Ukrayna Pasaportu İçin Gerekli Evraklar

Ukrayna Pasaport Evrakları

Pasaport Belgeleri Nelerdir?

Doğu Avrupa’nın en gözde ülkeleri arasında yer alan Ukrayna yıl içerisinde ülkemizden oldukça ziyaretçi çekmektedir. Ukrayna coğrafyasında bulunun çeşitli güzellikler ve gözlerin üzerinde olduğu gece hayatı sebebiyle yoğun ziyaretçi akınına uğramaktadır. Rusya ile sınır komşudur. Öyle ki resmi dilleri olan Ukraynacanın yanında çoğu insan Rusça konuşur. Ukrayna’nın başkenti Kiev’dir. Birbirinden güzel başka şehirleri de bulunur. Lviv, Odessa, Yalta, Sivastopol bu şehirlerin arasında yer alır. Gezilip görülecek ülkeler listenize Ukrayna’yı gönül rahatlığı ile ekleyebilirsiniz.  Ukrayna pasaportu için gerekli evraklar şeklinde aramalarda bulunabilirsiniz ancak artık bu duruma gerek kalmamıştır.  Ukrayna ucuz bir ülkedir. Gece hayatı çok dikkat çekici olduğu için en fazla bu konuda turist çeker.

Ukrayna pasaportu için gerekli evraklar

konusu artık geçerliliğini yitirmiştir. Çünkü Ukrayna’ya pasaportsuz gidiş serbestliği bulunur. 1 Haziran 2017 tarihinden itibaren artık Ukrayna seyahatleri için pasaport almamıza gerek kalmamıştır. Ülkelerin kendi arasında yaptığı anlaşmalarla bu şekilde bir karar çıkmıştır. Bizler için kaçırılmayacak bir fırsat sunulmuştur. Farklı kültürler tanıma amacıyla yapacağımız seyahatler için pasaport çıkarma işlemleriyle uğraşmayacak olmak bizleri memnun edecektir. Ukrayna seyahatleri bunun için harika bir avantajdır. Bazı ülkeler kendi aralarında yaptıkları anlaşmalarla pasaportlu geçiş şartını kaldırabilir. Bunun yanında bazı ülkeler vizesiz geçiş izni de verebilir. Pasaport ve vize aynı şey değildir. O yüzden sizlerden pasaport isteyen ülkeler illa ki vize de isteyecek değildir. Pasaportlu giriş yaptığınız ülkelerden vize şartı olup olmaması yapılan anlaşmalara göre karara bağlanır. İkili anlaşmalara göre hem pasaportsuz hem vizesiz giriş çıkış izni verilebileceği gibi sadece pasaport şartı da sunulabilir. Ukrayna’da bu istisnai ülkeler arasında yer alır. 1 Haziran 2017 tarihi itibariyle artık Ukrayna’ya sadece kimlik kartımızla giriş çıkış yapabilmekteyiz. Ülkemizde kullanılmaya başlayan çipli kimlik kartları Ukrayna gidiş dönüşümüzde bizlere yardımcı olacak belge niteliğindedir. Çipli kimlik kartı için Nüfus Müdürlüğü’ne başvuru yapabilirsiniz. Bu kimlikler sizlere Nüfus Müdürlükleri tarafından verilmektedir. Dilerseniz elinizde bulunan pasaportla da gidebilirsiniz ancak artık böyle bir şart yoktur. Çipli kimlik kartınız yoksa ve Ukrayna’ya pasaportla gitmek istiyorsanız giriş çıkışlarınızda kontroller yapılır ve pasaportunuza bu bilgi işlenir.

Ukrayna pasaportu için gerekli evraklar açısından çok özel bir evrak bulunmamaktadır. Yalnızca Ukrayna’ya giderken yapmanız gereken birkaç işlem bulunur. Öncelikle çipli kimlik kartına sahip olmanız gerekir. Sonrasında yurtdışına çıkış harcınızı yatırmanız önemlidir. Bu harcı Türkiye’deki bir bankaya yatıramazsınız. Yurtdışına çıkış harcını uçağa binmeden önce hava alanındaki yetkililere danışarak vezneye yatırabilirsiniz. Bunun yanı sıra gidiş dönüş biletiniz önemli bir belge niteliğinde olacaktır. Ukrayna’ya iniş yaptığınızda size sorulan sorular olacak ve bu belge de size yardımcı olacaktır. Ayrıca otel ayırtmanız önemlidir. Bu şekilde otel rezervasyon çıktısını da yanınızda bulundurmanız gerekir.

Ukrayna Pasaport Evrakları

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1