Yök Denklik Listesi

Yök Denklik Listesi

Üniversite Tanınırlığı

her sene yaptığı değerlendirmeler ile güncellemekte ve kimi zaman daha önce denklik hakkı almış olan üniversitelerin bu haklarını iptal edebilmektedir. Üniversitelerin bu hakkı alabilmeleri için belli şartları yerine getirmeleri gerekmektedir. Yurtdışında yer alan üniversitelere denklik verilmesi için o üniversitenin kesinlikle o sene içinde ulusal değerlendirmeler sonucunda dünyanın en iyi 1000 üniversitesi arasında yer alması gerekmektedir. Aksi takdirde verdikleri diplomaların ülkemiz de tanınabilmesi ve alınan eğitimlerin geçerli olabilmesi için öğrencilerin öncelikle ülkemizdeki üniversite sınavına girmeleri ve o bölüm için gerekli olan puanları almış olmaları gerekmektedir.

Dünya genelinde yer alan üniversiteler CWTS Leiden Ranking, Academic Ranking of World Universities (Shanghai), University Ranking by Academic Performance (URAP), QS World University Rankings ve Times Higher Education (THE) World University Ranking gibi uluslararası saygınlığı olan kurumlar tarafından yapılan değerlendirmeler ile her sene yeniden hazırlanan bir listeye göre sıralanmaktadırlar. Doğal olarak Yüksek Öğrenim Kurumu denklik listesi de bu listeye göre her yıl yeniden düzenlenmektedir. Bu sebeple öğrenciler öncelikle üniversite seçimlerini yapmadan önce mutlaka bu listeyi incelemeli ve YÖK yetkililerinden denklik konusu hakkında gerekli bilgileri almalıdırlar. Bu sayede mezun oldukları zaman hem diplomalarını gönül rahatlığı ile kullanabilmekte hem de denklik işlemlerinde kesinlikle bir sorun yaşamamaktadırlar.

YÖK Denklik Listelerinin İncelemenin Önemi

Yurtdışında üniversite eğitimi almak isteyen genç adaylar Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ile iletişime geçerek ülkemizde denklik hakkı olan tüm üniversitelerin isimlerini, olanaklarını ve kayıt şartlarını öğrenebilmektedirler. Aynı zamanda öğrencilere kayıt işlemlerinden gittikleri yerlerde alacakları konaklama hizmetlerine kadar birçok konuda yardımcı olabilen firmamız öğrencilere eğitim hayatlarının sonuna kadar birçok farklı konuda yardımcı olabilmektedir. Öğrenciler seçtikleri üniversitelerin dünya sıralamasında ilk 1000 dışına olması durumunda tıpkı ülkemizde olduğu gibi bir sınava girmek zorunda kalacaklarını da bilmelidirler. Bu sebeple bizler tüm öğrencilerimize seçimlerini yaparken mutlaka ilk 1000 içinde olan üniversiteleri seçmelerini öneriyoruz.

Denklik listesinin her sene değişme ihtimali olması ve aynı zamanda denkliği olan bir üniversitenin bir daha ki yıl bu hakka sahip olmayabileceği de bilinmelidir. Bu sebeple üniversite seçimlerinde kesinlikle acele edilmemeli ve seçilecek olan üniversitenin isminin mutlaka YÖK tarafından oluşturulan denklik listesinde yer alıp almadığı araştırılmalıdır. Denklik hakkı olan bir ünversiteden mezun olmanın kendilerine ne kadar ciddi avantajlar sağlayacağını bilen tüm öğrenciler sürekli olarak Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı uzmanları ile iletişime geçerek seçimlerini en doğru şekilde yapabilmektedirler. Sınav ve puan streslerini yaşamak istemeyen kişiler mutlaka YÖK denklik listelerinin en güncel hallerini baştan sona incelemeli ve seçimlerini de bu liste içinden yapmalıdırlar. Bu sayede denklik işlemlerine sıra geldiğinden kesinlikle sorun yaşanmayacaktır.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1