Askerlik Tecil Bozdurma

Erteleme İşlemlerininin İptali

Askerlik görevini belli süreliğini erteleyenler şartlar yoluna girdiği zaman askerlik tecil bozdurma başvurusu yaparak tecil işlemini sonlandırabilir. Eğitim amaçlı, sağlık sorunlarından kaynaklanan tecil durumlarına bağlı olarak, yurtdışı görevleri ve iki kardeşin aynı zamanda çıkan yoklamasında birinin tecil ettirmesi durumları için de bozdurma başvurusu yapılabilmektedir. Tecil bozdurma için askerlik şubesine başvurulabildiği gibi internetten E-devlet üzerinde de başvuru yapılabilir. E-devlete girebilmek için PTT şubesine gidip adınıza şifre almanız gerekmektedir. Bu şifreyle sisteme girdikten sonra tecil bozdurma kutucuğunu adım adım takip ederek işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bozdurma işleminde başvuru ile askere sevk işlemleriniz başlatılır.

Askerlik tecil bozdurma için sağlık durumu hakkında bilgi için oradaki formu doldurmanız gerekecektir. Sağlık raporu almak için bağlı olduğunuz aile hekimine gidip muayene olduktan sonra askere elverişlidir veya değildir diye belge almalısınız. Aile hekimi size rapor verdikten sonra ise rahatlıkla işlemlerinize devam edebilirsiniz.

Sağlık raporu ve diğer belgeleri askerlik şubesine gitmeye gerek kalmadan E-devlet sitesine elektronik posta ile gönderebilirsiniz. Fotoğraflarda sisteme JPEG ve JPG uzantıları ile gönderilebilir. Yoklama kaçaklarının tecil işlemini E-devlet üzerinden tamamlaması mümkün değildir. Öncelik bu sistemden başvuru yapıp sonra mutlaka askerlik şubelerine gitmeleri gerekiyor. Yurtdışında bulunanlar için başvuru ise o ülkede bulunan Türk konsolosluklarında yapılmaktadır. Konsolosluktan herhangi bir askerlik şubesine veya sizin istediğiniz şubeye başvuru yapmanız mümkün.

Nasıl Yapılır?

Türkiye’de askere çağrı ve yoklama işlemleri yılda 4 defa yapılmaktadır. Size celp geldiği an bu çağrıya şubeye giderek cevap vermelisiniz. Bu dört dönemden istediğinizi seçme gibi bir lüksünüz yoktur. Ancak son başvuru tarihlerini kaçırdıysanız ondan sonraki dönem için başvurunuzu yapmak zorundasınız. Başvuru yapmayanlar için idari para cezası ve yakalama kararı çıkarılır. Askerlik tecil bozdurma başvuruları da bu dönemler içerisinde yapılabilir. Örneğin ikinci veya üçüncü celp dönemi için tecilimi bozdurmak istiyorum deyip o dönemdeki askerlerle askere gidebilirsiniz. Eğer celp bozdurma başvurusunu diğer tarihlerden biri için yaptırdıysanız sonraki celplerde gitme şansını kaybetmiş olursunuz. Bu yüzden celp dönemlerini ve son başvuru tarihlerini iyi takip etmek gerekir.

Tecil Bozdurma Başvurusu

için TC nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi, son bitirdiğiniz okula ait diploma, mezuniyet belgesi ve noter tarafından onaylanmış diploma fotokopisi istemektedir. Bu belgelerin en az dört tane fotokopisini de almanız gerekmektedir. 6 adet son 6 ay içerinde çekilen vesikalık fotoğraf ve aile hekiminden alacağınız sağlık raporunun aslı ile askerlik şubesine gidin. Burada son derece sıkı kontroller olduğu için zaman kaybı yaşamamak adına giydiğiniz kıyafetlerde çok fazla metal detay olmamasına özen gösterin. Eğer başvuruyu şubede yapacaksanız verilen form ve tüm başvuru işlemlerini de orada halletmek zorundasınız. Eğer bir problem yoksa başvurunuz kabul edilir ve kayıt işlemleriniz dijital ortamda başlatılır. Askerlik yapacağınız yer ve tarih size şube tarafından bildirilir.

askerlik tecil bozdurma

#askerliktecilinasılbozulur #askerliktecili

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1