Azerbaycan’da Üniversite Okumak İçin Gerekli Şartlar Nedir?

Azerbaycan'da Okumak İçin Gerekli Şartlar

Azerbaycan’da Üniversite Okumak İçin Gerekli Şartlar Nedir? 

Eğitime önem veren ülkelerden biri olan kardeş ülke Azerbaycan Türk öğrencilerinin de yoğun ilgi gösterdiği ülkelerin başında gelir. Başkent Bakü’de çok sayıda üniversitesi bulunan ülkenin her bölüm için farklı bir eğitim kurumu mevcuttur. Devlet Üniversitesi ve özel üniversitelerin bulunduğu Azarbaycan’da lisans eğitimleri belli kriterler esasında verilmektedir. Pek çok üniversitesi ÖSYM kılavuzunda bulunduğu için gençlerimiz sınavlara girdiklerinde bu üniversiteleri tercih ederek lisans eğitimlerini almaya hak kazanabilmektedir.

Tıp Fakültesi başta olmak üzere pek çok bölüm için ÖSYM kılavuzundan tercih yapılabilmekte ve gençlerimiz Milli Eğitim Bakanlığı ve Yurtdışı Temsilciliklerinde açtırdıkları dosyalar sayesinde kayıt işlemlerini başlatabilmektedirler. Puan sıralamasında ilk 40 bin dışında kalan Türk öğrencilerimiz ise ÖSYM kılavuzu haricindeki okul ve bölümleri tercih edebilirler. Tıp Fakültesi tercihinde bulunarak yerleştirilen gençlerimiz eğitimlerini tamamladıktan sonra ülkemizdeki Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi, Trakya Tıp Fakültesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde 10’ar kişilik kontenjanlardan yararlanarak kalan eğitimlerini tamamlama imkanı bulabilmektedir.

ÖSYM kılavuzu dışındaki tercihlerle kayıt yaptıran öğrenciler ise Azerbaycan Üniversiteleri’nde eğitimlerini sürdürebilirler. Türk öğrencilerimiz bu ülkede lisans eğitimi almadan önce 1 yıl süresinde İngilizce, Azerice veya Rusça dillerinden birinde zorunlu dil eğitimi alırlar.  Hazırlık için bu dillerden sadece bir tanesini seçmek yeterlidir. Bu şartların hepsi Bakü’de bulunan Devlet Üniversitesinde de geçerli sayılmaktadır.

Azerbaycan’da Üniversite Okumak  

Azerbaycan’da üniversite düzeyinde eğitim yaygındır. Pek çok yabancı öğrenci Azerbaycan ülkelerine okumak için taleplerde bulunmaktadır. Azerbaycan’da 100’den fazla üniversite bulunmaktadır. Genel olarak eğitim düzeyi yüksek kaliteli eğitim veren üniversitelerdir.

Türk öğrenciler için Azerbaycan’da üniversite okumak yurt dışındaki birçok üniversiteye göre daha avantajlıdır. Hem Türk kültürü hem de dil olarak Azerbaycan’da okurken zorluk asla yaşamayacaksınız. 

Sınavsız koşulu aranmaksızın istediğiniz üniversiteye kayıt yaptırarak uzman akademik kadrosu bulunan üniversitelerde öğrenim hayatınız boyunca profesyonel bir eğitim alabilirsiniz. Ekonomik anlamda da pek çok öğrencinin tercih yaptığı Azerbaycan, yurt dışı üniversiteleri arasında tercih edilen ülkelerin en başında yer almaktadır.

Azerbaycan Üniversiteleri Giriş Şartları

Üniversitelere kayıt için şartlı kabul, referans mektubu ya da giriş için herhangi bir şart yoktur. Öğrenciler sadece lise diplomaları ile başvurularını gerçekleştirebilmektedirler. Türkiye’de sınavı kazanan öğrenciler ÖSYM belgesini ibraz etmek zorundadırlar.

