Yeni Pasaport İçin Kaç Para Ödemek Zorundayım?

Yeni Pasaport İçin Kaç Para Ödemek Zorundayım?

Yurtdışına Çıkış Maliyetleri

Yurtdışına yapacağınız seyahatlerde sebebi her ne olursa olsun pasaport kullanmanız gerekir. Ne sebeple olursa olsun gideceğiniz ülkeler eğer sizlerden pasaport talebinde bulunuyorsa zorunlu olarak pasaport taşımanız gerekir. Kişiler seyahat etme özgürlüğüne sahiptir. Bir yerden başka bir yere geçme hakkı taşımaktadır. Kişinin seyahat hakkına engel bir durum bulunmuyorsa dilediği ülkeye girip çıkma hakkına sahip olur. Bu engel durumlar kendi ülkesinde herhangi bir yurtdışına çıkış yasağı verilip verilmemesine dayanır. Pasaport süreli olarak kullanılan bir belgedir. Süresi biten pasaportlarınız herhangi bir geçerliliğe sahip değildir. Bu yüzden süresi biten pasaportlarınızın ardından eğer bir seyahat planınız varsa yeni pasaport çıkarmak zorunda kalırsınız.

Yeni pasaport için kaç para ödemek zorundayım şeklinde düşüncelere kapılabilirsiniz. Bu yazının konusunda tüm bu düşüncelerinize cevap bulacağız.

Pasaport türleri kişinin kendi statüsüne bağlı olarak ayrılmıştır. Eğer bordo pasaport kullanmak durumundaysanız ki genelde bordo pasaport en çok kullanılan pasaport türüdür, ona göre işlemlerde bulunmanız gerekir. Eğer devletin belirli kademe ve derecesinde bulunan bir bireyseniz bu durumda yeşil pasaport kullanma hakkınız da bulunur. Yeşil pasaport için başvuru yapmanız gerekir. Bu iki pasaport türü başvuru aşamasında birbirinden çok farklı değildir. Yalnızca yeşil pasaport başvurusu için ek olarak bir talep yazısı istenir. İstenilen talep yazısının da kurumunuzca imzalanması gerekir. Siyah pasaport ve gri pasaport diğer iki pasaport türüne göre daha sınırlı kullanım alanına sahiptir. Gri pasaportu hizmet için gönderileceğiniz yerler için kullanırsınız. Bunun için belirli bir statüde olmanız gerekir. Siyah pasaport için başvuru yapılamaz. Siyah pasaport diğer pasaport türleri arasında en özel olanıdır. Bu pasaport devletin en üst kademelerinde yer alan kişiler tarafından kullanılır. Siyah pasaportu kullanan kişilere örnek verecek olursak devlet bakanlarını bu kapsamda ele alabiliriz. Bakanlar siyah pasaport kullanırlar. O nedenle bu pasaport türüne herkes başvuru yapamaz. Pasaportunuzun süresi bittiğinde yeni pasaport için başvuru yapabilirsiniz. Yeni pasaport için de ödeyeceğiniz ücretler bulunmaktadır. Bu ücretler pasaportunuzun geçerlilik süresine göre farklılık gösterebilir.

Yeni pasaport için kaç para ödemek zorundayım? 2019 yılı için güncel tutarlar belirlenmiştir. Yeni pasaport ücretleri 2018 yılından farklıdır.

Yeni pasaport için kaç para ödemek zorundayım derseniz öncelikle alacağınız pasaportun süresine karar vermelisiniz. 2019 yeni pasaport ücretleri şu şekildedir; 6 ay 150,40 TL, 1 yıllık pasaport 248,26 TL, 2 yıllık 405,00 TL, 3 yıllık pasaport ücreti 575,00 TL, 4 ve üzeri yıllar için pasaport ücreti 811,00 TL. Alacağınız pasaport süresine ek olarak belirlenen 133,00 TL olan defter bedelini de pasaport almadan önce ödemeniz gerekir. Pasaport harçları ve defter bedeli anlaşmalı bankalara ödenebilir. Eğer 25 yaş altı öğrenci pasaport başvurusunda bulunuyorsa, herhangi bir harç ödemek zorunda değildir. 25 yaş altı öğrenciler harçtan muaf tutulmuştur. Yalnızca defter bedeli ödemek zorunda kalırlar.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1