Kesin burs çıkan kişiler

Burs Tahsis Edilen Öğrenciler

Öncelikli Olarak Burs Tahsis Edilen Öğrenciler

Eğitimin ücretsiz olduğu yerlerde bile öğrencilere maddi sorumluluklar yükleyen durumlar ortaya çıkabilmektedir. Kendi yaşadığı şehirden ya da ülkeden başka yere eğitim görmek için giden kişiler en temel ihtiyaçlarını bile karşılamada zorlanabilmektedir. Bu sebeple kişiler kendilerine maddi anlamda destek olacak kurum ya da kuruluşlar aramaya başlarlar. Beslenme ya da barınma gibi ihtiyaçlarını karşılamak için kendilerine yardımcı olacak kişi veya kurumlara başvuruda bulunabilirler. Bu gibi durumlarda öncelikli olarak burs tahsis edilen öğrenciler belirli kurallarla belirlenmektedir. Eğitim maliyeti kişilere ağır bir yük olarak gelebilmektedir. Ailelerin bu durumda destek olması bile kimi zaman yetmemektedir. Özellikle yurtdışı eğitimlerinde değişen para birimleri ve ekonomik yapılar kişileri son derece zorlayıcı bir durum ortaya çıkarmaktadır.

Öncelikli olarak burs tahsis edilen öğrenciler

ya ihtiyaç durumlarına göre ya da başarı durumlarına göre ayrılmaktadır. Eğitimini karşılayacak durumları bulunmayan öğrencilere belirli kurumlar tarafından burs verilebilmektedir. Ayrıca başarı sıralamasında en üstlerde bulunan kişilere de burs bağlanabilmektedir. Bu kurumların uyguladığı işlerlik açısından farklılık gösterebilmektedir. KYK ihtiyacı olan öğrencilere hükümet bursu tahsis etmektedir.

Geri ödemeli burs imkânı da sunan bu kurum yurtdışı eğitimlerinde belirli bir dönemden sonra verilen burs miktarını tekrar ödemenizi istemektedir. Ancak karşılıksız verilen burslar için tekrar bir ödeme işlemi gözetmemektedir. Karşılıksız burslar kişilerin ailevi ve ekonomik durumuna göre şekillenebilmektedir. İhtiyacı olan kişilerin üzerine kayıtlı herhangi bir varlığın bulunmaması ve ailesinin maddi durumunun iyi olmaması bu bursu alabilmek için şart olarak sunulmaktadır. Başarı bursları kişilerin mezun olduğu son eğitim derecesine göre şekillenmektedir. En az 2,5 not ortalaması şartı koşan kurumlar eğitime destek açısından bu tarz yardımlar sunabilmektedir. Ayrıca bu tarz kurumlar dil olayına da oldukça fazla ağırlık vermektedirler. Yapılan dil sınavlarında belirlenen başarı sınırının üzerinde olan kişilere özel burs imkânları sunulabilmektedir. Verilen bursların devamlı hale gelebilmesi için de başarının her daim sürdürülebilir olması gerekmektedir. Başarısız dersler ya da dönemler olursa burs işlemlerinizin iptal edilmesi mümkün olabilmektedir.

Öncelikli olarak burs tahsis edilen öğrenciler

arasında gideceği ülkenin resmi dili ile eğitim görmeyi kabul eden kişiler de yer almaktadır. Eğitim için gideceğiniz ülkeyi seçtiğiniz zaman resmi dil ile eğitim göreceğiniz bir program da seçmekte özgürsünüzdür. Ülkeler hem kendi dillerinin yayılması hem de kendi ülkelerinde oluşan iş alanı sıkıntısını çözmek için bu gibi yollara başvurabilmektedir. Resmi dilleri ile eğitim görülmesi şartı karşılığında lisans ya da yüksek lisans programlarında yer alan kişilere burs imkânı sağlayabilmektedir. Özel olarak burs dağıtan kişiler ya da kurumlar da başvuru yapan kişi sayısına göre bazen burs desteği sağlayabilmektedir. Başvuru sayısı eğer az ise bu kişiler kendi seçtikleri öğrencilere burs imkânı tanıyabilmektedir.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1