Yurtdışında Pasaport Kontrolünde Sorular Sorular

Yurtdışında Pasaport Kontrolünde Sorular Sorular

Üniversite Eğitim Rehberi

Yurtdışına çıkmak bazen kişilerin korkulu rüyası haline gelebilmektedir. Ülkeye giriş çıkış işlemlerinde sorun yaşamamak adına dikkat etmeniz gerekenler olabilir. Ayrıca bazen seyahaet ederken ülkeye girerken almazlarsa diye büyük bir endişeye kapılabiliriz. Pasaport kontrolü, herhangi bir ülkeye giriş yapıldığının onaylanma işlemine denir. Aynı şekilde ülkeden ayrılırken de, onaylanma işlemi yapılır. Amaç, ülkeye gelen – giden kişilerin kayıt altında tutulmasıdır.

Yurtdışına üniversite okumak için giden öğrenciler mutlaka bilet ve konaklama yapacakları yerin çıktısını yanında bulundurmalıdırlar. Vizeli yada vizesiz olarak ülkeye giriş yapıyor olabilirsiniz. Ayrıca seyahat sigortasının olması önem taşır. Her ihtimale karşı yanınızda nakit para taşımanız gerekir. Acil durumlarda nakit paranızı ülkenin para birimine dönüştürebilirsiniz.

Pasaport kontrolleri; havalimanlarında, karayolu/demiryolu sınır kapılarında, limanlarda yapılmaktadır. Kontrolleri yapan kişilere pasaport memuru denilmekte ve mesai süresi boyunca bilgisayarlara pasaportları okutarak, pasaporta damga basmaktadırlar.

Türkiye’den uçağa binmeden önce, havalimanında pasaport kontrolüne girilmektedir. Pasaport memuru, pasaportu bilgisayara okutup, bilgisayardan bir uyarı almazsa pasaporta damga basar ve geri verir. Sonrasında uçağa binip, seyahate başlanır. Gidilecek olan ülkeye varınca, pasaport kontrolü için sıraya girilir.

Sınır kapılarında da, havalimanında olduğu gibi Türkiye sınırından çıkarken pasaport kontrolüne girilir. Görevli pasaport memuru, herkesin tek tek pasaportların toplayabileceği gibi, yolcuların tek tek pasaport memurlarına pasaportları göstermeleri istenebilir. Bir sorun yoksa pasaport damgalanmış bir şekilde geri verilir.

Pasaport kontrol aşamaları adım adım şu şekildedir:

 1. Pasaport sırasına girilir. Birçok ülkede kendi vatandaşları için ayrı bölümler vardır, o bölüme değil “All Passports” ya da “Other Citizens” yazan bölümde sıraya girilmesi gerekir. Bu arada da yerlerde bulunan çizgilere dikkat edilmesi gerekmektedir. Çünkü bu çizgiler durmanız gereken yerleri belirtir.
 2. Sıra gelindiğinde sadece pasaportu pasaport memuruna uzatmanız gerekmektedir. Yerde bulunan ayak şeklindeki çıkartmanın üstünde dik bir şekilde durulması gerekmektedir. Bu durum kameranın tanıması içindir.
 3. Pasaport memuru, sorular sorabilmektedir. Bu sorulara kısa ve net cevapların verilmesi gerekmektedir.
 4. Pasaport memuru, pasaporta damga basıp geri vermektedir.

Bir ülkeden çıkmadan önce ya da başka bir ülkeye giriş yapılırken pasaport kontrolü yapılmasının sebebi, aranan bir suçlunun olup olmaması, yasadışı işlerin gerçekleşmemesi içindir.

Pasaport kontrolleri sırasında, belgelerin gerçeklik durumuna, pasaport sahibinin o kişi olup olmadığına, gerginliğe, ziyaret amaçlı mı yoksa yerleşme amaçlı mı gelindiğine, ülkede kalınacak süre boyunca yetecek nakit paranın olup olmadığına dikkat edilir.

Pasaport kontrolleri sırasında, pasaport memurları genellikle gidilen ülkeden ayrılıp ayrılınmayacağını anlayabilmek amacıyla bazı sorular sorarlar. Çoğunlukla sorulan sorulan şunlardır:

 • Ziyaret amacı,
 • Kaç gün kalınacağı,
 • Hangi şehirde kalınacağı,
 • Bu ülkeden sonra başka bir ülkeye seyahat amaçlı gidilip gidilmeyeceği,
 • Dönüşün ne zaman olacağı,
 • Gelen kişinin yanındaki nakit para durumunu,
 • Nerede konaklama yapılacağı.
Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1