Yurtdışında Banka İşlemleri

Ülkelerde Para Çekebilir Miyim

Türkiye’deki Banka Karımla Diğer Ülkelerde Para Çekebilir Miyim?

Ülkemizdeki banka kartları ATM’lerde gösterilen bilgiler doğrultusunda işlemektedir. Kartınızdaki logoları takip ettiğinizde

Türkiye’deki banka kartımla diğer ülkelerde para çekebilir miyim sorusuna yanıtınızı bulursunuz. Yurtdışına gitmeden önce eğer ki orada tanıdığınız varsa ya da bankanız bu bilgiyi size verebiliyorsa bu logoların hangi bankalarda kullanıldığını öğrenebilirsiniz. Hesabınız direkt olarak yurtdışında gözükmeyecek için eğer kalıcı olarak kalmayacaksınız bankanızdan yeterli bilgiyi alarak yurtdışına çıkmalısınız. Yurt dışında her ATM’den çektiğiniz para sizden belirli bir miktar kendi bünyesine alacaktır. Komisyon ödemeden para çekmeniz imkânsızdır. Komisyon almıyoruz diyen bankaları da incelemeniz gerekir.

Türkiye’deki banka kartımla diğer ülkelerde para çekebilir miyim sorusu yurtdışına turist olarak veya öğrenim görmek için giden öğrenciler için oldukça bilindik bir sorudur. Türkiye’deki banka hesaplarınız Türk Lirası ile işlem yaptığından hangi ülkeye giderseniz oradaki para birimine çevrilerek paranızı çekme ve kullanma hakkınız vardır. Döviz kurlarının iniş ve çıkışına göre değerlendirilecek olan Türk liranız sizin için karlı veya zararlı olabilir. Bankamatiklere gittiğinizde karşınıza çıkacak olan dil seçeneğini tıklayarak işlemlerinizi kolaylaştırabilirsiniz. Ancak gittiğiniz ülkenin dilini bilmeli sizin için avantaj olacaktır. En azından dünya dili olarak bilinen İngilizceyi bilmeniz işlemlerinizde yardımcı olur. Bu arada Türkiye’deki hesabınızla ilgili hiçbir oynamayı yapamazsınız. Havale çekmek, EFT yapmak, hesabınıza aktarım yapmak gibi işlemlerin yapılamadığı yurt dışında sadece kredi kartıyla paranızı çekebilirsiniz. Öğrenciler kendi hesaplarını açtırarak Türkiye’den gelecek olan paralarını yönlendirebilirler. Kredi kartı ile alışveriş yapmanız olanaklıdır. Paranızı farklı bankalardan çekebilmek için Türkiye’de farklı bankalar paranızı yatırarak Kredi kartınızı çoğaltabilirsiniz. Birden fazla kredi kartınızın olması her yerde işinizin kolaylaşması anlamındadır. Çünkü siz bankanın içine giremeyeceğiniz için sadece ATM’lerden para çekebilirsiniz. Bu yüzden ATM’lerin üzerindeki logoların kartınızın üzerinde birden fazla seçenek de bulunması uygun olacaktır.

Kartınızla internet üzerinden işlem yapabilmek için bankanızın onay vermesi gerekmektedir. Yurtdışına kartınızın internetinin açık olması alışveriş yapmanız da kolaylık sağlayacaktır. Yurtdışına çıkmadan önce telefon hattınıza mutlaka yurtdışı hattı olarak açtırmalısınız. İnternet bankacılığını kullanmak için yurtdışı hattınızın açık ve kullanılır olması gerekmektedir. Öğrenciler daha çok interneti kullandıkları için buradan işlem yapmaları daha kolaydır. Döviz kurlarından etkilenmemesi için döviz özellikle kredi kartlarını kullanabilirsiniz. Türk lirasının başka bir para birimine çevrilmesi tekrar bu para biriminin Türk lirasına çevrilmesi kur üzerinden değerlendirildiğinden paranızda kayıplar olabilir. Bu kaybı önlemek için döviz özelliği olan banka kartlarını kullanmak uygun olacaktır. Bu kartlar ülkelerde kullanılan para birimine göre işlem yapılmasını onaylamaktadır. Öğrenciler için önemli bir nokta daha şifrelerini asla unutmamalıdırlar. Zaten birkaç kartla geleceğiniz yurt dışında şifreyi de unutursanız ortada kalabilirsiniz. Üniversitelerin vermiş olduğu hibeleri de öğrenciler Türkiye’de çekip gidebilirler.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1