Askerlik Tecil Belgeleri

Askerliği ertelemek için gerekli belgeler

Ülkemiz yasalarına göre, her erkek olan T.C. vatandaşı askerlik yapmak zorunluluğundadır. Askerlik, 20 yaşını dolduran ve 21 yaşına basan gençlerimiz için zorunludur. Her yasanın bir istisnası olduğu gibi, askerlik yapmak zorunlu iken, birtakım nedenlerle istisnai olarak askerliğin tecili yani ertelenmesi mümkündür. Yasalarımızda gençlerimizin askerliklerini tecil ettirebilmeleri için birtakım düzenlemeler bulunmaktadır. Kanunlarımızda belirlenen şartların olması durumunda, gençlerimiz askerlik şubelerine askerlik tecil belgeleri hazır ederek, başvurularını yapabilirler. Askerlik tecil belgesi almak için ön şart, tecil şartlarından birinin başvuran gencimizde olmasıdır.

Aşırı kilolu olma ve ciddi anlamda askerlik yapmaya engel olacak sağlık sorunları tecil nedenlerinden biridir. Doğal afet ve beklenmeyen felaketlerin yaşanması da bir diğer nedendir. Öte yandan, aile bireylerinden birinin, ağabey ya da kardeşin zaten askerlik görevini yapmakta olması, o askerlik bitene kadar başvuran gencin askerliğinin tecil olmasını sağlayacaktır. Eğitim şartları da askerlik tecil için bir nedendir.

Lise ve üniversite eğitimlerine devam eden gençlerimiz, 29 yaşına kadar askerliklerinin tecilini isteyebilirler. Lisans eğitiminden sonra, master yapan, doktora eğitimlerine devam eden gençlerimiz de 33 yaşına kadar tecil başvurularını yapabilirler. Lisanslı sporcularımızın da 33 yaşına kadar askerliklerini tecil hakları bulunmaktadır. Bilim adamları olan gençlerimiz için çalışmalarına olanak sağlamak noktasında 36 yaşına kadar tecil imkanı bulunmaktadır. Yabancı ülkelerde oturma izni ya da çalışma izni olan gençlerimiz için  de  imkanı sağlanır.

Askerlik tecil işlemleri kendiliğinden olmaz, ya da online olarak internet üzerinden yapılacak bir işlem değildir. Bunun için gençlerimizin, ilgili nedenleri içeren belgeleri ile askerlik şubelerine gitmeleri gerekmektedir.

Askerlik Tecil Belgeleri Nelerdir?

Tecil işlemlerinin yapılabilmesi için başvuracak kişilerden istenen belgelerdir. Bunların eksiksiz olarak şubeye gelindiğinde sunulması gerekir. Buna göre, gençlerimizin, mezuniyet diplomalarının aslı ile 4 adet fotokopisini, kimlik belgesi aslı ile 4 adet fotokopisini, 6 adet vesikalık fotoğraflı ve varsa ehliyet belgesi aslı ile 2 adet fotokopisini hazırlaması gerekmektedir. Askerlik şubeleri konusunda hangisine gidilmesi gerektiğini konusunda bir şart bulunmamaktadır. Mutlaka yaşamakta olduğunuz yerin değil, ülkemizde herhangi bir askerlik şubesine gidebilirsiniz. Mutlaka elden evrakları vermeli ve başvurunuzu yapmalısınız.

Tehir Belgeleri

randevu alınarak verilir, ayrıca başvuru sırasında iki adet resmi form doldurulur. Ardından sağlık muayenesi yapılır ve rapor verilir. Bundan sonra inceleme yapılarak, askerlik tecil belgesi verilir. Askerlik tecil belgesi alınması kesinlikle ihmal edilmemelidir. Aksi durumda, yoklama kaçağı olarak hakkınızda işlem başlatılabilir. Bunların da birtakım cezalar içerdiğini belirtelim. Askerlik tecil sorgulamalarınızı ise e devlet şifrenizle, online olarak e devlet sitesinden yapabilirsiniz. Bu şekilde tecil durumunuzu, başvurunuzun sonucunu ve tecil sürenizin ne zaman sona ereceğini inceleyebilirsiniz. Günümüzde, askerlik işlemlerini yapmak ve izlemek online izleme sayesinde son derece kolay hale gelmiştir. Güncel olarak durumunuzu kontrol etmeniz mümkündür.

askerlik tecil belgeleri

#askerliktecikgereklibelgeler #askerliktecilbelgeleri

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1