Yurtdışında Psikoloji YÖK Diploma Denkliği

Üniversite Eğitim Rehberi

Yurtdışında üniversite eğitimi alan her öğrenci gibi psikoloji mezunları da mutlaka ülkemize döndükleri zaman

YÖK denklik işlemleri yapmak zorundadırlar. Alınan diplomaların ülkemizde geçerli olması ve resmi olarak tanınması amacı ile yapılan bu işlemlerde zaman kaybetmeden YÖK’ün ilgili birimine başvurularını yapmaları gereken öğrenciler bu sayede meslek hayatlarına kısa zaman içinde başlayabilmektedirler. Bu işlemlerin ortalama 3 ile 6 ay arasında sürmesi beklenmektedir.

Yurtdışındaki Türk temsilcilikleri ve diplomanın alındığı eğitim kurumları ile yapılan yazışmalardan sonra bu belgeleri almaya hak kazanabilen öğrenciler aynı zamanda başvuru sırasında gerekli tüm belgeleri temin etmelidirler.

Uzun zamandan bu yana öğrenci adaylarına okul seçiminden daha sonra ki dönemler de yapılması gereken tüm işlemlere kadar yardımcı olan Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı özellikle denklik işlemlerinde sorun yaşamak istemeyen kişiler için çok önemli hizmetler vermektedir. Uzmanlarımız psikoloji mezunu olan ve ülkemizde de mesleklerini rahat bir şekilde yapmak isteyen kişilere verdikleri bilgiler ile denklik işlemlerini kısa zaman içinde tamamlayabilmelerine yardımcı olmaktadırlar.

Denklik belgesi almak isteyen kişiler öncelikle mezun oldukları üniversitelerin ülkemiz de tanınan ve denklik hakları olan üniversiteler arasında olmasına önem vermelidirler. Dolayısı ile en başta yani üniversite seçiminde mutlaka denklik veren üniversiteler listesini kontrol etmek gerekmektedir.

Psikoloji Bölümü YÖK Denklik İşlemleri

Psikoloji YÖK diploma denkliği almak için başvuruların yapan kişiler yaptıkları başvuruların ne durumda olduğunu veya sonuçların E-Devlet sistemi üzerinden kontrol edebilmektedirler. Yapılan incelemeler de belirtilen tüm sorunların en kısa zaman içinde giderilmesi ve aynı zamanda gerekli belgelerin de mutlaka hızlı bir şekilde temin edilmesi gerekmektedir. Eğer mezun olunan üniversiteler ilk kayıt olunduğu dönem de dünya sıralamasında ilk 1000 arasındaysa o zaman öğrenciler denklik işlemlerine hemen başlayabilmektedirler. Ancak bu üniversiteler ilk 1000 dışındaysa o zaman öğrenciler ülkemizde ki üniversite sınavına girip psikoloji bölümüne yetecek bir puan almış olmalıdırlar. Aynı zamanda bu üniversitelerden mezun olan kişiler kimi zaman YÖK tarafından düzenlenen bir yeterlilik sınavına girip gerekli puan ortalamasını tutturmak zorunda kalabilmektedirler.

İşlemler sırasında öğrencilerden özellikle yurtdışında ne kadar kaldıkları ve aynı zamanda aldıkları dersler ile notların dökümlerini içeren belgeler de istenebilmektedir. Bu sebeple öğrenciler denklik işlemlerine başlamadan önce mutlaka bu belgelerin hangileri olduğu konusunda uzman desteği almalıdırlar. Bu konuda her zaman güvenilen ve aynı zamanda üniversite seçimleri yapmakta zorlanan kişiler diledikleri zaman Eurostar Yurtdışı Eğiitm Danışmanlığı ile iletişime geçebilmektedirler. Özellikle psikoloji eğitimlerini tamamlayarak ülkemize dönen kişilerin mutlaka yapmaları gereken ancak öğrencileri zorlayabilen YÖK denkliği işlemleri hakkında uzmanlarımız ile görüşen kişiler tüm işlemleri kısa zaman içinde tamamlayarak diplomalarını geçerli hale getirip meslek hayatlarına ilk adımlarını atabilmektedirler.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1