Askerlik Tecil İçin Gerekli Belgeler

Erteleme işlemleri için güncel dökümanlar

Bedelli askerlik ücretleri ve askerlik erteleme başvurusu konuları üniversiteye ve yüksek lisansa başvuracak olanlar için önem arz eder. Lise mezunları, üniversiteye başladıkları takdirde askerliklerini tecil etmelerine gerek yoktur. Ancak lise mezunu olup herhangi bir lisans programına kayıt yaptırmayan öğrencilerin askerliklerini ertelemek için gerekli işlemleri yapmaları gerekir. Buna göre geç tarihten önce sağlık kuruluşlarından gerekli belgeleri almaları gerekir.

Peki askerlik için hangi evraklar gereklidir? 2022 tarihinden itibaren? Askerliğinizi tecil ettirmek için gerekli birkaç evraka ihtiyacınız vardır. Tecil yani erteleme işlemlerinizi kendi isteğiniz doğrultusunda yapabilirsiniz. Bunun için elinizde bulunması gereken belgeler vardır. Askerlik şubesine tecil işlemi için gittiğinizde bu belge ya da evrakları yanınızda hazır bir şekilde bulundurmanız gerekmektedir. Şayet eksik bir belgeniz varsa şube size istediğiniz işlem hakkında yeterli hizmet veremeyebilir. Zor durumda kalmamak ve istediğiniz işlemin sağlıklı sonucunu alabilmek adına belgelerinizi toparlamalı ve hazır etmelisiniz.

Yaşı gelmiş Türk vatandaşlarının herhangi bir engeli yoksa askerliğini yaşında yapma yükümlülüğü vardır. Eğer çeşitli özel sebeplerden dolayı askerliğini zamanında yapamıyorsa, tecil sebepleriyle kişinin askerliğe gitme durumuna engel sahibi olan sebepler birbiriyle bağdaşıyorsa, tecil yani erteleme hakkına sahiptir.

2022 Yılında En Son Güncellemelerle Asker Tecil Nasıl Yapılır

Vatani görevini yerine getirme yaşına gelmiş olan asker adayları, askerlik tecil belgeleri nelerdir, işlemlerini nasıl yapacaklarını araştırıyorlar. Lise ve dengi eğitim kurumlarından mezun olan asker adayları askerliklerini 3 yıla kadar tecil edebiliyorlar. Tecil işlemleri için gerekli belgeler aile hekiminin ve ilgili askerlik şubesinin onay vermesi gerekmektedir.

Askerlik görevini çeşitli nedenlerle yapamayacak olan adaylar, tecil işlemleri için askerlik görevlerini bir süre askerlik görevini erteleyebilirler. Güncel olan son değişikliklere göre, askerlik tecil işlemleri için herhangi bir kuruma gitmenize gerek yok. Tecil işlemi e-devlet üzerinden gerçekleştirilebiliyor. Tecil işlemleri için yapmanız gereken aile hekimi ve ilgili askerlik şubesinin onayıdır.

Sağlık problemleri olanlar ve bu sebeple askerliği tecil ettirmek isteyen kişiler askeri hastanelerde muayene olmaktadır. Bu muayene sonrasında kurulun vereceği karar doğrultusunda tecil işlemleri gerçekleşmektedir. Sağlık problemi olan kişiler 1 yıl arayla tekrar muayene edilir. Herhangi bir sebep yoksa ve tecil için başka bir nedeni yoksa askerliğe elverişlidir. Sürekli devam eden hastalıklar durumunda askerliğe engel durum ortaya çıkıyorsa sağlık sorunu hakkında bir rapor alması gerekir. Erteleme ya da askerlik süreci bu rapora göre şekillenmektedir. Sağlık sebebiyle askerliğini tecil ettirmek isteyen kişi her ihtimale karşı aile hekiminden sağlık raporu almalıdır. 

Askerlik Tecili İçin Gerekli Belgeler Nelerdir

Gerekli şartlar sağlandığında e-devlet üzerinden tecil işlemlerini yapabilirsiniz. Öte yandan askerlik şubelerine giderek de tecil işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bunun için bir takım belgelere ihtiyaç vardır. Asker adayları tecil işlemlerini gerçekleştirmek için ilgili şubeye giderek belgelerini teslim etmeleri gerekmektedir. Askerlik tecili için gerekli belgeler şunlardır;

  • Mezuniyet diploması ve 4 adet fotokopisi, 
  • Nüfus cüzdanı ve 4 adet fotokopisi,
  • Yakın zamanda çekilmiş 6 adet vesikalık fotoğraf, 
  • Varsa ehliyet ve 2 adet ehliyet fotokopisi,

Üniversite Öğrencileri İçin Askerlik Tecili

Üniversiteyi yeni kazanan kişilerin askerlik şubesine gidip herhangi bir işlem yapmasına gerek yoktur. Kazandıkları üniversiteye kayıt yaptırmaları yeterlidir. Kayıt yaptırdıktan sonra üniversite öğrencisi olduğunuza dair yazı okulunuz tarafından Milli Savunma Bakanlığı’na iletilmektedir.  Sizin herhangi bir işlem yapmanıza gerek kalmamaktadır. Bu durumda kazandığınız üniversite bitene kadar askerliğiniz tecil olmuş olur.

Okulunuz bittikten sonra yine kazandığınız zaman olduğu gibi okulunuzdan Milli Savunma Bakanlığı’na okulu bitirdiğinize dair bilgilendirme yazısı gönderilmektedir. Bu durumda herhangi bir sorunla karşılaşmamak için  2 ay içerisinde bir sebebe dayalı tecil hakkı kullanmak istiyorsanız, askerlik şubelerine başvurmanız gerekmektedir. Bu başvuru sonrasında 2 yıllık tecil hakkını elde etmiş olursunuz. Tecil durumu bu sebeplerde 29 yaşına kadar mümkündür.

Askerlik tecil için gerekli belgeler toparlandığında askerlik şubelerine gidebilir ve işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Tecil için gerekli evraklar ile tecil işlemi için şubeye gittiğinizde size 2 adet form verilir. Bu formları eksiksiz bir biçimde doldurmanız gerekir. Tecil işlemlerinizi gerçekleştirmezseniz askere gitmek durumunda kalırsınız. Bu durum eğer tecil yaptırmayıp askere de gitmezseniz emniyet güçleri yoklamalarında kaçak sayılabilirsiniz ve cezalara çarptırılabilirsiniz.

askerlik tecili koşulları

Yurtdışında Üniversite Eğitime Kayıt Yaptırarak Askerliğinizi Erteleyebilirsiniz Detaylı Bilgi İçin 0212 244 66 00 dan bizlere ulaşabilirsiniz

#askerlikteciligereklievrakları #teciliçingereklibelgeler #askerliktecili

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1