Yurtdışında Banka İşlemleri

Gittiğim Ülkedeki Bankaları Kullanabilir miyim?

Yüksek öğrenimini yurtdışında tamamlamak isteyen, sınavsız ve taban puansız eğitim hakkından faydalanmayı arzu eden gençlerimiz mali konularda gittikleri ülkelerdeki bankaları kullanıp kullanamayacaklarını merak etmektedirler. Türk bankalarının neredeyse hepsi yurt dışı temsilcilikleri açtığı için gidilen ülkede de kolaylıkla bir Türk bankası bulunacaktır. Ülkelere ve şehre göre banka sayısı, çeşitliliği değişse de hemen her ülke ve şehirde bulunan Ziraat bankası, İş Bankası, Akbank gibi çok sayıda bankamız tüm para işlemleriniz için size kolaylık sağlayacaklardır.

Özellikle Bosna Hersek, Ukrayna, Moldova, Kosova, Azerbaycan, Gürcistan, Bulgaristan ve Romanya gibi ülkelerde eğitim alan gençlerimiz banka konusunda hiçbir sorun yaşamamaktadırlar. Bu ülkelerin hepsinde ve neredeyse her şehrinde birden fazla Türk bankası bulunduğu için gençlerimiz işlemlerini kendi dillerinde konuşacakları banka personelinin bulunduğu şubelerden kolaylıkla yapabilirler. Yurtdışında eğitim almak isteyen gençlerimiz, Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ofislerine gelerek, eğitim alacakları ülke ve şehirde hangi bankaların bulunduğunu kolaylıkla öğrenebilirler. Her türlü sorunuz için danışmanların size vereceği profesyonel yardımı alarak eğitiminizi sıkıntısız şekilde başlatabilirsiniz.

Gittiğim Ülkedeki Bankalar

Bankalar, havale yapma, ödeme alma ve ödeme yapma gibi birçok farklı faaliyet için kullanılabilir. Banka havalelerini anlamak, bankacılık iletişiminin ana modu oldukları için çok önemlidir. Uluslararası para transferleri sıklıkla bankalar kullanılarak yapılmaktadır. Farklı ülkelerde bulunan bankalar arasındaki transferler uygun ve ucuzdur ancak yavaş ve karmaşık olabilir.

Yurtdışına para transfer etmek, başka bir ülkeye veya hesaba para göndermenin uygun bir yoludur. Bankalar, diğer bankalardaki hesaplar arasında ve diğer banka hesaplarına para aktarır. Ancak, yurt dışına para transfer etmenin zorlukları vardır. İlk olarak, para transferinin beklendiği gibi çalışmamasının birçok nedeni vardır. Örneğin, karmaşık uluslararası transfer süreçleri nedeniyle paranın hedefine ulaşması günler veya haftalar alabilir. Ayrıca, bankalar çoğu transfer için ücret alır. Bazı yabancı bankalar da kendi para birimlerine para transferi için ek transfer ücretleri uygulamaktadır. Bu komplikasyonları önlemek için, bir uluslararası banka havalesi gerçekleştirmeden önce giriş ve çıkışları bildiğinizden emin olun.

Bankanızdan başka bir ülkenin banka hesabına bir havale başlatmadan önce, işlem için sizden ne kadar ücret alınacağını bilmelisiniz. . Ücretler, başlatılan transfer türüne bağlı olarak değişebilir. Örneğin, başka bir banka hesabına para gönderdiğinizde genellikle ücret alınmaz – yalnızca yabancı bir bankadan hesabınıza para aldığınızda. Bankalar genellikle uluslararası transferler yaparken diğer bankalardan ödeme alırken olduğundan daha düşük ücret alırlar. Uluslararası banka havalelerinde tasarruf etmek istiyorsanız, doğrudan o yabancı bankanın web sitesindeki yabancı banka hesabınızın hesap numarası yerine banka hesabınızdan başka bir bankanın merkezindeki hesabınıza bir transfer başlatmak en iyisidir.

İşlem tamamlandıktan sonra aktarılan paranızı almanızın ne kadar süreceğini düşünün. Çoğu uluslararası banka havalesi, kullanılan yere ve yönteme bağlı olarak üç iş günü içinde tamamlanır. Ancak, farklı bankalar arasında para transfer etmek, genellikle aynı bankadaki hesaplar arasında para transferinden daha hızlıdır – bazen anında bile. Bazı bankalar, herhangi bir işlemde yer alan her iki taraf için de transferlerin hızlı ve kolay bir şekilde yapılabilmesi için fonları diğerlerinden daha yüksek önceliğe sahip olarak hareket ettirir. Bu işleme “net out” veya takas işlemleri denir ve mevcut alıcı veya göndericinin, havalede yer alan diğer tarafla ilişkili olarak nerede olduğuna bağlı olarak farklı aşamalarda gerçekleşir.

Banka havaleleri yabancı bankalarla iletişim kurmanın etkili bir yoludur; ancak, onlara doğru şekilde hazırlanmazsanız zorlaşabilirler. Herhangi bir bankacılık transferini planlarken, özellikle uluslararası bir transfer planlarken, önceden planlama yapmak çok önemlidir, çünkü ücretler en yaygın olarak bir banka hesabından başka bir denizaşırı hesaba transfer başlatılırken uygulanır. Farklı bankalardaki hesaplar arasında para transfer ederken mümkünse farklı bir yöntem seçmeyi düşünün, çünkü bunlar aynı banka kurumundaki hesaplar arasında para transferinden çok daha hızlı gerçekleşebilir.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1