir rapor alması gerekir. Erteleme ya da askerlik süreci bu rapora göre şekillenmektedir. Sağlık sebebiyle askerliğini tecil ettirmek isteyen kişi her ihtimale karşı aile hekiminden sağlık raporu almalıdır.

Üniversiteyi yeni kazan kişilerin askerlik şubesine gidip herhangi bir işlem yapmasına gerek yoktur. Kazandıkları üniversiteye kayıt yaptırmaları yeterlidir. Kayıt yaptırdıktan sonra üniversite öğrencisi olduğunuza dair yazı okulunuz tarafından Milli Savunma Bakanlığı’na iletilmektedir.  Sizin herhangi bir işlem yapmanıza gerek kalmamaktadır. Bu durumda kazandığınız üniversite bitene kadar askerliğiniz tecil olmuş olur.

Okulunuz bittikten sonra yine kazandığınız zaman olduğu gibi okulunuzdan Milli Savunma Bakanlığı’na okulu bitirdiğinize dair bilgilendirme yazısı gönderilmektedir. Bu durumda herhangi bir sorunla karşılaşmamak için  2 ay içerisinde bir sebebe dayalı tecil hakkı kullanmak istiyorsanız, askerlik şubelerine başvurmanız gerekmektedir. Bu başvuru sonrasında 2 yıllık tecil hakkını elde etmiş olursunuz. Tecil durumu bu sebeplerde 29 yaşına kadar mümkündür.

Askerlik tecil için gerekli belgeler toparlandığında askerlik şubelerine gidebilir ve işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Tecil işlemi için şubeye gittiğinizde size 2 adet form verilir. Bu formları eksiksiz bir biçimde doldurmanız gerekir. Tecil işlemlerinizi gerçekleştirmezseniz askere gitmek durumunda kalırsınız. Bu durum eğer tecil yaptırmayıp askere de gitmezseniz emniyet güçleri yoklamalarında kaçak sayılabilirsiniz ve cezalara çarptırılabilirsiniz.

Yurtdışında Üniversite Eğitimie Kayıt Yaptırarak Askerliğinizi Erteleyebilirsiniz Detaylı Bilgi İçin 0212 244 66 00 dan bizlere ulaşabilirsiniz

#askerlikteciligereklievrakları #teciliçingereklibelgeler #askerliktecili

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

whatsapp1