Kaç Yaşında Öğrenci Pasaportu Alınır?

Öğrenci pasaportu yaş sınırı

Öğrenci Pasaportu Yaş Sınırı

Günümüzde her genç iyi bir eğitim almak yurtdışına çıkış yapmaktadır. Kendilerine katacakları her bilgi için hayallerinin peşinden gitmektedirler. Yurtdışına giriş çıkışlarda öğrencilerin yanlarında pasaport bulundurmaları zorunludur. Pasaportsuz gidilebilecek ülkeler de bulunmaktadır. Bu kişinin eğitimini nerede görmek istediğine bağlı bir durumdur. Dileyen pasaportsuz gidilebilen ülkelerde eğitim görebilir dileyen de pasaportunu alarak başka bir ülkeye gidebilir. Kişiler gidecekleri ülkenin kültürü ve eğitim sistemi ile farklı bir donanıma sahip olacaktır. Pasaport kişilerin tüm bilgilerini barındırdığı için yurtdışında da resmi bir evrak niteliğinde olacaktır. Öğrenciler öğrenci pasaportu çıkarma hakkına sahiptir. Öğrenci pasaportu yaş sınırı kişilerin eğitim dönemi ile sınırlanmamaktadır. Belirlenmiş yaş aralığı sadece pasaport alımlarında geçerlidir.

Öğrenci pasaportunun bir diğer adı harçsız öğrenci pasaportu olarak bilinmektedir. Bu pasaport diğer pasaport türlerinden farklı değildir. Herkesin kullandığı bordo pasaport öğrencilere ayrıcalıklı sunulduğu için bu ismi almaktadır. Öğrenciler yalnızca defter bedelini ödeyerek bu pasaporta sahip olabilmektedir. Öğrenci pasaportu yaş sınırı 25 yaş olarak belirlenmiştir. Bu yaş sınırını aşmayan her öğrenci pasaport için başvuru yapabilecektir. Bu pasaporta sahip olmanın tek şartı öğrenci olmak ve 25 yaşını aşmamaktır. Nüfus Müdürlükleri’nden alacağınız randevu ile pasaport başvurunuzun ilk adımını atmış olursunuz. Sizlere verilen randevunun gününde ve saatinde kurumda olmanız çok önemlidir. Sizlerden başvuruda istenecek belgeleri eksiksiz bir biçimde toparlamanız beklenir. Bu belgeler arasında en önemlisi de öğrenciliğinizi ispatlayacak belgedir. Öğrenci belgesini okuduğunuz okuldan ya da e-devlet üzerinden almanız mümkündür. Aldığınız bu belgenin okulunuzdaki yetkililer tarafından imzalanması da ayrıca önem arz etmektedir. Ayrıca nüfus cüzdanınızın aslı ve 2 adet biometrik fotoğrafınız da elinizde bulunmalıdır. Bunların yanı sıra anlaşmalı bankalara yatırdığınız defter bedelinin dekontu da yanınızda bulunmalıdır. Bu dekontu banka işlemleriniz esnasında sizlerle ilgilenen yetkililere imzalatmanız gerekmektedir. Islak imza bulunmayan bu tarz belgeler kabul edilmeyebilir. Herhangi bir problem ya da işlem aksaması yaşamamak için bu evrakların istenildiği gibi hazırlanması önemlidir. Önceden aldığınız pasaportunuz varsa ve süresi geçmişse bu pasaportu da başvuru esnasında memurlara teslim etmeniz gerekmektedir. Başvurunuzdan sonra pasaportunuz 1 hafta 10 gün içerisinde sizlere ulaştırılacaktır. Ayrıca daha detaylı bilgiler almak isterseniz pasaport.gov.tr adresine ziyarette bulunabilirsiniz.

Öğrenci pasaportu yaş sınırı dolana kadar kullanılabilmektedir. Süresi bittiğinde eğer yaşınız 25’i aşıyorsa artık normal pasaport başvurusu yapmanız gerekmektedir. Belirlenen harç bedelleri ile beraber defter bedellerini de ödemeniz önemlidir.  Öğrenci pasaportu yalnızca sağlanan avantajlar bakımından farklılık göstermektedir. 18 yaş altı kişiler öğrenci pasaportu başvuru yapmak için kuruma ebeveynleri ile gitmelidir. Reşit olmayan kişiler kendi istekleri doğrultusunda işlem sürdürememektedir. Bu hususta önemli olan aileniz ile birlikte başvuru yapmanızdır. Sizlere sunulacak pasaport süresi de 25 yaşını aşmayacak şekilde hesaplanmaktadır.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1