En Kolay Yök Denklik Sorgulama

YÖK Denklik Sorgulama

Üniversite tanınırlığı nasıl öğrenilir

En kolay yök denklik sorgulama işlemlerinden bahsedeceğiz. Yurtdışında mezun olarak ülkemize gelen öğrencileri kimi zaman 6 aya kadar uzayabilen bir denklik işlemi süreci beklemektedir. Evraklarını kısa zaman içinde temin edip ilgili birimlere teslim eden öğrenciler işlemlerin hangi aşama da olduğunu veya bir eksik olup olmadığını öğrenmekte zorlanabiliyorlardı.

Hem işlemlerin hızlanması hem de öğrencilerin tüm işlemleri anlık olarak takip edebilmeleri amacı ile artık online olarak yapılabilen bu işlemler Yüksek Öğrenim Kurumu’nun YÖK denklik sorgulama hizmeti ile çok daha rahat bir hale gelmiştir. Bu sistem ile öğrenciler artık yaptıkları başvuruların hangi aşamada olduğunu daha rahat bir şekilde takip edebilmekte ve bilgi peşinde koşmaktan kurtulmaktadırlar.

YÖK denklik işlemlerini sorgulamak

isteyen kişiler bunun için öncelikle E-Devlet şifreleri ile kendilerine ait olan sayfaya girmeli ve arama ekranında “YÖK denklik sorgulama” yazarak ilgili hizmete ulaşmalıdırlar. Gelecek olan ekranda daha önceden yapılmış olan denklik başvurularının hangi aşamada olduğunu rahat bir şekilde görebilen öğrenciler bu sayede bilgi almak için sürekli olarak telefon trafiği yapmak veya bir yerlere gitmek gibi sorunlardan kurtulmaktadırlar. Senede ortalama olarak 10 bin civarında denklik başvurusu alan YÖK yetkilileri bu sistem ile öğrencileri bilgilendirmek için harcanan zamandan ve iş gücünden de çok ciddi bir kâr sağlandığını belirtmektedirler. Bu sebeple birçok kişi online denklik sorgulama sisteminin son derece faydalı bir seçim olduğunu düşünmektedir.

Kısa Zaman İçinde Denklik Sorgulama İşlemleri

Sadece öğrenciler için değil aynı zamanda YÖK içinde çok faydalı olan bu sistemin en ciddi avantajlarından biri ise uzun süren yurtdışı yazışmalarının çok daha kısa zaman içinde bitmesidir. Bu sayede işlemler daha kısa zaman içinde bitmekte ve öğrenciler denkliklerini daha kısa zaman içinde alabilmektedirler. Aynı zamanda evrak israfının önüne geçmesi, takibinin kolay olması ve insan iş gücü kaybını da önlemesi sebebi ile sistemin daha da geliştirilmesi ve yaygınlaşması beklenmektedir. E-Devlet şifresi olan herkesin son derece kolay bir şekilde kullanabildiği bu sistem sayesinde artık denklik işlemlerinin ne aşamada olduğunu öğrenmek için ciddi bir emek ve zaman harcamak zorunda kalan öğrenciler çok daha kısa zaman içinde istedikleri bilgilere ulaşabilmektedirler.

Yurtdışına gönderilen yazışmalara kimi zaman uzun süre boyunca cevap alamayan yetkililer yaşanan bu zaman kaybını bu sistem ile minimuma indirmiş ve aynı zamanda öğrenciler de bu sistem ile işlem takiplerini tek başlarına da yapabilmişlerdir. YÖK içinde yıl içinde yapılan yıllık yazışmaların ortalama %40’ının denklik yazışmalarına ait olduğunu belirten yetkililer sistemin genel işleyişe ne kadar ciddi bir katkıda bulunduğunu da bu şekilde açıklamaktadırlar. Online denklik sorgulama işlemlerini hiç kimseden yardım almadan sadece bilgisayar, tablet veya cep telefonu ile yapabilen öğrenciler daha detaylı bilgiler için Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı yetkilileri ile de iletişime geçebilirler.

YÖK Denklik Sorgulama

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1