Destinasyon – Öğrenci

öğrenci Destinasyonları

Son Yıllarda Öğrencilerin Profilinde ve Gitme Amaçlarında ve Destinasyonlarında Bir Değişiklik Var mı?

Yurtdışında üniversite eğitimi almak isteyen gençlerimize bakıldığında son yıllarda ciddi bir artış olduğu söylenebilir. Gençlerin giderek artan yoğun talepleri de elbette pek çok yabancı üniversitenin kapılarını daha fazla açmaları anlamına geldi. Sınavsız eğitim avantajından yararlanmak isteyen ve zamanını sınavlarla ya da kendilerinden istenen taban puanları almakla uğraşmak yerine tamamen eğitimine yönelen gençlerin destinasyonlarında da bazı değişiklikler var.

Özellikle son yıllarda Balkanların ve doğu Avrupa’nın yükselen değerleri arasında bulunan Bosna Hersek bu konuda başı çeken ülke olmaya başladı. Aynı şekilde gençlerimiz yurtdışı eğitimleri için özelikle Moldova, Kosova, Azerbaycan, Gürcistan, Romanya, Bulgaristan ve Ukrayna gibi ülkeleri tercih etmeye başladılar. Bu ülkelerdeki üniversitelerin açtığı kontenjanlar çok kısa sürede bitiyor. Bu ülkelerdeki okulların Avrupa Birliği’ne uygun eğitim vermesi, köklü eğitim kurumlarının olması, gençlere mezun olduklarında prestijli ve Avrupa ülkelerinde geçerli mavi diploma verilmesi de belirleyici faktörler arasında bulunuyor. Mavi diplomaların YÖK tarafından tanınıyor olması gençlerimizin bu ülkelerde okuyarak daha fazla iş sansına sahip olmaları ve kariyerlerini de Avrupa’da sürdürebilmeleri manasına geliyor.

Ekonomik koşulların öğrencilerin lehine olduğu yaşamları ile sosyal ve kültürel faaliyetlerinin yoğunluğuyla her geçen gün Türk gençlerini kendine çeken ülkelerin popülaritesi de elbette son zamanlarda iyiden iyiye artmış durumda. Ev kiralarının, ulaşım giderlerinin, yaşam maliyetlerinin ve eğitim harç bedellerinin çok düşük olması da öğrencilerimizin bu ülkeleri diğerlerine kıyasla daha fazla tercih etmelerine neden oluyor.

Öğrenci Destinasyon

Her yıl milyonlarca öğrenci yüksek öğrenim için başka ülkelere seyahat etmektedir. Bu geziler, farklı ülkelerden insanları bir araya getirerek küresel toplumu geliştirmeye yardımcı olur. Öğrenci olarak seyahat etmek söz konusu olduğunda öğrencilerin birçok seçeneği vardır. Zengin kültürel deneyimler, iyi yemek ve canlı sosyal ortamlar sunan bir ülke bulabilirler. Bazı destinasyonlar, aileler veya bekar öğrenciler gibi belirli öğrenci alt gruplarına hitap eder. Sonuç olarak, öğrencinin kararı ilgi ve ihtiyaçlarına göre verilir.

Öğrencilerin bir öğrenci hedefi seçmeleri veya kendi ülkelerinde kalmaları gerekir. Dünya çapında pek çok ilginç yer olduğu için bir öğrenci destinasyonu seçmek zordur. Ancak, uygun olmayan bir yer seçmek öğrencinin üniversitedeki zamanını perişan edebilir. Bu nedenle, uygun bir okul seçimi öğrencinin başarısı için çok önemlidir. Başlamak için iyi bir yer, sınıf arkadaşlarına diğer ülkelerdeki kolejlerdeki deneyimlerini sormaktır. Ardından, mevcut farklı seçenekler hakkında daha fazla bilgi edinmek için önceki uluslararası öğrencilerin yorumlarını okuyun.

Öğrenci için bir yer seçmek, daha önce yapmamış olanlar için göz korkutucu olabilir. Bu nedenle, aday bir öğrencinin anavatanı iyi bir referans noktasıdır. Örneğin, çoğu Hintli öğrenci, kampüs dışı konaklama yerine üniversite sınırları içindeki bir hostelde kalmayı tercih ediyor. Bu onların en iyi öğrendikleri yere, yani üniversiteye yakın yaşamalarını sağlar. Pek çok Çinli, yurtdışında okurken birlikte kalacak aileleri olmadığı için kampüs dışında üniversite konutlarında kalmayı tercih ediyor.

Öğrenciler seçtikleri yerde mümkün olduğu kadar uzun süre kalmalı, ancak ülkelerinden ayrılmadan önce önceden plan yapmalıdırlar. Çalışma izni, vizelerinin kalıcı olmasını beklerken çalışmalarına ve para kazanmalarına olanak tanır. Bir iş bulduktan ve para kazandıktan sonra eve dönebilir ve akrabalarının yurtdışında eğitim planlarına sponsor olmalarını kolaylaştırabilirler. Çoğu hükümet, yurtdışında okumak için çalışma izni gerektirmez – ancak bu, tüm uluslararası kolejlerin de bir izin gerektirdiği anlamına gelmez. Bu nedenle, yurtdışında okumak için bir okul yeri seçerken erken planlama yapmak çok önemlidir.

İyi bir okul seçmek, öğrencilere bunun için hazırlanmak için yıllarını harcadıktan sonra başarılı olacaklarına dair güven verir. Önceden plan yapan öğrenciler, vizeler hazır olduğunda seçtikleri okul yerine kolayca uyum sağlayabilirler. Bu, farklı ülkelerden ve kültürlerden insanlar arasındaki küresel ilişkileri geliştirmeye yardımcı olur.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1