YÖK Denklik Belgesi Nedir?

YÖK Denklik Belgesi Nedir?

Üniversite Tanınırlık Evrakları

Yükseköğretim kurumları yurt dışında eğitim gören öğrencilere lisans eğitimleri bittikten sonra denklik sınavı yapabilmektedirler. Bu denklik sınavının yapılıp yapılmayacağı, öğrencinin aldığı derslere ve ders notlarına göre değişebilmektedir. Yurt dışındaki okullardan mezun olunan üniversitelerinin belgeleri YÖK tarafından incelenmektedir.

Üniversitelere bağlı eğitim gören ve üniversite mezunu olan öğrencilerimiz için YÖK, Yüksek Öğrenim Kurumları son derece önemli bir kurumdur. Üniversitelerimiz kendi içlerinde bağımsız iken, kurumsal anlamda kuruma bağlıdır. Yurtdışında olan kurumların tanınması da kurum tarafından yapılır. Bu durum, yurtiçinde eğitim alan öğrenciler kadar, yurtdışında eğitim alan öğrencilerimiz için de geçerlidir.

YÖK, Yüksek Öğrenim Kurumu’nun, hayati öneminin olmasının nedeni ise, ülkemizde lisans ve lisans üstü eğitimin geçerli olması için, Yüksek Öğrenim Kurumları bünyesinde ülkemiz sınırları içinde bir üniversiteden mezun olmak veya kurum tarafından onay verilen bir üniversite bünyesinde olması gerekmektedir. Ülkemiz sınırları içinde bir YÖK onaylı üniversiteden mezun olan gençlerimizin mezun olmalarından sonra, diplomalarını onaylatmaları gerekmemektedir. Ancak, yurtdışında eğitim gören öğrencilerimiz için durum biraz farklıdır.

Yurtdışında eğitim gören öğrencilerimiz, YÖK denkliği başvurularını yapması ve YÖK denklik belgesi alması gerekmektedir. YÖK denklik belgesi nedir? Yurtdışında kariyer yapma hedefi olan gençlerimizin bu denklik işlemlerini geciktirmeleri söz konusu olabilir. Ancak, üniversite mezunu olarak askerlik avantajlarından yararlanmak istiyorsanız, buna göre, mutlaka denklik işlemlerini tamamlamalı ve denklik belgesini de almalısınız. Bilindiği üzere, üniversite mezunu olan gençlerimiz kısa dönem ya da yedek subay olarak görevlerini yapmaktadırlar. Bununla birlikte, ülkemize dönerek kariyerlerine başlamak isteyen gençlerimizin de kesinlikle

YÖK denklik belgesi alarak diplomalarını onaylatmaları gerekmektedir. Özellikle, kamu görevlisi olarak çalışan gençlerimizin bu işlemi kesinlikle yaptırması gerekmektedir. Kamu alanında çalışmak için belirli şartlara haiz olmanız gerekir, üniversite mezunu olarak kamuya alım şartı varsa, yurtdışında eğitim almış bir öğrenci iseniz, bunu ülkemizde YÖK denklik belgesi alarak tanıtmalısınız. Bu işlemleri yapmayan gençlerimiz ön lisans mezunu olarak kabul edileceklerdir. Bu sizin için özel sektörde belirleyici olmayabilir, ancak önerimiz yurtiçinde olun, yurtdışında kariyer yapın mutlaka haklarınızı kullanın ve YÖK denklik belgesi işlemlerini tamamlayın.

Denklik belgesi almak için başvuru yapmanız, sizden istenen kimlik ve mezuniyet belgelerinizi hazır etmeniz, elden ya da posta yolu ile Yüksek Öğrenim Kurumu’nun ilgili birimlerine göndermeniz gerekmektedir. Başvuru sürecinde, belgeler incelenir ve en kısa zamanda cevap verilir. Bundan sonra diplomanızın denklik işlemleri tamamlanır. Denklik işlemleri için günümüzde internet üzerinden, online başvuru yapmak mümkündür. Bu durum gençlerimizin işlerini bir hayli kolaylaştırmıştır. İlgili resmi site üzerinden, başvurunuzu yaparak, başvuru formunu doldurmalısınız. Bundan sonra yapmanız gereken, sizden istene  belgeleri aslı ve onaylı suretlerine dikkat edecek eksiksiz şekilde doldurmanız ve zarf ile, posta ile ya da elden kuruma göndermektir. Online olarak işlemlerinizi de takip edebilirsiniz.

Sevgili gençler, burada altını çizmek istediğimiz nokta, uzaktan eğitim ile yapılan eğitimler YK denklik kurallarına uymamaktadır. Öte yandan, yurtdışında, öğrenci danışmanlarımız rehberliği alarak yapmış olduğunuz eğitimleriniz, örgün eğitim diplomalarınızın denkliği için başvurabilirsiniz.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1