Yurtdışı Evrakları

Üniversite Eğitim Kılavuzu

Yurtdışında üniversite okumak isteyen gençlerimiz, tercih ettikleri ülke ve okulun istediği başvuru evraklarını zamanında teslim edebilmek için Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ofislerimize gelerek kısa sürede hazırlayabilirler. Okullara göre kısmen değişiklik gösterse de, başvuru evrakları şu şekildedir:

 • T.C nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • İkametgah belgesi
 • Diploma örneği
 • Pasaport örneği
 • Tam teşekküllü bir hastane veya kurumdan alınmış sağlık raporu
 • Taahhütname
 • Fotoğraflı şekilde onaylanmış Eliza ve Aids test raporu
 • Onaylanmış transkript nüshası
 • Nüfus kayıt örneği
 • Sabıka kaydı
 • En az 5 dilde yazılmış uluslararası doğum belgesi
 • 4 adet biometrik vesikalık fotoğraf

Bu evrakların hepsinin asılları gerekmektedir ve aynı zamanda suretlerinin de noterden tasdik edilmiş, renkli apostilli şekilde sunulması gerekir. Üniversiteye ve ülkelere göre kısmen değişiklik olsa da genellikle başvuru için istenen belgeler bu şekildedir. Başvuru sonrasında gençlerimizin kayıt için de hazırlaması gereken evraklar bulunmaktadır. Bunlar içinde noterden tasdik edilmiş ve renkli apostilli vekaletname, İngilizce veya Türkçe hazırlanmış olan 1 yıllık Sağlık Seyahat Sigortası, aileye ait banka hesap gelir belgesi ve eğitim almak isteyen gencin adına açılış olan banka hesap dökümüdür.  Tüm belgelerin detaylarına Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ofislerinden ulaşmak mümkündür.

Yurtdışında eğitim almanın birçok avantajı vardır. Başka bir ülkede yaşayarak zaman geçiren öğrenciler, zengin bir uluslararası deneyim duygusu kazanır ve yabancı dilleri hızlı bir şekilde öğrenirler. Ancak, birçok aday öğrenci, başvuruda bulunmanın zorluğu nedeniyle yurtdışında okumaktan çekinmektedir. Doğru belgelere sahipseniz, yurt dışına başvurmak harika bir fikirdir. Aşağıdaki tavsiyeler, yurtdışında eğitim serüveninize hazırlanmanıza yardımcı olacaktır.

Başvuru belgeleri, denizaşırı bir programa başvurmanın önemli bir parçasıdır. Belge olmadan başvuramazsınız; seçtiğiniz kurum, herhangi bir anlamlı yanıt vermeden başvurunuzu görmezden gelecektir. Bu nedenle, başvuruda bulunmak için çevrimiçi olmadan önce gerekli tüm belgelerinizi dikkatli bir şekilde hazırlamanız ve göndermeniz önemlidir. Birçok üniversite, başvurduğunuz programa bağlı olarak bir başvuru formu, referans mektupları, yazı örnekleri, son iki vesikalık fotoğraf ve daha fazlasını ister. Daha sonra sorun yaşamamak için erkenden hazırlanmaya başlamak en iyisidir.

Belgelerinizi posta ile göndermek, denizaşırı bir programa başvurmanın en ucuz yoludur. Çoğu okul, başvuru sahiplerinden başvuru materyallerini posta yoluyla göndermelerini veya belirlenen bir yere bırakmalarını ister. Bu, üniversite personeline, bilgilerinizin süresi dolmadan önce gözden geçirmeleri için yeterli zaman verir. Ne yazık ki, bu aynı zamanda başvurunuzun işlem süresini de geciktirir; bu sinir bozucu olabilir, ancak kaçınılmaz olabilir. İnceleme sürecini hızlandırmak istiyorsanız, başvurunuzu e-posta veya flash sürücü ile göndermek idealdir. Bazı kurumlar e-posta ile gönderilen başvuruları kabul etmemekte ve eksik olarak açılmadan iade etmektedir. Ancak, bunun yerine bir flash sürücü veya flash sürücü kullanırsanız, birçoğu bunu yakalamaya başlıyor ve başvurunuzu daha hızlı işleme koyacaktır.

Yurtdışı eğitim başvurunuzu fiziksel belgeleri postalamak yerine çevrimiçi olarak tamamlayarak zamandan ve paradan tasarruf edebilirsiniz. Birçok üniversite, aday öğrencilerin evraklarını çevrimiçi olarak göndermelerine izin veren çevrimiçi başvurular sağlar. Aday öğrenciler ayrıca kendi giriş bilgilerini oluşturabilirler, böylece istedikleri zaman başvurularını gönderebilirler. Bu, artık bir üniversite temsilcisinin size bir başvuru formu göndermesini beklemeye gerek olmadığı için hem zamandan hem de paradan tasarruf sağlar. Ayrıca, üniversitelerin başvurunuzu incelerken genel not ortalamanızı ve diğer akademik bilgilerinizi takip etmelerini de kolaylaştırır.

Yurtdışında eğitim almak isteyen herkes, başvuru belgelerini yurtdışındaki bir üniversiteye göndermeden önce dikkatlice hazırlamalıdır. Başvuru formları çoğu program için zorunludur, bu nedenle doğru bir şekilde gönderilmezlerse şansınız olmaz. Ayrıca, posta teslimat sürelerini beklemek veya son teslim tarihlerini tamamen beklemek yerine çevrimiçi başvuru yaparak zamandan ve paradan tasarruf etmeyi düşünün.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1