Üniversiteleri kayıt tarihleri ise üniversitelerin kendi bünyesinde yürüttüğü politika gereği her üniversitede farklılık arz etmektedir. Üniversiteleri öğrenim ücretleri aynı şekilde değişkenlik göstermektedir.

Azerbaycanda Üniversite Okuma Şartları 

Azerbaycanda okumaTıp eğitimi almak isteyen öğrenciler için Tıp hazırlığı programı vardır. Bu nedenle hazırlık eğitimleri zorunludur. Azerbaycanda Tıp eğitimi ücretleri  değişkenlik göstermekle birlikte eğitim dili: İngilizce, Azerice ve Rusça’dır.  Azerbaycanda diş hekimliği bölümünde de aynı prosedür işlemektedir. Bunun yanısıra eczacılık bölümü için de hazırlık eğitimi vardır. Tıp, diş hekimliği ve eczacılık bölümleri en popüler bölümlerin başında gelmektedir.

Öğrencilerimiz bu programlara fazlaca rağbet göstermektedirler. Çünkü bu bölümlerin eğitim kalite standardı oldukça yüksektir ve mezuniyet sonrası diploma denklik olanakları çok geniştir. Azerbaycan Tıp Fakültesi uluslararası ilgi gören bir üniversitedir. Özellikle İran vatandaşları yoğun bir şekilde başvuru tarihlerini takip edip kayıt gerçekleştirmektedir.

Kontenjanları son derece sınırlıdır ve kayıt süreleri çok erken dönemde bitmektedir. Açıkta kalmamak için danışmanlık hizmeti alınarak kayıt tarih aralığı kesinlikle geçirilmemelidir. Bu tarihler arasında kayıt olunduğunda kaliteli bir lisans eğitimi alabilirsiniz.

ÖSYM Kılavuzu ile Azerbaycanda Üniversite Okumak

Peki, Azerbaycan üniversitelerine nasıl girilir? Bakü’de yer alan üniversiteler ÖSYM kılavuzunda da yer almaktadırlar. Bu nedenle öğrencilerimiz ÖSYM tercihi yaparak burada okuyabilmektedirler. Bunun için sıralamada ilk 40.000 de olmaları gerekmektedir. Yani Azerbaycan üniversiteleri taban puanları merak edildiğinde taban puana değil sınav sonuçlarındaki sıralamalarını esas almaları gerektiği bilinmelidir. Hukuk taban puanları için de aynı durum söz konusudur.

Örneğin Azerbaycan Tıp üniversitesi ÖSYM kılavuzunda olanlar arasında yer almaktadır. İlk 40.000 sıralamanın dışında kalan öğrenciler ise ÖSYM kılavuzu dışında tercih yapabilirler. ÖSYM kılavuzu üzerinden yerleşen Türk öğrenciler eğitim öğretimlerini bu programda sürdürerek tıp eğitimi ilk üç yılını Azerbaycan’da başarı ile tamamladıktan sonra Azerbaycan üniversitesinden türkiyeye yatay geçiş yapabilirler. Böylece kalan eğitim sürelerini Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tamamlayabilirler. Bunun içinde elbette belirli şartlar bulunmaktadır.

Azerbaycan üniversiteleri Diploma Geçerliliği 

Azerbaycan üniversitelerinden mezun olduktan sonra alacağınız diploma Tüm Türki Cumhuriyet ülkelerinde geçerli olacaktır. Bu da profesyonel iş hayatınızda birçok fırsatları beraberinde getirecektir. 

En Çok tercih edilen Azerbaycan üniversiteleri 

  • Bakü Devlet üniversitesi
  • Azerbaycan Tıp Fakültesi
  • Azerbaycan İnşaat ve Mimarlık Fakültesi
  • Azerbaycan Teknik Üniversitesi 

Azerbaycan'da Okumak İçin Gerekli Şartlar

Puanla
[OY: 2 Ortalama: 3]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1