Yabancı Dilim Var Hazırlığı Geçebilir miyim?

Yurtdışında Hazırlık Eğitimi

Yurt dışında eğitim alma hayali kuran ve bu yönde adım atmak isteyen gençlerin merak ettiği sorulardan biri de hazırlık sınavlarıdır. Yabancı ülkede okuyabilmek için geçerli bir dil bilme zorunluluğu olduğu düşünülse de bu durum ülkelere ve okullara göre de farklılık göstermektedir. Örneğin Bosna Hersek Üniversitelerinde okumak isteyen gençlerimiz herhangi bir hazırlık sınavına girmek zorunda kalmazlar. Yabancı dil bilgisi elbette gençlerimiz için eğitim süreçlerinde büyük bir avantaj sağlayacaktır ancak bu konuda bir zorunluluk da yoktur. Yani Bosna Hersek Üniversitelerinde okumak isteyenler Türkçe destekli eğitimler de alabilmektedirler. Aynı zamanda yabancı dilde eğitim alacak gençlerimize de okullarda hazırlık sınıflarında gerekli dil öğretilmektedir.

Bu konuda aynı durum Moldova, Ukrayna, Kosova, Romanya, Bulgaristan, Azerbaycan ve Romanya gibi ülkelerde de benzerdir. Bu ülkelerde üniversite öğrenimi görmek isteyen gençlerimiz yabancı dil sınavına girmezler. Eğitimlerime başlamadan önce hazırlık sınıflarına kaydolarak gerekli dile yönelik eğitim alırlar ve bu durumda da herhangi bir yabancı dil sınavına girerek kabul edilmiş olmazlar.

Üniversite eğitimi, öğrencilerin üniversiteden sonra devam etmeleri için popüler bir seçenektir. ABD’deki en iyi kolejlerin çoğu uluslararası olarak akredite edilmiştir ve İngilizce kursları vermektedir. Bu kurslar, öğrencileri mezun olduktan sonra profesyonel kariyere hazırlamak için tasarlanmıştır. Pek çok öğrenci üniversite eğitimine mükemmel akademik kayıtlarla giriyor, ancak yetersiz planlama nedeniyle eğitim hedeflerine ulaşamıyor. Başarılı olmak için öğrencilerin başvurmadan önce yurtdışındaki en iyi üniversiteleri araştırmaları gerekir. Ayrıca yaşam düzenlemelerinin öğrenimlerini desteklediğinden emin olmalıdırlar. Yeterince hazırlanmamak, öğrencinin iş bulma ve başarılı bir yetişkin olma şansını azaltabilir.

Yurtdışında üniversite eğitimi, başarılı bir kariyere giden etkili bir yoldur. Dünyanın en iyi işverenlerinin çoğu, üniversite diplomasına sahip kişileri arar, bu nedenle bu, yüksek ücretli bir işe girmenin garantili bir yoludur. Kendi işini kurmak isteyen öğrenciler, bir derece aldıklarında kazançlı kazançlar da bekleyebilirler. İşverenler genellikle yerel eğitimli işçileri yurtdışından eğitimsiz işçilere tercih ederler. Mantıklı: eğitimli insanların işlerinde başarılı olma ve daha fazla para kazanma olasılığı daha yüksektir. Gençlerin yurtdışında üniversite eğitimi aldıktan sonra aldıkları eğitimin kendilerine ne kadar fayda sağlayacağını anlamaları önemlidir. Bir kişinin yüksek öğrenim görmek istediğini keşfettikten sonra, ana çalışma alanı dışındaki programlara kabul edilmesi zordur. Birçok program, bir başvuruyu kabul etmeden önce bir başvuru sahibinin lise transkriptlerini gerektirir; bu, kalifiye olmayan adayların katılmak istedikleri programa/programlara erişmesini engeller. Ayrıca, üniversite dersleri zorludur ve öğrencinin derslerinde başarılı olması için çok çalışması gerekir. Bazı hazırlıksız öğrenciler, üniversite derslerinde başarılı olmaları için gereken iş miktarı karşısında bunalmış hissederler. Bu öğrenciler, yurt dışına başvurmadan ve başarılı üniversite öğrencisi olmadan önce planlarından vazgeçerler. Üniversite öğrencilerinin kafa kafaya dalmadan önce uluslararası eğitimin neler gerektirdiği konusunda bir farkındalık kazanmaları önemlidir.

Yurtdışında üniversite eğitimi, bir öğrencinin hem yurtdışındaki eğitimleri öncesinde hem de eğitimleri sırasında üstesinden gelmesi gereken bir dizi zorlukla birlikte gelir. Birçok şirket, uluslararası üniversite öğrencilerinin öğrenimleri sırasında staj yapmalarını şart koşar; diğerleri, tam zamanlı istihdamın yanı sıra memleketlerindeki üniversitelerden akademik ilerleme raporları talep edebilir. Bu tür bir çalışmaya hazır olmayan öğrenciler, yurt dışında eğitimlerini sürdürürken evlerine geri ödeme yapmakta zorlanırlar. Ayrıca, üniversite eğitimlerini yurt dışında kişisel olarak sürdürmek için başka bir ülkedeyken iş bulmakta zorlanabilirler. Planlama yapmamak, kariyer kararları verirken ölümcül hatalara neden olabilir, bu nedenle uluslararası üniversite öğrencilerinin yurt dışı maceralarına başlamadan önce araştırma yapmaları ve yeterli hazırlık yapmaları akıllıca olacaktır.

Öğrenciler yurtdışındaki üniversite eğitimine gerçekçi beklentiler ve gerçekçi beklentilerle yaklaşmalıdır. yurtdışındayken herhangi bir başarı elde etmek istiyorlarsa uygun hazırlık. Program gereksinimleri kuruma göre değişir, bu nedenle aday öğrenciler, başvurmadan önce herhangi bir kurum tarafından istenenleri öğrenmelidir. Aday öğrenciler ayrıca başvurmak istedikleri veya yurtdışında üniversite düzeyinde eğitime kaydolduktan sonra katılmak istedikleri herhangi bir programın gerektirdiği kültür, yaşam tarzı ve çalışma stratejilerini de okumalıdır. Bunlardan herhangi birini yapmadan önce başvurmak, uluslararası üniversite öğrencilerinin ünlü Whitacre sahnesine çıktıklarında hayallerini gerçekleştirmek için gerekli her fırsata sahip olmalarını sağlar!

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1