Diploma Denklik Belgesi

Diplomanın Türkiye’deki Tanınırlığı

Üniversite eğitimlerini yurtdışında tamamlayarak ülkemize dönen tüm öğrenciler mutlaka diploma denklik belgesi almak zorundadırlar. Bu belge alınan diplomaların ülkemizde geçerli olması için alınan önemli bir belgedir. Bu sebeple birçok öğrenci yurt dışında eğitim alacakları zaman ülke veya üniversite seçimlerini yaparken mutlaka denklik konusunda da dikkat etmektedirler.

Ülkemizde yüksek öğrenim kurumu tarafından resmi olarak tanınan üniversitelere verilmekte olan bu belgeyi almak için bilinmesi ve yapılması gereken bazı şeyler vardır. Örneğin dünyanın bütün üniversitelerinin ülkemizde denklik belgesi alma hakkı olmadığını bilmek ve okul seçimlerini buna göre yapmak gerekmektedir. Bizde bunu bildiğimiz için Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak öğrencilere bu konu hakkında en doğru bilgileri vermeye devam ediyoruz.

Dünya genelinde üniversite sıralaması yapan resmi kurumların düzenledikleri liste bu konuda hakkında ana kriterdir. Eğer öğrenciler bu liste içinde ilk 1000 sırada olan üniversitelerden birini seçer ve eğitimlerini bu üniversiteler de tamamlarlarsa o zaman ülkemize döndükleri zaman hemen denklik belgesi alma hakkı kazanabilmektedirler. Ancak ilk 1000 dışında bir üniversite seçildiği takdirde o zaman öğrenciler yüksek öğrenim kurumunun kendileri için düzenleyecekleri sınavlar girmek zorunda kalmaktadırlar. Bu sebeple seçilen üniversitelerin ilk 1000 içinde olması son derece önemlidir. Diploma denklik belgesi almak için eğitimlerini tamamlayan öğrenciler hemen başvurularını yapmalıdırlar.

Denklik Belgesi Alma Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bu konuda yapılan işlemler kimi zaman 6 aya kadar uzayabilmektedir. Özellikle yurtdışı ile yapılan yazışmaların uzun sürebilmesi veya eksik olan belgelerin tamamlanması gibi durumlar sebebi ile sorun yaşamak istemeyen kişiler bu süreyi göz önüne almalı ve hemen işlemlere başlamak için başvurularını yapmalıdırlar. Bu belgeyi alan kişiler iş hayatına hemen atılabilmekte ve ülkemizde hem özel hem de devlet sektöründe üniversite mezunu statüsünde yer alabilmektedirler.

Diploma denklik belgesi almak isteyen kişilerden başvurularını yaptıkları sırada birçok belge istenebilmektedir. Bu belgeler başlıca şu şekildedir;

  • Diplomanın aslı ve fotokopisi
  • Kimlik aslı ve fotokopisi
  • Eğitim alınan dönemdeki derslerin içerikleri ve not dökümleri
  • Öğrencilerin yurtdışında bulundukları süreleri doğrulayan belgeler
  • Tüm belgelerin noter onaylı kopyaları
  • Tüm belgelerin koruma altına alınacağı bir dosya

YÖK’ün ilgili birimine başvurularını yapan kişiler kısa zaman içinde işlemleri başlatmakta ve bu sayede diplomalarının tanınmasını sağlayabilmektedirler. Bu konu hakkında sorun yaşamak istemeyen kişiler neler yapmalarını öğrenmek ve aynı zamanda  bu işlemler sırasında destek alabilmek için Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı uzmanları ile iletişime geçebilirler. Diploma denklik belgesi almanın ne kadar önemli olduğunu bilmeyen öğrenciler kimi zaman ülkemiz ile denklik anlaşması olmayan üniversiteleri seçerek iş hayatına atılmak istediklerinde çok ciddi sorunlar ile karşı karşıya kalabilmektedirler. Bu sebeple bu konu hakkında uzman desteği almak son derece önemlidir.

Diploma Denklik Belgesi

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1