• Tel: 0212 244 66 00
  • info@yurtdisindaegitim.com.tr

Azerbaycan'da Üniversite Okumak İçin Gerekli Şartlar Nedir? - Eurostar Yurtdışı Eğitim

Azerbaycan'da Üniversite Okumak İçin Gerekli Şartlar Nedir?

Azerbaycan’da Üniversite Okumak İçin Gerekli Şartlar Nedir?

Eğitime önem veren ülkelerden biri olan kardeş ülke Azerbaycan Türk öğrencilerinin de yoğun ilgi gösterdiği ülkelerin başında gelir. Başkent Bakü’de çok sayıda üniversitesi bulunan ülkenin her bölüm için farklı bir eğitim kurumu mevcuttur. Devlet Üniversitesi ve özel üniversitelerin bulunduğu Azarbaycan’da lisans eğitimleri belli kriterler esasında verilmektedir. Pek çok üniversitesi ÖSYM kılavuzunda bulunduğu için gençlerimiz sınavlara girdiklerinde bu üniversiteleri tercih ederek lisans eğitimlerini almaya hak kazanabilmektedir.

Tıp Fakültesi başta olmak üzere pek çok bölüm için ÖSYM kılavuzundan tercih yapılabilmekte ve gençlerimiz Milli Eğitim Bakanlığı ve Yurtdışı Temsilciliklerinde açtırdıkları dosyalar sayesinde kayıt işlemlerini başlatabilmektedirler. Puan sıralamasında ilk 40 bin dışında kalan Türk öğrencilerimiz ise ÖSYM kılavuzu haricindeki okul ve bölümleri tercih edebilirler. Tıp Fakültesi tercihinde bulunarak yerleştirilen gençlerimiz eğitimlerini tamamladıktan sonra ülkemizdeki Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi, Trakya Tıp Fakültesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde 10’ar kişilik kontenjanlardan yararlanarak kalan eğitimlerini tamamlama imkanı bulabilmektedir.

ÖSYM kılavuzu dışındaki tercihlerle kayıt yaptıran öğrenciler ise Azerbaycan Üniversiteleri’nde eğitimlerini sürdürebilirler. Türk öğrencilerimiz bu ülkede lisans eğitimi almadan önce 1 yıl süresinde İngilizce, Azerice veya Rusça dillerinden birinde zorunlu dil eğitimi alırlar.  Hazırlık için bu dillerden sadece bir tanesini seçmek yeterlidir. Bu şartların hepsi Bakü’de bulunan Devlet Üniversitesinde de geçerli sayılmaktadır.

Leave a reply

Azerbaycan'da Eğitim - Eurostar Ukrayna'da Eğitim - Eurostar
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram  ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!