Yurtdışında Eğitim Ne Kadara Mâl Oluyor?

Yurt Dışında Eğitim Ne Kadara Mâl Oluyor?

Üniversite Eğitim Rehberi

Yurt dışında eğitim almak pek çok Türk genci için büyük bir arzudur. Hedeflerini yüksek koyan, geleceklerini daha iyi koşullarda inşa etmek isteyen gençlerimiz aynı zamanda her yıl girdikleri sınav stresi olmadan yurt dışındaki prestijli okullarda öğrenci olmak için birbirleriyle yarışırlar. Yabancı ülkelerde üniversite eğitimi almanın çok pahalı olduğu gibi yanlış bir kanı vardır ve bu doğru değildir. Özellikle Azerbaycan, Romanya, Bosna Hersek, Kosova, Ukrayna, Moldova, Gürcistan ve Bulgaristan gibi ülkelerde okumak için çok yüksek rakamlara ihtiyaç yoktur. Üniversitelerin senelik harç bedelleri genellikle 2500 ile 6500 Dolar arasında değişmektedir ve bu rakamlar peşin veya iki eşit taksitle de ödenmektedir. Tamamen seçilen bölüme göre belirlenen rakamlar ülkemizde veya diğer Avrupa ülkeleri ile kıyaslandığında gerçekten de oldukça cüzi rakamlardır.

Bu ülkelerde eğitimin ucuz olmasının yanı sıra hayat koşulları da son derece uygundur. Gençlerimizin yurt veya ev kiralama seçenekleri bulunduğu gibi, barınma durumları için de oldukça düşük rakamlar öderler. Çoğunlukla ulaşım, yeme-içme gibi durumlar için de ülkemizdekinden bile düşük rakamlara öğrencilik hayatı sürdürülebilir. Gençlerimizin harç bedelleri dışında rahat bir eğitim hayatı sürdürebilmeleri ve zorunlu ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için ortalama aylık 300 ile 500 Dolar gibi bir rakam harcamaları yeterli olmaktadır. Elbette bu rakamların kişisel harcamaların değişkenliği de düşünülerek artacağı ya da azalacağı da akılda tutulmalıdır.

Birçok insan yurtdışında eğitim görmeyi hayal ediyor. Yurtdışında okumak, bir kişinin eğitiminin önemli bir parçası olabilir ve mezun olduktan sonra harika işler bulmalarına yardımcı olabilir. Bununla birlikte, birçok kişi ne kadara mal olacağından emin olmadıkları için yurtdışında okumakta tereddüt ediyor. Gerçek şu ki, yurtdışında okumak inanılmaz derecede faydalı olabilir, ancak aynı zamanda maliyetlidir. Neyse ki yurt dışında okumak isteyen öğrenciler için birçok seçenek var.

Öncelikle yurt dışında eğitim almanın maliyetini tartışalım. Yurtdışında eğitim almanın fiyatı, gittiğiniz yere ve hangi kuruma gittiğinize göre değişir. Örneğin, Avrupa’daki üniversiteler genellikle ABD veya İngiltere’deki üniversitelerden daha pahalıdır. Bunun nedeni, ABD ve Birleşik Krallık’taki üniversitelerin uluslararası öğrencileri devlet hibeleri ve fonlarıyla desteklemesidir. Ayrıca yurtdışında eğitim almaktan vergi avantajları da alıyorlar ve bu da uluslararası öğrencilerin eğitim maliyetlerinin bir kısmını karşılıyor. Öte yandan, uluslararası öğrenciler, eğitimleri için ABD veya Birleşik Krallık’ta ikamet edenlerden daha az ödedikleri için eğitim faturaları ile karşı karşıyadır. Ancak, uluslararası öğrenciler için yurtdışında ücretsiz eğitim almayı mümkün kılan çok sayıda burs vardır.

Çoğu öğrenci yurtdışında eğitim görmek için en az bir ay harcar— ancak bazıları yurtdışında altı ay, hatta bir yıl kadar harcar. Bu süre zarfında, çoğu uluslararası öğrenci öğrenci yurtlarında veya üniversite konaklama yerlerinde yaşar. Bu, nerede yaşadıklarına ve hangi ülkede okuduklarına bağlı olarak ayda 1.000 ila 6.000 ABD Doları arasında değişebilir. Yaşam maliyetlerine ek olarak, öğrencilerin yemek ve ulaşım ve çamaşırhane hizmetleri gibi günlük ihtiyaçlar için bütçe ayırmaları gerekir. Çoğu öğrenci, her yaz yurtdışında okurken birkaç bin dolar harcıyor.

Uluslararası bir üniversitede okumak, öğrenciler için olumlu zihinsel sağlık etkilerine sahip olabilir. Bir çalışma, uluslararası bir okulda okuyan öğrencilerin yerel bir okulda okuyanlardan daha iyi akademik performansa sahip olduğunu buldu. Ayrıca, yerel bir okulda okuyanlara kıyasla daha az akademik sorunları ve daha düşük stres düzeyleri vardı. Bunun nedeni muhtemelen uluslararası okulların yerel kolej ve üniversitelerden daha ilgi çekici ve teşvik edici olma eğiliminde olmasıdır. Yurtdışında okumak pahalı olsa da, birkaç ay veya bir seferde bir yıl boyunca yurtdışında yaşamaya alıştığınızda, akıl sağlığınız için bazı önemli faydaları vardır.

Yurtdışında okumak ucuz değildir; bununla birlikte, eğitiminiz için son derece faydalıdır ve daha sonra kariyer beklentilerinizi önemli ölçüde artırabilir. Uluslararası okullar, yurtdışında eğitim almak isteyen ve önceden maliyet konusunda endişelenmeyen kişiler için en uygun olanıdır. Artı — uluslararası okullar genellikle yüksek düzeyde öğrenci katılımı sağlar ve bu da yurtdışında okurken harika zihinsel sağlık sonuçları elde etme şansınızı artırır. Nihayetinde, herkes yurtdışında eğitim almanın maliyetlerini anladıktan sonra yurtdışında vakit geçirmekten yararlanabilir!

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1