Pasaport İşlemleri: Gerekli Belgeler

Pasaport YPasaport Yenileme İçin Gerekli Evraklarenileme İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Pasaport Yenileme İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Pasaport sahibi olmak yurtdışına çıkmak için ilk adımdır. Ancak, bu şekilde, iş, eğitim, sağlık ya da turistik amaçlı olarak ülkemizden başka bir ülkeye gidebiliriz. Günümüzde liseden sonra, gençlerimiz üniversite eğitimleri için yurtdışına gitmeye geçmişe oranla çok daha sıcak bakmaktadırlar. Bunun birçok nedeni var elbette. Dünya giderek küreselleşmeye başlamıştır ve artık birçok ülkenin kaliteli üniversiteleri vardır.

Türk öğrencilerimiz de sınav şartı olmadan birçok üniversiteye kabul edilmektedir. Seçenekler ve seviyenin artması, öğrencilerimiz için de cazip olmaktadır. Ofislerimiz gibi, deneyimli ve yurtdışı eğitimleri konusunda kapsamlı hizmet sunan yurtdışı eğitim kurumları tarafından oluşturulan işbirlikleri ile öğrencilerimizin yurtdışında, tamamen sınavsız olarak, istedikleri bölümlere girmeleri mümkün olmaktadır. Bu şekilde, sınava hazırlanmak ya da puan uygulaması ile uğraşmak yerine, kabul edilmek üzere belgelerinizi temin ederek dilediğiniz fakülteye kaydınızı yaptırabilirsiniz. Her aşamada profesyonel öğrenci danışmanlarımızın desteği ile elbette.

Yurtdışına çıkmak üzere ilk adım pasaportunuzun olmasıdır. Süresi dolan pasaportların ise yenilenmesi gerekmektedir. Farklı pasaport türleri bulunmaktadır. Umumi olan bordo pasaport, hususi olan yeşil pasaport öğrencilerimizin alabilecekleri pasaport türleridir. Bordo pasaport olan ve 25 yaşındaki öğrenciler için uygulanan harçsız öğrenci pasaportu ise son derece ekonomik olup, öğrencilerimizin yüzünü güldürmektedir. Pasaport yenileme için gerekli evraklar nelerdir? Bu sorunun doğru şekilde cevaplanması, hazırlıkların da buna göre yapılması gerekmektedir.

Pasaport yenileme için gerekli evraklar, aslında harçsız öğrenci pasaportları ve diğer pasaport çeşitleri için aynıdır.

Pasaport yenileme için gerekli evraklar, şu şekilde sıralanabilir. Yanınızda eski nüfus cüzdanınızı ya da yenileme yaptıysanız, yeni kimlik belgenizi aslı olarak bulundurmalısınız. T.C. kimlik numaranızın belge üzerinde bulunması son derece önemlidir. Buna dikkat edin ve eski nüfus cüzdanlarında bu eksikse hemen yenileme işleminizi yapın. Bundan başka önemli bir detay, 2 adet biyometrik ölçülerde ve özelliklerde çekilmiş vesikalık fotoğrafınızın olmasıdır. Nasıl çekileceğinizi fotoğrafı çekecek görevliye iletirseniz, sizi bu şekilde hazırlayacaktır. Varsa, yanınızda ise, pasaport yenileme için gerekli evraklar kapsamında olan eski pasaportunuzu yanınızda getirmeyi de ihmal etmeyiniz. İptal işlemi yapıldıktan sonra pasaportunuz size geri verilecektir. Pasaport defter bedeli olan 108.80 TL bedelin yatırıldığına ilişkin dekontunuzu da eklemelisiniz. Sadece defter bedeli ödemesi harçsız öğrenci pasaportları için geçerlidir. Bunun dışındaki pasaportlarda harç miktarının ödendiğine ilişkin dekontun da ekli olması gerekir.

Harçsız öğrenci belgesi için başvuru yapacaksanız, bu durumda, mutlaka öğrenci belgenizin olmasına da dikkat etmelisiniz. Hem yurtiçinde, hem de yurtdışında eğitim alan öğrenciler bu pasaport için başvurularını yapabilirler. Yurtdışında eğitim alan öğrencilerimiz, bulundukları okuldan öğrenci belgelerini alarak, yenileme işlemleri için ilgili Türkiye konsolosluklarına başvurabilirler. Bu şekilde, öğrenci pasaportunuzun yenilenmesi için başvurularınızı yapabilirsiniz. Yurtdışında büyükelçililerimiz ve konsolosluklarımız sizleri beklemektedir.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1