Yurtdışında Para Çekme İşlemleri

Yurtdışında Para Çekme İşlemleri

Üniversite Eğitim Rehberi

Yurtdışına gittiğinizde bütün paranızı çantanızda taşıyamazsınız. Orada size yatırılabilecek bir para ya da maaşınız olamayacağından bütün paranızı garantili olarak yurtdışında çekebilmeye yönlendirmelisiniz. Eğer ki uzun süreli kalacaksınız bu işlemi bağlı olduğunuz bankanız aracılığı ile alacağınız danışmalar sayesinde yapabilirsiniz.

Ülkemizde bütün bankalarda şehirlerarası kullanabileceğiniz bir hesabınız vardır. Ancak bu hesaplarınız yurt dışına çıktığınızda sadece bankanız izin verirse ve siz onaylarsanız gerçekleşebilir. Bu yüzden yurtdışında para çekme işlemleri için öncelikle banka ile görüşmeniz gerekir. Bankanın vereceği talimatlarla işlemleriniz yurtdışına çekilerek sizin kullanımınıza sunulacaktır. Gittiğiniz ülkelerde Türk bankaları var ise zaten birbirleriyle olan anlaşmaları nedeniyle sıkıntı yaşamazsınız. İnternet bankacılığı ile de bu işlemleri yaptırmanız mümkün olabilir. Ancak garantili bir iş yapmak istiyorsanız yine de bankanızla görüşmeniz uygun olacaktır.

Yurtdışında para çekme işlemlerini

en kolay yapacağınız ATM’ler için her zamanki kullandığınız şifreniz dışında yeni bir şifre oluşturmalısınız. Hatta iki şifre daha garantili olacaktır. Daha kolay anlaşılır ve akılda kalacak olabilecek geçici şifreniz için yine hesabınızı açmış olduğunuz bankalarınız yardımcı olabilir. Kartınızla ilgili herhangi bir sıkıntı yaşamamak için gittiğiniz ülkenin banka önlerinde bulunan ATM’lerden işlemlerinizi yaptırmanız uygun olacaktır. Kartınızın ATM’lere sıkışma sorunu yaşayabileceğiniz den bankaların önündeki cihazları kullanmak sizin için yabancı bir ülkede en güvenilir yoldur.

Yurtdışında kendi hesabınıza ait bilgileri göremeyeceğiniz için öncelikle hesap bilgilerinizi kullanabileceğiniz limit hesapları öğrenmeniz iyi olacaktır. Bir günde ne kadar harcayabileceğinizi öğrenmek fazla para harcamanızı da önleyecektir. Kartlarınızın üzerinde gösterilen logoları dikkate alırsanız yurtdışındaki ATM’lerden para çekerken bu logoların sayesinde paranızı çekmeniz kolaylaşır. Ülkemizde bu logolar pek dikkate alınmasa da yurtdışına çıkıldığında gerekli olduğunu fark edeceksiniz. Her bankanın kendi kartı üzerinde farklı logolar vardır. Yanınızda bu yüzden birden fazla kart taşımanız uygun olacaktır

Yurtdışında para çekme işlemleri

sırasında hesabınızdan para çektiğiniz bankalara dair komisyonlar kesilecektir. Bu komisyonları takip ettiğinizde ne kadar para ödediğinizi anlayabilirsiniz. Bu yüzden küçük miktarlar yerine büyük miktarlar çekmek her seferinde komisyon ödememenizi sağlayacaktır. Yine bankanızdan bu konular hakkında mutlaka bilgi almalısınız. Banka bilgilerinizi; pasaport bilgilerinizi ve kendinize ait olan şahıs bilgilerinizi mutlaka kaydedebileceğiniz yedek bir hafıza kartınız olmalıdır. Herhangi bir olumsuzluk durumunda bu yedek hafıza kartınızla kolaylıkla yurt dışında seyahat edebilirsiniz. Kartınızın üzerindeki bilgileri de buraya yüklerseniz bankalarla anlaşmanız kolay olacaktır. Para çekmek için sürekli bankaya gitmek yerine kartınızı kullanmak güvenlik açısından iyi olacaktır. Cebinizde yeteri kadar para bulundurarak da kendinizi parasız kalmaktan kurtarabilirsiniz. Öğrenci olarak gidenler için ATM’lerdeki en azından dil problemi yaşanmayacaktır. Ülke vatandaşı olmadığınız takdirde de öğrenciye bankalar hemen hesap açmayacağından sizin için gösterilen süre içinde kullanabileceğiniz bir kart sunacaklardır.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1