Öğrencilerin Destinasyonlarında Bir Değişiklik Var mı?

Son Yıllarda Öğrencilerin Profilinde ve Gitme Amaçlarında ve Destinasyonlarında Bir Değişiklik Var mı?

Son Yıllarda Öğrencilerin Profilinde ve Gitme Amaçlarında ve Destinasyonlarında Bir Değişiklik Var mı?

Yurtdışında üniversite eğitimi almak isteyen gençlerimize bakıldığında son yıllarda ciddi bir artış olduğu söylenebilir. Gençlerin giderek artan yoğun talepleri de elbette pek çok yabancı üniversitenin kapılarını daha fazla açmaları anlamına geldi. Sınavsız eğitim avantajından yararlanmak isteyen ve zamanını sınavlarla ya da kendilerinden istenen taban puanları almakla uğraşmak yerine tamamen eğitimine yönelen gençlerin destinasyonlarında da bazı değişiklikler var.

Özellikle son yıllarda Balkanların ve doğu Avrupa’nın yükselen değerleri arasında bulunan Bosna Hersek bu konuda başı çeken ülke olmaya başladı. Aynı şekilde gençlerimiz yurtdışı eğitimleri için özelikle Moldova, Kosova, Azerbaycan, Gürcistan, Romanya, Bulgaristan ve Ukrayna gibi ülkeleri tercih etmeye başladılar. Bu ülkelerdeki üniversitelerin açtığı kontenjanlar çok kısa sürede bitiyor. Bu ülkelerdeki okulların Avrupa Birliği’ne uygun eğitim vermesi, köklü eğitim kurumlarının olması, gençlere mezun olduklarında prestijli ve Avrupa ülkelerinde geçerli mavi diploma verilmesi de belirleyici faktörler arasında bulunuyor. Mavi diplomaların YÖK tarafından tanınıyor olması gençlerimizin bu ülkelerde okuyarak daha fazla iş sansına sahip olmaları ve kariyerlerini de Avrupa’da sürdürebilmeleri manasına geliyor.

Ekonomik koşulların öğrencilerin lehine olduğu yaşamları ile sosyal ve kültürel faaliyetlerinin yoğunluğuyla her geçen gün Türk gençlerini kendine çeken ülkelerin popülaritesi de elbette son zamanlarda iyiden iyiye artmış durumda. Ev kiralarının, ulaşım giderlerinin, yaşam maliyetlerinin ve eğitim harç bedellerinin çok düşük olması da öğrencilerimizin bu ülkeleri diğerlerine kıyasla daha fazla tercih etmelerine neden oluyor.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

whatsapp1