Pasaport İşlemleri – Ne Kadar Sürer?

Ukrayna Pasaportu işlemleri

Ukrayna Pasaportu Kaç Günde Çıkar?

Ülkemizde 2016 yılından itibaren yeni kimlik kartları kullanılmaya başlandı. Türk vatandaşlarının yeni kimlik kartlarını almaları için nüfuz müdürlüklerinden randevu almaları gerekir. Litvanya kuzey Avrupa’da bulunan 3 Baltık ülkesinden biridir. Litvanya seyahati için Türk vatandaşlarının vize alması gerekmektedir. Vesikalık fotoğrafı, kimlik kartı başvurusu ile yapabilecekleri başvurularda 90 güne vize başvuruları  sonuçlanmaktadır.

Avrupa’nın en güzel ve en büyük yüz ölçümüne sahip ülkelerinden biri olan Ukrayna’ya eğitim amaçlı olarak yada gezi amaçlı olarak gidebilirsiniz. Çok sayıda Türk vatandaşının gittiği bu ülkeye çipli kimlik kartları ile giriş yapılabilmektedir. Geceleri canlı ve eğlenceli hayatı ile beğeni toplayan Ukrayna ülkesinde eğitim görmek büyük bir ayrıcalıktır. Ayrıca yemekleri de ülkemiz yemekleri ile benzerlik göstermekte ve lezzetlidir.

Üst standartlarda uygun ve ekonomik hayat şartları bu ülkede eğitimi cazip kılmaktadır. Ukrayna ile ülkemiz arasında karşılıklı yapılan anlaşmalar bulunmaktadır. Sadece kimlik kartı ile seyahat edilmesine izin veren anlaşmalar sayesinde ülkemizden Ukrayna’ya kolaylıkla seyahat edilebilmektedir. En kolay ulaşım yolu hava yolu ile ulaşımdır. Farklı birçok alternatif olmasına rağmen en ucuz ve en çok tercih edilen yöntem uçak ile ülkeye gitmektir. Kiev Odessa ve Lviv’e direk hava yolu seferleri bulunmaktadır.

Pasaport, yurt dışına çıkmak isteyen kişilerin kimlik bilgilerinin bulunduğu uluslararası kimlik belgesidir. Pasaport, başkonsolosluktan ya da büyük elçiliklerden yapılan başvuruyla çıkarılmaktadır. Ukrayna, gece hayatıyla, tarihi mekanlarıyla bilinen bir ülkedir. Ukrayna oldukça da ekonomiktir. Turistlerin gözde mekanı olan Kiev, gece hayatıyla dikkatleri üzerine çekmektedir. Konsept barları, kafeleriyle insanları kendine çekmektedir. Yeme – içme, gezme, kalma olarak bakıldığında fazlasıyla uygun fiyatlıdır.

Ukrayna Konsolosluğunda Pasaport Kaç Günde Çıkar?

Kiev ve Odessa Konsolosluklarında pasaportunuzu yenileyebilirsiniz. Türkiye’ye göre daha uzun işlem süresi vardır. Ortalama 15 gün içerisinde Konsolosluktan veya Büyük elçilikten pasaportunuzu temin edebilirsiniz.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Ukrayna’ya vizesiz olarak gidebilmektedir. Fakat vizesiz kalmanın da bir süresi vardır. 180 gün içerisinde 90 günün aşılmaması gerekmektedir. 90 gün aşıldığı takdirde Ukrayna, vize istemektedir.

Pasaport başvuruları da, başkonsolosluk ya da büyük elçiliklerden yapılmaktadır. Öncesinde randevu alınmalı, randevuya gitmeden önce de pasaport harç parasının ilgili bankalara ödenmesi gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanı, önceden alınmış bir pasaport var ise o pasaport, 1 adet biyometrik fotoğraf, pasaport harç parasının ödendiğine dair ödeme makbuzu başvuru dosyasında bulunması gerekenlerdir. Belgeler eksiksiz olduğu takdirde, 5 – 10 içinde başvuru işlemi tamamlanmaktadır. Belgeler, 30 saniye içinde Ankara’da bulunan merkeze iletilmektedir ve bu işlemden sonra baskı/yazım aşamasına geçiş yapılmış olunur.

Büyük elçilik ya da baş konsoloslukların pasaport başvurularının yoğunluğu, e-posta hizmet süresi başvuru çıkışını etkilemektedir. 5 – 7 gün için başvuruların iletilmesi amaçlanmaktadır. Fakat yaşanan yoğunluk, bu süreyi uzatabilmektedir.

Ukrayna, ek bir ücret talep etmeksizin pasaport çıkarmaktadır. Pasaport ile beraber vize de kolayca alınabilmektedir.

Ukrayna’dan pasaport almak isteyen kişilerin, Kiev Büyükelçiliğine ya da Odessa Başkonsolosluğuna başvuru yapması gerekir.

Kiev Büyük elçiliğine ulaşılmak istenirse 38 04 42 81 07 50 numarası aranabilir. Faks gönderimi yapılması için faks numarası 38 04 42 85 64 23’tür. Mail adresleri ise Embassy olup, web siteleri Kiev ‘dir. Odessa Başkonsolosluğuna ulaşmak istenirse de telefon numaraları +380 48 722 79 11; faks numaraları +380 48 722 14 78; mail adresleri ise Consulate ‘dir.

Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1