Pasaport İşlemleri: Yenileme

Pasaport yenileme için gerekli belgeler
Pasaport Yenileme İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Sevgili gençler, yurtdışında bulunmak için elbette pasaportunuzun olması ve bunun da süresi içinde olan bir pasaport olması son derece önemlidir. Pasaport yurtdışına çıkmak için en gerekli olan temel belgedir. Bundan sonra, öğrenci vizesi gibi belgelerinizi alabilirsiniz. Yurtdışında seçmiş olduğunuz okulda eğitim almak için yapacağınız başvurularda mutlaka pasaportunuzu eklemeniz gerekmektedir. Bir başka deyişle, pasaportunuz atacağınız adımlar belkemiğidir. Yaşınız 18 ile 25 arasında ise, tavsiye edeceğimiz harçsız öğrenci pasaportu başvurusu yapmanızdır.

Ülkemiz kanunlarında yapılan düzenleme ile bu yaşlar arasında gençlerimizin harç bedeli ödemeden, sadece pasaport bedeli ödeyerek uluslararası anlamda geçerli bir pasaport almaları mümkün olmaktadır.

Pasaport yenileme için gerekli belgeler nelerdir?

bunlara da göz atalım. Doğru bir hazırlık ile, kurumda geri çevrilmeden hemen başvurularınızı yapabilirsiniz. Hem harçsız öğrenci pasaportu için, hem de umumi bordo pasaport, hem de hususi yeşil pasaport için birtakım temel belgelerin hazır edilmesi gerekmektedir.

Pasaport yenileme için gerekli belgeler

önemlidir ve eksik olması halinde pasaport verilmez. Her adımda, üniversite seçimlerinizi yapmanızdan, kayıt başvurularına, pasaport alımlarınızdan öğrenci vizesi başvurularınıza kadar sizinle olduğumuzu öncelikle belirtelim. Sonra, pasaport yenileme için gerekli belgeler nelerdir, bunlara geçelim.

Belgelerin ilki, geçerli nüfuz kimlik belgesidir. Malum eksi nüfus cüzdanlarının bir kısmında, mutlaka olması gereken bir detay, TC kimlik numarası bulunmamaktadır. Bu şekilde bir kimlik belgesi ile asla pasaport başvurusu yapamazsınız. Yeni kimlikler için ve üzerinde TC kimlik numarası olan kimlik belgelerinde bu sorunu yaşamazsınız. Biyometrik ölçülerde çekilmiş, yani, beyaz arka planı olan ve yüzün tüm detayları ile açık şekilde görüştüğü fotoğraftır ve vesikalık fotoğraf bu şekilde iki adet olmalıdır. Varsa yanınıza pasaport yenileme için gerekli belgeler olarak eski pasaportunuzu da yanınıza almanızda fayda var. Şart olmamakla birlikte, yanınıza pasaportunuzu almanız yerinde olacaktır. Tabi kayıp amaçlı yenileme yapacaksınız pasaportunuz yanınızda olmayacaktır. Harçsız öğrenci pasaportları yapacak gençlerimiz sadece defter bedeli ödeyecektir. Bundan başka, yeşil pasaport ya da bordo pasaport başvurusu yapacaksınız yenileme harcını da ödemeniz gerekmektedir. Bu ödemeye ilişkin dekontlarınızı da eklemelisiniz. E ödeme ile vergi dairesi üzerinden ya da elden, vergi dairelerine ya da çok sayıda anlaşmalı bankaya ödemelerinizi yapabilirsiniz.

Öğrenci belgesi eklenmesi, harçsız öğrenci pasaportlarının alınması noktasında çok önemlidir. Hem yurtiçinde eğitim gören öğrencilerimiz, hem de yurtdışında eğitim gören öğrencilerimiz bu pasaportu alabilir. Koşulları, özellikle yaş koşulu uyan gençlerimizin de bu avantajlı pasaport almalarını önermekteyiz. Pasaportunuz yurtdışında eğitim görmekteyseniz, okulunuzdan alacağınız öğrenci belgesi ile T.C. büyükelçiliklerimize ve konsolosluklarımıza başvurarak yapabilirsiniz. Size harç ödemesi zorunluluğu yüklemeyecek bu pasaportu beş yıl süreli olarak kullanabilirsiniz. Yaş sınırını aşmadıysanız, beş yıl sonunda tekrar pasaportunuzu elbette yenileyebilirsiniz sevgili gençlerimiz.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp1