Eğitimden Sonra Çalışma İznim Var mı?

Üniversiteden sonra iş bulmak

Yurtdışında eğitim alma planları olan öğrencilerimizin sıkça sordukları sorulardan biri eğitimden sonra çalışma iznim var mı? sorusudur. Genç ve hayata geniş ufuklarda bakan bir genç olarak, eğitim aldığınız ülkeye alışmanız ve en azından birkaç sene kariyerinizi bu ülkede yapmanız son derece normaldir. Yurtdışında , eğitim yıllarınızda yarı zamanlı ya da tam zamanlı çalışma olanaklarınız ülkeden ülkeye değişmektedir. Bir başka deyişle, her ülke kendi düzenlemelerini uygulamaktadır. Aynı durum, eğitimden sonra çalışma izni uygulamalarında da söz konusudur.

Amerika Birleşik Devletleri’nde bir ABD üniversitesinde eğitim alan ve mezun olan gençler, eğitimden sonra ancak green card, yeşil kart alarak çalışma ve oturma imkanı bulabilirler. Ancak, üniversitelerinden mezun olan gençler, kalıcı bir iş bulur ve öğrenci vizelerini oturma izni şeklinde vizeye dönüştürmeleri halinde onların ülkede kalmaları söz konusu olabilir. Bu işlemleri yapan özel hukukçular olduğunu belirtelim. Estonya Üniversiteleri’nde eğitim alırken, öğrencilere sınırlama olmadan istedikleri şekilde yarı zamanlı ve tam zamanlı çalışma izni vermektedir. Eğitimden sonra çalışma izni de mezun gençlere, iş aramaları için 6 ay ülkede kalma hakkı verilerek sunulmaktadır. Finlandiya’da da buna benzer bir hak tanınmaktadır. Eğitimleri devam eden öğrenciler, haftada 25 saat çalışma iznine sahiptir. Mezun olan gençlerin, kendi aldıkları eğitimlerle ilgili mesleklerde iş bulmaları şartıyla, eğitimden sonra çalışma izni bulunmaktadır. Benzer bir durumun olduğu bir diğer ülke ise İsveç’tir. İsveç, mezunlara iş aramaları için mezun oldukları tarihten itibaren 6 ay süre tanımaktadır.

Mezun olduktan sonra kalma noktasında avantajlar sunan ülkelerden biri de İtalya’dır. İtalya, eğitimi devam eden lisans öğrencilerine haftada 20 saat çalışma izni veren bir ülkedir. Master öğrencileri ve doktora eğitimleri alan öğrenciler mezun olmalarından sonra, 6 ve 12 ay arasında iş bulmak için geçici vize alma hakkına sahiptir. Öte yandan, lisans eğitimi alan öğrenciler, eğitim dönemlerinde iş bulma şansını yakalarsa mezun olduktan sonra ülkede kalabilmekteler. Kanada, mezun olduktan sonra kariyer hedeflerini yapabileceğiniz bir ülke. Bu ülkede, öğrencilerin haftada 20 saat çalışma izinleri bulunmaktadır. Mezun olan gençler ise, 2 ve 3 yıl kadar mezuniyetlerinden sonra talep etmeleri durumunda oturma izni vizesi alabilirler. Hem iş bulma, hem de vatandaşlık işlemleri için bu süre içinde başvurmak mümkün olmaktadır.

Mezun olduktan sonra öğrencilere çalışma izni sunan ülkelerden biri de Norveç’tir. Öğrencilerin eğitim aldıkları sürede haftada 20 saat çalışma izni bulunmaktadır. Tatillerde ise tam zamanlı olarak çalışabilirsiniz. Mezun olduktan sonra, iş bulan gençler oturma izni de alabilmekteler. Hangi ülkelerde eğitimden sonra çalışma izni imkanları tanınmaktadır, bunları öğrenci danışmanlarımızdan öğrenebilirsiniz. Sadece çalışma izinleri değil, ülkelerin ve eğitim kurumlarının özellikleri, kayıt ve vize başvuruları detayları ve aklınızdaki tüm sorular için öğrenci danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz. Her zaman yanınızdayız ve size destek olmaya hazırız.

Çalışma İznim Var Mı

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1